Pasaulyje

2019.03.19 12:56

ES: sunku prognozuoti, ko laukti iš „Brexito“ susitikimo

BNS, ELTA2019.03.19 12:56

Europos Sąjungai pirmininkaujanti Rumunija antradienį pareiškė, kad dėl pastarojo meto įvykių Didžiojoje Britanijoje sunkiau prognozuoti, ko laukti iš šią savaitę vyksiančio ES viršūnių susitikimo, per kurį britų premjerė Theresa May veikiausiai prašys Bendrijos atidėti „Brexitą“.

Rumunijos Europos reikalų ministro George Ciambos teigimu, „šiuo metu didžiausias iššūkis yra tas, kad (padėtis) tampa vis labiau miglota“.

Tokius komentarus jis išsakė kitą dieną po to, kai britų Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow uždraudė vėl balsuoti dėl vyriausybės siūlomos „Brexito“ sutarties, nebent joje būtų reikšmingų pakeitimų.

Th. May pastaruoju metu mėgina užsitikrinti jau dukart jos vyriausybės išsiderėtą susitarimą atmetusių oponentų paramą.

Pasak G. Ciambos, „pasigendame aiškumo kalbant apie Londono (veiksmus). Akivaizdu, kad aiškumo nėra“.

ES lyderiai ketvirtadienį susirinks Briuselyje svarstyti, ar leisti Jungtinei Karalystei atidėti išstojimo datą, ir, jeigu taip, kokiam laikui.

Vokietija: ES kantrybė senka

„Brexitas“ rimtai išbando Europos Sąjungos kantrybę ir bloko kantrybė Didžiosios Britanijos atžvilgiu senka, įspėjo Vokietijos Europos reikalų ministras Michealis Rothas bei paragino Londoną galiausiai išdėstyti tolesnius veiksmus.

„Laikrodis tiksi ir laikas baigiasi, mes tikrai esame išvarginti šių derybų“, – sakė M. Rothas.

„Mes tikrai esame išvarginti šių derybų, laukiu aiškių ir tikslių Didžiosios Britanijos vyriausybės pasiūlymų, kodėl atidėjimas yra būtinas“, – sakė M. Rothas.

Anot M. Rotho, Vokietijos požiūriu, ES negali sutikti su išstojimo atidėjimu be „aiškių ir tikslių pasiūlymų“ iš Londono. „Tai nėra tik žaidimas, tai ypač sunki padėtis. Tarp valstybių narių vyrauja „labai bloga“ nuotaika“, – pridūrė ministras.

Vis dėlto Vokietijos kanclerė Angela Merkel antradienį sakė, kad iki paskutinės akimirkos sieks tvarkingo „Brexito“, ir pabrėžė, kad ant kortos pastatyti Vokietijos, JK ir ES interesai.

„Iki paskutinės kovo 29-osios termino valandos kovosiu už tvarkingą (Britanijos) išstojimą, – vienoje konferencijoje Berlyne sakė ji. – Neturime tam daug laiko, bet vis dar turime kelias dienas.“

ES lyderiai tikėjosi, kad Th. May ketvirtadienį į jų susitikimą Briuselyje atvyks su išstojimo sutarties ratifikavimo iki kovo 29-osios planu.

Tačiau Th. May viltis įtikinti „Brexito“ šalininkus galų gale nusileisti ir paremti jos susitarimą, kurį jie jau dukart atmetė, sužlugdė netikėtas J. Bercow pareiškimas, kad vyriausybė negali prašyti parlamentarų per tą pačią sesiją vėl balsuoti dėl to paties „Brexito“ susitarimo, jei jame nebus reikšmingų pakeitimų.

Laikas apsispręsti

Jei negali prastumti susitarimo, Th. May galėtų siekti ilgo „Brexit“ atidėjimo, bet tam reikėtų visų likusių 27 ES šalių pritarimo.

Prancūzijos Europos reikalų ministrė Nathalie Loiseau sakė, kad jos netenkins šio prašymo vien formaliai.

„Mums reikia kažkokių naujų dalykų, nes jei tai pratęsimas dėl pasilikimo toje pačioje aklavietėje, kurioje esame, tai kaip tada išeisime iš šios aklavietės? Tai klausimas britų valdžiai. Jie turi pateikti aiškią iniciatyvą, patikimą ir daugumos remiamą tikslą“, – žurnalistams sakė N. Loiseau.

„Tai pasirinkimas. kurį turi padaryti Jungtinė Karalystė. Jie pasakė „ne“ (išstojimui) be sutarties ir pasakė „ne“ realistiškai sutarčiai. Jie turi apsigalvoti dėl vienos iš šių galimybių“, – pridūrė ji.

Vienas ES aukšto rango pareigūnas pirmadienį sakė, kad Th. May galėtų prašyti atidėti „Brexit“ net ir likus vos valandai iki išstojimo, bet N. Loiseau perspėjo, kad jei Londonas neras kelio iš aklavietės, JK iškris iš bloko be sutarties.

„Jei nebus sprendimo ir ateis kovo 29-oji, tuomet bus (išstojimas) be sutarties. Jei Britanija nieko nenuspręs, tuomet ji pasirinks (išstojimą) be sutarties“, – sakė ji.