Pasaulyje

2015.01.21 11:32

B. Obama savo metiniame pranešime kreipėsi ir į Rusiją

DELFI.lt, BNS2015.01.21 11:32

Trečiadienio naktį JAV prezidentas Barackas Obama pasakė šeštąją savo metinę kalbą, kurioje daugiausia dėmesio skyrė šalies ekonomikos atsigavimui bei vidaus politikai. Atskiro prezidento dėmesio susilaukė ir tokios temos kaip kova su „Islamo valstybe“, globalinis atšilimas bei kibernetinis saugumas.

Trečiadienio naktį JAV prezidentas Barackas Obama pasakė šeštąją savo metinę kalbą, kurioje daugiausia dėmesio skyrė šalies ekonomikos atsigavimui bei vidaus politikai. Atskiro prezidento dėmesio susilaukė ir tokios temos kaip kova su „Islamo valstybe“, globalinis atšilimas bei kibernetinis saugumas.

Skaitydamas savo priešpaskutinį metinį pranešimą, Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama griežtai užsipuolė ekonominį populizmą, gindamas gerėjančią ekonomiką ir tvirtindamas, kad vyriausybė turi užtikrinti visiems vienodas galimybes.

B. Obama skaityti savo metinį pranešimą pradėjo 21 val. 10 min. vietos laiku per bendrą Atstovų rūmų ir Senato posėdį, pareikšdamas, kad „krizės šešėlis praėjo ir kad sąjungos būklė yra stipri“, rašo cnn.com.  

„Šiuo momentu, kai auga ekonomika, deficitas traukiasi, pramonė klesti ir auga energijos gamyba, mes laisviau pakilome iš recesijos kurti savo ateitį negu kuri nors kita valstybė Žemėje“, – teigė jis.

„Dabar patys turime pasirinkti, kuo norime tapti per ateinančius 15 metų ir būsimus dešimtmečius, – sakė B. Obama. – Ar mes pasirinksime ekonomiką, kurioje tik keliems iš mūsų gerai sekasi? Ar įsipareigosime ekonomikai, kuri didina pajamas ir šansus visiems, kurie stengiasi?“.

B. Obama tvirtino, kad daugybė naujų politinių pasiūlymų, įskaitant ambicingą planą padidinti mokesčius turtingiems amerikiečiams, yra palankūs vidurinei klasei ir kad „vidurinės klasės ekonomika veikia“.

Jis taip pat metė pirštinę respublikonams: jie „dirbs toliau, kol jiems netrukdys politika“.

Tai buvo ryžtinga kalba prezidentui, kuris dabar yra išsivadavęs iš pažeidžiamų demokratų, laukiančių perrinkimo ir siekiančių per paskutinius dvejus metus nudailinti jo palikimą, pančių.  

Užuot patenkinęs respublikonų troškimą, kad šalies vadovas būtų realistiškas kompromisų ieškotojas, B. Obama mėgina sukurti sąlygas ekonominiams debatams, kurie galėtų nusitęsti iki 2016 metų rinkimų, pakeisiančių jį Baltajame kabinete.

Kreipėsi į Rusiją

JAV prezidentas antradienį pareiškė, kad Vašingtono palaikymas Ukrainai atskleidžia Amerikos galią ir diplomatiją, lėmusią Maskvos izoliaciją ir jos ekonomikos nuosmukį.

„Mes laikomės principo, kad didesnės šalys negali engti mažųjų – priešindamiesi Rusijos agresijai, palaikydami Ukrainos demokratiją ir drąsindami mūsų NATO sąjungininkes“, – sakė prezidentas JAV įstatymų leidėjams savo metinėje kalboje „Apie padėtį Sąjungoje“.

Šie jo žodžiai nuskambėjo tuo metu, kai Kijevas apkaltino Rusiją, kad jos pajėgos atakavo Ukrainos vyriausybės karius, įsiveržusios į prorusiškų separatistų kontroliuojamą rytinį regioną ir pažeisdamos rugsėjį pasirašytą paliaubų susitarimą.

Šie kaltinimai, kurių Maskva nekomentavo, gali padidinti įtampą trečiadienį Berlyne numatytose sudėtingose derybose, per kurias bus siekiama susitarti, kad būtų nutrauktos atsinaujinusios įnirtingos kautynės konflikte, kuris jau nusinešė daugiau kaip 4,8 tūkst. žmonių gyvybių, o dar apie milijoną gyventojų privertė palikti savo namus.

