Pasaulyje

2019.03.19 09:11

Šylantis oras verčia estus ankstinti „penktojo metų laiko“ turizmo sezoną

Šiltėjantis klimatas jau verčia estus gerokai paankstinti tokį originalų turistavimo būdą kaip pasiplaukiojimai baidarėmis per pavasario potvynį. Dabar šis Estijoje penktuoju metų laiku vadinamas turistinis sezonas, užuot prasidėjęs pavasarį, prasidėjo dar vasario mėnesį.

Somos nacionaliniame parke Estijos pietuose matyti milžiniški vandeniu ir kai kur dar plonu ledu padengti tyrai. Kiekvieną pavasarį čia vanduo užlieja apie 100 kvadratinių kilometrų pelkių, pievų ir miškų.

Vietos estai vadina šį reiškinį penktuoju metų laiku.

„Per potvynių sezoną labiausiai viliojantis dalykas, aišku, tai, kad galite sėsti į kanoją ar baidarę ir plaukti per pievas į miškus, pasijusti kaip Amazonėje, tik esančioje šiaurės šalyje“, – sako potvynio išvykų organizatorius Aivaras Ruukelis.

Nepaisydami vis dar gana šalto oro, tokius pasiplaukiojimus organizuojantys estai jau pradėjo turistinį sezoną, nes ledas baigia nutirpti, o vandens lygis tuoj pradės kristi.

„Šiandien gana šalta ir kai kuriose vietose buvo sunkumų dėl ledo. Užlietose pievose vandens lygis žemas ir plaukti valtimis sunkoka, bet vis vien tai geras būdas pailsėti“, – sako Mikhailas Tomsons, turistas iš Latvijos.

Jei plaukioji po pievas ir miškus, tai nėra pavojinga, nes čia visai negilu, gal kai kur net ir per seklu, todėl neretai baidares tenka vilkti.

„Mums sakėsi labai gerai. Taip, šaltoka, bet vis vien gerai. Norėtume plaukti dar kartą, bet gal kai bus šilčiau“, – pasakoja kita turistė iš Latvijos, Katrina Zdanovska.

„Tai visiškai kitoks plaukiojimas. Nuostabu plaukti tarp didelių ąžuolų, niekur tokio dalyko nepajusi“, – įspūdžiais dalinasi latvis Kaspars Zemitis.

Tokių turtistinių kelionių organizatoriai geriausiai žino kada kiekvienais metais prasideda potvynių sezonas ir kada baigiasi, nes nuo to priklauso jų pajamos.

„Pastaruoju metu potvyniai žiemą aiškiai padažnėjo. Iš tikrųjų jie turėtų prasidėti kovo pabaigoje, ar balandį, bet šis taip pat prasidėjo dar vasarį. Galbūt tai tam tikrų klimato pokyčių ženklas, bet nesu 100 procentų dėl to tikras“, – svarsto A. Ruukelis, išvykų organizatorius.

Turint omenyje, kad beveik 10 pastarųjų metų buvo rekordiniai pagal vidutinę temperatūrą, estams gali tekti dar paankstinti turistinio sezono pradžią. Kita vertus, jei žiemos taip trumpės, penktajam sezonui gali kada nors ir vandens pritrūkti.