Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.12 21:37

Dėl pranašo karikatūros pasipiktinę Irano protestuotojai skandavo „mirtis Prancūzijai“

BNS 2015.02.12 21:37

Daugiau nei 2 tūkst. iraniečių pirmadienį surengė protestą prie Prancūzijos ambasados Teherane, skanduodami „Mirtis Prancūzijai“ ir ragindami išsiųsti šalies ambasadorių dėl pranašo Mohammado karikatūrų.

Daugiau nei 2 tūkst. iraniečių pirmadienį surengė protestą prie Prancūzijos ambasados Teherane, skanduodami „Mirtis Prancūzijai“ ir ragindami išsiųsti šalies ambasadorių dėl pranašo Mohammado karikatūrų.

Šią demonstraciją išprovokavo pranašo karikatūra prancūzų satyriniame laikraštyje „Charlie Hebdo“, pasirodžiusi praėjus savaitei po islamistų išpuolio laikraščio redakcijoje Paryžiuje, kur žuvo 12 žmonių.

Pranašo atvaizdas papiktino daugelį musulmonų, kadangi islamas neleidžia vaizduoti Mohammedo, ir išprovokavo protestus Azijoje, Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose. Per kai kuriuos iš jų neapsieita be žmonių aukų.

Nors Iranas pasmerkė žudynes Paryžiuje, tačiau taip pat išreiškė nepasitenkinimą naująja pranašo karikatūra.

„Chalie Hebdo“ anksčiau ne kartą yra paskelbęs Mohammedą pašiepiančių karikatūrų, o jo naujausio numerio, išleisto praėjusį trečiadienį, viršelyje pranašas pavaizduotas laikantis užrašą „Je Suis Charlie“ (Aš esu Charlie). Viršelio antraštė skelbė „Viskas atleista“.

Dėl iš anksto suplanuoto protesto Prancūzijos ambasadorius buvo priverstas paskelbti, kad Teherano centre įsikūrusi ambasada visą dieną bus uždaryta.

Mitingo, kurį organizavo studentai, bet jame dalyvavo visų amžiaus grupių žmonės, saugumu rūpinosi apie 150 policininkų; nors ir triukšmingas, mitingas taikiai pasibaigė po dviejų valandų.

Vienas kalbėjusiųjų sakė, kad šia demonstracija norėta „pasmerkti „Charlie Hebdo“ užgaules“, taip pat papriekaištauti (Prancūzijos) ambasadai, kad joje „moterys verčiamos praskleisti savo šydus, kai prašo vizos“.

Irane moterys, nepaisant jų religinės priklausomybės, pagal aprangos kodą, galiojantį nuo Islamo revoliucijos laikų 1979 metais, privalo dengti savo plaukus ir kaklą šydu.

„Mažiausia, ką aš galiu padaryti – protestuoti prieš tokį įžeidimą, mes smerkiame pranašo įžeidinėjimą“, – sakė naujienų agentūrai AFP 50 metų peržengusi moteris, vilkinti tradicinę juodą nuo galvos iki kojų kūną dengiančią čadrą.

Beje, kaip įprasta Irane, vyrai ir moterys protesto akcijoje dalyvavo atskirai.

Susirinkusieji kritikavo ir Irano užsienio reikalų ministrą Mohammadą Javadą Zarifą, kad jis penktadienį buvo Paryžiuje, kad susitiktų su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry.

Mitingo pareiškime rengėjai siūlo M. J. Zarifui atsiprašyti dėl šio vizito, kuris vyko „vos po dviejų dienų nuo šios gėdingos karikatūros išspausdinimo“ bei reikalauja, kad iš šalies būtų išsiųstas Prancūzijos ambasadorius.   

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi