Pasaulyje

2019.03.19 08:59

May „Brexito“ planas susidūrė su dar viena kliūtimi

Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May, trečiadienį planuojanti dar kartą priversti Bendruomenių rūmų narius balsuoti dėl jos vyriausybės parengto „Brexito“ įstatymo, susidūrė su netikėta kliūtimi. Britanijos parlamento pirmininkas Johnas Bercow pareiškė, kad trečią kartą balsuoti dėl to paties teksto iš principo negalima.

Ilgametis konservatorių partijos atstovas ir 10 metų vadovaujantis Atstovų rūmams Johnas Bercow pirmą kartą pasirėmė 1604 metų parlamento norma, draudžiančia teikti balsavimui tą patį įstatymo tekstą.

„Vyriausybė negali padaryti štai ko – dar kartą pateikti parlamentui tą patį įstatymą, arba iš esmės tą patį įstatymą, kuris praeitą savaitę buvo atmestas 149 balsais. Tai nėra mano galutinis nuosprendis šia tema. Jis skirtas paprasčiausiai parodyti, ką vyriausybė turėtų padaryti, kad galėčiau nuspręsti, jog trečias prasmingas balsavimas būtų teisėtai surengtas šioje parlamento sesijoje“, – sakė Bendruomenių rūmų pirmininkas.

„Spikerio“ sprendimas, be abejo, suerzino premjerę ir jos komandą, bet konservatoriai pastaruoju metu nuolat kritikuoja J. Bercow už simpatizavimą leiboristams ir nuolatinę kritiką „Brexitui“. Taigi Th. May padėtis vėl komplikuojasi, nors ir jos ankstesni planai turėti parlamento sprendimą prieš ketvirtadienį Briusleyje prasidėsiančią Vadovų Tarybą taip pat buvo gana abejotini.

„Šiuo metu nepanašu, kad Theresai May pavyks surinkti reikiamą balsų skaičių Bendruomenių rūmuose, o jai reikėtų tų balsų dar prieš vykstant į šią savaitę rengiamą Europos Vadovų Tarybą, nes ji turėtų parodyti, kad Bendruomenių rūmuose yra dauguma, siekianti trumpam prailginti „Brexitą“ ir viso 50-ojo straipsnio procesą. Jei nepavyks, teks viską atidėti gerokai ilgesniam laikui“, – komentuoja politologas Alanas Wageris.

Jei balsavimas išvis neįvyks, premjerei gali likti vienintelė galimybė – prašyti atidėti „Brexitą“ tikrai labai ilgam laikui.

Prieš Europos Vadovų Tarybą Briuselyje susirinkę sąjungos užsienio ministrai iš principo nėra prieš „Brexito“ atidėjimą, bet pačios Jungtinės Karalystės pozicija tebėra miglota.

„Tai dar nėra nuspręsta. Reikia aptarti, derėtis ir reikia, kad būtų pateiktos aiškios priežastys, kam Jungtinei Karalystei reikia atidėjimo – trumpesnio ar ilgesnio. Tai dar nepadaryta“, – sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Problemų gali pridaryti ir pavasarį rengiami rinkimai į Europos Parlamentą. Atidėjus „Brexitą“, savo atstovus turėtų išsirinkti ir Jungtinės Karalystės piliečiai, nors šalies valdžia jau neplanavo rengti šių rinkimų.

„Jei šalis palieka Europos Sąjungą ir tuo pat metu organizuoja rinkimus – nemanau, kad tai aiškus signalas žmonėms ir šalyje, ir užsienyje. Aišku, kad tai patys britai turi apsispręsti, bet tai labai komplikuota“, – sako L. Linkevičius.

Radikaliausi „Brexito“ rėmėjai jau pradėjo kelių šimtų kilometrų žygį iš Sanderlando į Londoną, planuodami atvykti į sostinę kovo 29-ąją – kai Jungtinė Karalystė turėtų išstoti iš Europos Sąjungos – su sutartimi ar be jos.

Bet parlamentui pasisakius prieš išstojimą be sutarties, premjerės Th. May vyriausybės galimybės labai susiaurėjo ir labai tikėtina, kad „Brexitas“ gali būti atidėtas tikrai ilgam.