Pasaulyje

2019.03.19 17:00

Londone gyvenantis lietuvis: atrodo, Didžiosios Britanijos politika artėja prie griūties

Jungtinė Karalystė (JK) po truputį ruošiasi galimai artėjančiam „Brexitui“ – pradėtos leisti informacinės atmintinės apie tai, kaip elgtis „Brexito“ atveju“, sako LRT RADIJO korespondentas Londone Paulius Kaliačius. Iki numatomo JK pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) liekus dešimčiai dienų šalies kasdienybėje ryškių pokyčių nematyti, tačiau, pašnekovo teigimu, įtampa dėl galimų ateities scenarijų jaučiama.

„Miestas vis dar pilnas žmonių, turistų, tačiau galima sakyti, kad ramus tik paviršius, o tos povandeninės srovės daug rimtesnės. Tarp žmonių jaučiama tam tikra įtampa. Pradėtos leisti atmintinės, kaip elgtis „Brexito“ atveju, kas nutiks imigrantams, ar pritruks produktų ir vaistų, kas nutiks tiekimo linijoms“, – komentuoja P. Kaliačius.

Jo aiškinimu, gyventojų informavimo priemonių apie „Brexitą“ imasi ne tik valdžios atstovai – tuo užsiima ir verslininkai: „Mano darbovietėje leidžiamos atmintinės ir siunčiami elektroniniai laiškai apie tai, kas bus, buriamos patariamosios grupės, kur galima nueiti, pasišnekėti. Galima sakyti, kad į tai žiūrima labai rimtai.“

Kaip teigia P. Kaliačius, labiausiai jam įspūdį padarė suirutė Didžiosios Britanijos politikoje ir šios politinės sistemos priartėjimas prie griūties.

„Vyriausybės ministrai balsavo prieš savo lyderės norus, kuriuos prieš porą valandų patys bandė įsiūlyti parlamentui [...]. Opozicija teigė palaikanti antrą referendumą, tačiau balsavimo metu susilaikė. Pastaroji savaitė – paradoksų ir politinių kazusų savaitė“, – sako P. Kaliačius.

Anot pašnekovo, „Brexito“ datos atidėjimo šiuo metu siekia visi, tačiau įsivaizduojami scenarijai skiriasi: „Theresa May norėtų dar kartą pristatyti savo išstojimo planą parlamentui, opozicija tikisi, kad atidėjus „Brexitą“ žlugs vyriausybė ir įvyks išankstiniai rinkimai, po kurių dėl „Brexito“ derėsis jie. Leiboristų „Brexitas“ būtų artimesnis Norvegijos modeliui, nes jie nori išsaugoti prieigą prie bendros rinkos ir apsaugoti darbininkų teises.“
Pašnekovo nuomone, suvokti „Brexitą“ sudėtinga ne tik Lietuvai ar kitoms šalims, bet ir pačiai Jungtinei Karalystei. Jo aiškinimu, kiekvieną savaitę atrodo, kad „Brexito“ klausimas yra atidedamas, nes niekas nežino ką daryti.

„Jie nežino, ko nori – tarsi ir nori pasilikti, ir nori išstoti, tačiau, kai yra pasiūlomos alternatyvos, jie balsuoja prieš tas alternatyvas“, – teigia P. Kaliačius.

Euroskepticizmas, pasak P. Kaliačiaus, ypač jaučiamas tarp vidurinės klasės žmonių – kalbama, kad ES kalta dėl tam tikrų problemų Jungtinėje Karalystėje, pavyzdžiui, neaugančių atlyginimų ir ekonominės stagnacijos. Tačiau, pašnekovo nuomone, išstojus iš ES šios problemos nebus išspręstos.

„Kai pažiūri į Didžiosios Britanijos politikų elgesį ir į tai, ką jie planuoja šalies ateičiai, galima sakyti, kad tos problemos nebus išspręstos išstojus iš ES – reikia iš esmės keisti Didžiosios Britanijos politinę situaciją“, – pabrėžia P. Kaliačius.

Britų apžvalgininkai ir spauda teigia, kad Briuselis Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES atžvilgiu nusiteikęs priešiškai. Pasak P. Kaliačiaus, Briuselis negali prioretetizuoti valstybės, kuri išstojo iš Europos bendrijos, turint omenyje, kad bloke lieka kitos narės.

„Žinoma, eurobiurokratai bando parodyti kitoms narėms, kad išstojimas nebus palankus ar netgi lengvas procesas, jeigu kas nors kitas taip pat nuspręstų išstoti“, – sako P. Kaliačius.

Kietojo „Brexito“ šalininkai, norintys griežčiausių išstojimo iš ES sąlygų, P. Kaliačiaus teigimu, yra ramiausi, nes pagrindinis jų tikslas – sužlugdyti santykius su Europa, kas šiuo metu, iš dalies, vyksta.

„Kita vertus, jie baiminasi, kad atidėjus „Brexitą“ jis gali apskritai niekada neįvykti. Savaitgalį pasigirdo kalbų, kad jie galvoja paremti T. May išstojimo planą, užuot laukę išstojimo, kuris gali apskritai neįvykti“, – priduria P. Kaliačius.

Vertindamas T. May sprendimą tapti premjere „Brexito“ krizės kontekste, P. Kaliačius sutinka su komentarais, kad tai yra politinė savižudybė – kad ir ką bedarytum, pusė šalies liks nepatenkinta.

„Pagrindinė T. May klaida galbūt buvo bandymas įtikti visiems. Ji žino, kad reikia išlaikyti santykius su Europa, bet bando įtikti didžiausiems euroskeptikams. Apžvalgininkai teigia, kad nesvarbu, kiek kartų bus pratęstas išstojimo terminas, vis tiek visų politikų ir šalies gyventojų nepatenkinsi“, – akcentuoja P. Kaliačius.

Ši savaitė įtempta tiek Jungtinei Karalystei, tiek ES. Ketvirtadienį aptarti susidariusios padėties rinksis Europos Vadovų Taryba, o šiandien arba rytoj britų parlamentas turėtų trečią kartą balsuoti dėl premjerės T. May išsiderėto „Brexito“ plano. Pasak apžvalgininkų, jei jam vėl bus nepritarta, „Brexito“ procesas gali gerokai užsitęsti arba galbūt visai neįvykti.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.