Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Donecko oro uoste sugriuvo terminalas, daug sužeistų

BNS, lrytas.lt, DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Donecko oro uoste įgriuvo sukilėlių susprogdinta antro naujojo terminalo aukšto dalis.

Donecko oro uoste įgriuvo sukilėlių susprogdinta antro naujojo terminalo aukšto dalis.

Ukrainos prezidento patarėjas pranešė, kad po nuolaužomis atsidūrė daug karių, skelbia zn.ua.

Diversijos metu nuolaužos prispaudė daug oro uosto gynėjų, nemažai jų buvo sužeisti, pranešė Ukrainos prezidento patarėjas Jurijus Biriukovas.

Tačiau, pridūrė jis, pagalba sužeistiesiems jau pakeliui.

Dar vakar buvo pranešta, kad iš naujojo Donecko oro uosto terminalo buvo evakuoti visi sužeistieji.

Kiek anksčiau pranešta, kad Ukrainos kariai buvo priversti atidengti ugnį Donecko oro uoste, nes iš separatistų pusės smarkiai sustiprėjo šaudymas; be to pastarieji neleido kariams evakuoti sužeistų ir nukautų oro uoste Ukrainos karių, pareiškė prezidentas Petro Porošenka.

„Pastarosiomis dienomis smarkiai padidėjo Donecko oro uosto atakų intensyvumas iš teroristų pusės, taip pat nebaudžiamas ugnies nutraukimo režimas. Užvakar aš nurodžiau duoti vienkartinį atsaką, nes mums tiesiog neleido išvesti mūsų sužeistųjų ir žuvusiųjų Donecko oro uoste“, – sakė jis per spaudos konferenciją pirmadienį Kijeve po susitikimo su Lenkijos premjere Ewa Kopacz.

Prezidentas priminė, kad praėjusių metų gruodžio 9 dieną buvo pasirašytas dokumentas dėl artilerijos tylos Donbase.

„Šitas dokumentas buvo veiksmingas, bet išsilaikė mažiau mėnesio, nes, pradedant nuo sausio 7 dienos, prasidėjo ryškus įtampos eskalavimas, kurį vykdė Rusija ir teroristinės grupuotės rytuose“, – pabrėžė P. Porošenka.

Jis dar pridūrė, kad per parą šaudymų iš separatistų pusės į Ukrainos karių pozicijas padaugėjo nuo 10 iki 90-100.

Du Rusijos kariuomenės batalionai kirto sieną

Užfiksuota, kad Ukrainos–Rusijos sieną kirto dvi Rusijos kariuomenės taktinės batalionų grupės, praneša news.liga.net, kuri cituoja skubų šalies Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos pranešimą.

„Operatyviniais Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos duomenimis, šiandien užfiksuota, kad Ukrainos–Rusijos sieną kirto dvi taktinės Rusijos ginkluotųjų pajėgų batalionų grupės“, – teigiama pranešime.

Jokių kitų duomenų pranešime nepateikta.

Anksčiau pirmadienį pranešta, kad netoli Donecko pagrindinio oro uosto pirmadienį vėl vyko prorusiškų separatistų ir Ukrainos vyriausybinių pajėgų susirėmimai, žuvo trys ukrainiečių kariai, pranešė Ukrainos kariškiai.

Kariškių atstovas Andrijus Lysenka sakė: „Donecko ir Luhansko liaudies respublikų (separatistų) kovotojai toliau šturmuoja Donecko oro uostą ir šaudo į mūsų pozicijas“.

„Tai ne tik paprasčiausiai strateginis objektas. Tai starto aikštelė, iš kurios teroristai gali pradėti naują puolimą. Mes neatiduosime oro uosto“, – sakė A. Lysenka ir pridūrė, kad per pastarąsias 24 valandas trys kariai žuvo, o dar 66 buvo sužeisti.

Ir Ukrainos pajėgos, ir separatistai skelbė apie savo pergalę

Dalį Rytų Ukrainos kontroliuojantys prorusiški sukilėliai pirmadienį ryte pareiškė užėmę oro uostą prie savo pagrindinės tvirtovės Donecko po kelias dienas trukusių įnirtingų kautynių.

Sukilėlių lyderis Aleksandras Zacharčenka per pirmadienį paryčiais surengtą spaudos konferenciją sakė, kad separatistai užėmė oro uostą.

Tuo metu Ukrainos pajėgos kiek anksčiau paskelbė, kad atsikovojo iš separatistų beveik visą Donecko oro uosto teritoriją, kurią per pastarąsias savaites buvo praradę.

Ukrainos karinių pajėgų atstovas A. Lysenka teigė, jog jie tiesiog sugrąžino padėtį į tą, kuri buvo prieš Minsko susitarimą – iki separatistams užgrobiant dalį naujos teritorijos. 12 punktų taikos planas buvo pasirašytas Minske rugsėjo mėnesį.

„Mums pavyko išvalyti beveik visą oro uosto teritoriją, kuri priklausė Ukrainos pajėgoms, kaip pažymėta kariniuose susitarimuose“, – kalbėjo A. Lysenka.

Tuo metu Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas suskubo išreikšti susirūpinimą dėl vėl eskaluojamo karinio konflikto.

Jo teigimu, Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį atmetė taikos planą, kurį jam atsiuntė Rusijos lyderis Vladimiras Putinas. „Pastarosiomis dienomis Rusija dėjo daugybę pastangų, kad padėtų sureguliuoti padėtį Ukrainoje“, – žurnalistams aiškino D. Peskovas.

Rusijos televizijos kanalas NTV sekmadienį paskelbė V.Putino pasiūlymo detales –reikalaujama imtis „skubių priemonių, kad būtų sustabdytas nuolatinis bombardavimas ir būtų griežtai atsisakoma artilerijos, kurios kalibras didesnis nei 100 milimetrų“. Ukrainos prezidento atstovai jokių komentarų dėl pasiūlymo nepateikė.

Tiesa, P. Porošenka keliems tūkstančiams žmonių Kijeve, sekmadienį dalyvavusiems Taikos eitynėse, skirtose pagerbti žuvusiems civiliams, pasakė kalbą. „Mes neatiduosime nei lopinėlio Ukrainos žemės. Mes susigrąžinsime Donbasą … ir parodysime, kad vienas svarbiausių mūsų pergalės aspektų yra vienybė“, – teigė Ukrainos prezidentas.

Ukrainiečiai skelbia, kad kovose dėl Donecko oro uosto buvo panaudotos didžiausios tankų pajėgos šiame konflikte. Sprogimas apgriautas Donecko oro uostas jau senokai prarado galimybę būti panaudotas pagal paskirtį, tačiau dabartinis sukilėlių ir Ukrainos pajėgų konfliktas turi didesnę simbolinę reikšmę. Ir viena, ir kita pusė nori parodyti savo persvarą vis labiau įšąlančiose kovose.
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi