Pasaulyje

2019.03.19 13:08

Nyderlandų prokurorai: įtariamojo automobilyje radus raštelį svarstomas teroro motyvas

BNS2019.03.19 13:08

Nyderlandų prokurorai ir policija antradienį pranešė, kad „rimtai“ svarsto versiją, jog vakarykštės šaudynės Utrechto tramvajuje, per kurias žuvo trys žmonės, buvo surengtos turint teroro motyvų.

„Kol kas rimtai svarstomas teroro motyvas. Tai paremta laišku, surastu (įtariamojo) pabėgimo automobilyje tarp kitų daiktų, ir faktinėmis aplinkybėmis“, – sakoma bendrame pranešime.

Visgi pareigūnai kol kas neatmeta ir kitų galimų versijų.

Prokurorai taip pat nurodė, jog tyrimas kol kas neatskleidė, jog pagrindinis įtariamasis, 37-erių turkų kilmės vyras, suimtas praėjus kelioms valandoms po šaudynių, būtų pažinojęs kurią nors iš savo aukų.

„Atliekant mūsų tyrimą nebuvo nustatyta jokių sąsajų tarp pagrindinio įtariamojo ir aukų“, – nurodė policija ir prokurorai.

Pasak prokurorų, suimant įtariamąjį buvo aptiktas ir ginklas.

Turkijoje gimusiam pagrindiniam įtariamajam Gokmenui Tanisui ir dviem 23 ir 27 metų vyrams iš Utrechto skirtas kardomasis kalinimas. Policija po pirmadienį surengtos atakos aptiko raudoną automobilį „Renault Clio“, kuriuo užpuolikas mėgino pasprukti.

Pareiškime sakoma, kad per šaudymo incidentą žuvo trys žmonės – 19 metų moteris iš netoli Utrechto esančio Vianeno ir du pačiame Utrechte gyvenę 28 ir 49 metų vyrai.

Pranešime nurodoma, kad per pirmadienio incidentą trys žmonės buvo sunkiai sužeisti, o dar keturi asmenys patyrė lengvų sužalojimų. Anksčiau buvo skelbiama apie penkis sužeistuosius.

Olandų ir turkų žiniasklaida anksčiau pranešė, kad šaudynės galimai prasidėjo dėl šeimos narių ginčo.

Visgi pareigūnai kol kas neatmeta ir kitų galimų versijų.

Ginkluoti pareigūnai pirmadienį suėmė G. Tanisą Utrechte po didžiulių gaudynių, per kurias policija socialiniuose tinkluose išplatino jo nuotrauką.

Pasak prokurorų, suimant įtariamąjį buvo aptiktas ir ginklas.

„Jį suimant buvo rastas šaunamasis ginklas“, – pažymima pareiškime.

37-erių Gokmenas Tanisas buvo suimtas po aštuonias valandas trukusių gaudynių pirmadienio vakarą.

Policija pranešė, kad taip pat tiria versiją, kad įvyko šeimos konfliktas.

Vėlyvą pirmadienio vakarą Utrechto policija paskelbė, kad be įtariamo šaulio buvo sulaikyti dar du vyrai, tačiau apie juos daugiau informacijos nepranešama.

Antradienį žmonės prie incidento vietos paliko gėlių aukoms pagerbti. Kol kas oficialiai jų tapatybės neskelbiamos.

Šalyje prie daugumos pastatų iki pusės stiebo buvo nuleistos vėliavos.

Kadangi pareigūnai baigė savo tyrimą ir patraukė tramvajų, kuriame įvyko šaudynės, Utrechte vėl kursuoja viešasis transportas.

Nyderlandų premjeras Markas Rutte antradienį pirmininkavo vyriausybės posėdžiui, kuriame buvo aptarta ataka, sukėlusi būgštavimų dėl saugumo prieš rytdienos provincijų rinkimus.

„Visiškai pamišęs“ 

Nyderlandų žiniasklaida skelbia, kad įtariamasis buvo nekart teistas ir esą vos prieš dvi savaites išėjo iš kalėjimo.

Transliuotojas NOS pranešė, kad kai kurie G. Taniso šeimos nariai yra susiję su islamo fundamentalistų grupėmis, o jis pats pasižymėjo neprognozuojamu elgesiu po skyrybų su žmona, įvykusių prieš dvejus metus.

Viena moteris, susijusi su G. Tanisui iškelta išžaginimo byla, laikraščiui „Algemeen Dagblad“ sakė: „Jis visiškai pamišęs ir vartoja narkotikus. Anksčiau buvau perspėjusi policiją dėl jo. Jis ne teroristas, o psichopatas.“

Utrechto Kanaleneilando rajone, kur G. Tanisas gyveno, žmonės jį apibūdina kaip „smulkų nusikaltėlį ir prekiautoją“, kaip „problemų dėl narkotikų turintį nevykėlį“ ir kaip „sutrikusį bei pasimetusį“ žmogų.

„Mes nenorim su juo turėti jokių reikalų. Jo IQ kaip kokios krevetės“, – laikraščiui „Volkskrant“ sakė gyventojas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.

Policija ir liudininkai pranešė, kad pirmadienio rytą imta šaudyti viename tramvajuje Utrechte; į įvykio vietą atvyko gausios policijos pajėgos. 

Netrukus buvo uždarytos viso miesto mečetės ir mokyklos, o galiausiai ginkluoti pareigūnai apsupo vieną pastatą ir sulaikė G. Tanisą.

Po išpuolio užuojautą Nyderlandams išreiškė daug valstybių, įskaitant JAV, Europos Sąjungą ir Rusiją.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) sakė: „Amerika jus palaiko. Ir toliau darysime visa, ką galime, kad padėtume jums šiuo baisiu tragedijos metu.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.