Po pernai Maskvos įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos JAV ir Europos Sąjunga keliais etapais įvedė virtinę sankcijų Rusijai, kuri kaltinama palaikanti prorusiškus separatistus rytų Ukrainoje, siųsdama jiems ginklų ir kovotojų.

B. Obama pažymėjo, kad praeitais metais jo kritikai teigė, jog Rusijos prezidento Vladimiro Putino „agresija yra meistriškas strategijos ir galios demonstravimas“.

„Ką gi, šiandien Amerika stovi stipri ir vieninga su savo sąjungininkais, o Rusija yra izoliuota, jos ekonomika – ištikta nuosmukio“, – sakė JAV lyderis.

„Būtent taip Amerika vadovauja – ne smarkaudama, o su atkakliu, pastoviu ryžtu“, – pabrėžė jis.

Svečiai – politikos veidas

Praėjusį mėnesį iš Kubos kalėjimo paleistas JAV Valstybės departamento kontraktininkas Alanas Grossas – vienas iš 23 pirmosios ponios Michele Obamos svečių, pakviestų klausytis prezidento Baracko Obamos kasmetinės kalbos Kongrese. Apie jo dalyvavimą antradienį, prieš B. Obamos kalbą, pranešė Baltieji rūmai.

Tarp pakviestųjų antradienį pasiklausyti prezidento pranešimo pirmosios ponios ložėje taip pat yra amerikiečių astronautas, 13-metis berniukas iš Čikagos Sautsaido rajono ir vienas kariuomenės veteranas, netekęs kojų Afganistane.

Tradiciškai Baltieji rūmai kviečia ypatingus svečius, kuriuos prezidentas mini savo kalbose kurie suteikia veidą jo politikai.

Netikėto B. Obamos sprendimo pradėti JAV ir Kubos santykių normalizavimą po 50 izoliacijos metų įrodymas susirinkusiesiems yra A. Grossas ir jo žmona Judy.

Gruodžio 17 dieną išlaisvintas A. Grossas penkerius metus praleido Kubos kalėjimuose už tai, kad atgabeno nešiojamųjų kompiuterių ir komunikacijų įrangos nedidelei Kubos žydų bendruomenei kaip JAV tarptautinės plėtros agentūros subkontraktininkas.

„Penkerius metus už tūkstančių mylių Judy kiekvieną dieną kovojo už Alano paleidimą ir niekada neprarado vilties“, – nurodoma Baltųjų rūmų pranešime.

Pakviestųjų sąraše taip pat yra eiliniai amerikiečiai, iliustruojantys įvairias B. Obamos administracijos programos sritis – bendruomenės koledžo studentas, automobilius taisantis darbininkas, statybininkės kvalifikaciją gavusi moteris, nedidelės verslo įmonės savininkas arba koledžo studentė, kurią į Jungtines Valstijas atvežė dokumentų neturintys jos tėvai.

Daugelį jų Baltieji rūmai pasirinko dėl jų B. Obamai rašytų laiškų, tačiau 13-metis Malikas Bryantas iš Čikagos sąraše atsidūrė dėl jo laiško Kalėdų Seneliui. „Viskas, ko prašau, yra saugumas. Aš tiesiog noriu būti saugus“, – rašė berniukas. Viena nevyriausybinė organizacija šį laišką persiuntė į Baltuosius rūmus.

Jasonas Gibsonas susitiko su B. Obama, kai gydėsi kovų žaizdas Walterio Reedo karinėje ligoninėje Vašingtone, kur jam buvo atlikta 21 operacija.

„Nors neteko abiejų kojų ir negali naudotis protezais, jis užsiima banglenčių sportu ir slidinėjimu, yra dalyvavęs daugybėje maratonų rankomis valdomu dviračiu ir net gavo piloto licenciją“, – informavo Baltieji rūmai.

Svečių sąraše taip pat yra astronautas Scottas Kelly, šį kovą skrisiantis į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) ir tapsiantis pirmuoju amerikiečių astronautu, kuris ištisus metus praleis dirbamas ir gyvendamas orbitiniame objekte kosmose.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt