Naujienų srautas

Pasaulyje2015.01.16 14:26

Rusija ir toliau ignoruoja jai paskirtą 50 mlrd. dolerių baudą

LRT.lt 2015.01.16 14:26

Rusija neskuba sumokėti 50 mlrd. JAV dolerių buvusiems „Jukos“ savininkams. Nuo ketvirtadienio šiai sumai pradėjo kauptis delspinigiai, praneša „Vedomosti“.

Rusija neskuba sumokėti 50 mlrd. JAV dolerių buvusiems „Jukos“ savininkams. Nuo ketvirtadienio šiai sumai pradėjo kauptis delspinigiai, praneša „Vedomosti“.

Nuo ketvirtadienio 50 mlrd. dolerių bauda, kurią trims bendrovėms – „Hulley Enterprises Limited“ (Kipras), „Yukos Universal Limited“ (Meno sala) ir „Veteran Petroleum“ (Kipras) – Rusija turėjo sumokėti iki sausio 15 dienos pradėjo didėti. Liepos 18 dieną Hagos Nuolatinio arbitražo teismas „Jukos“ byloje paskelbė verdiktą ir įpareigojo Rusiją buvusiems „Jukos“ savininkams sumokėti 50 mlrd. dolerių, o taip pat padengti 65 mln. dolerių teismo išlaidas. Delspinigių palūkanų norma nustatyta pagal 10 metų JAV obligacijas, kurių pajamingumas sausio 15 dieną siekė 1,89 proc.

„Vedomosti“ kalbintas Rusijos vyriausybės pareigūnas sakė, kad 2015 metų šalies biudžeto įstatyme išlaidos baudai sumokėti nėra numatytos. Teisiškai tai reiškia tik vieną: Rusija nepripažįsta nei šios skolos, nei besikaupiančių jos procentų.

Teisingumo ministerija situaciją komentuoti atsisakė: už tai atsakinga Finansų ministerija. Pastarosios atstovas apie tai kalbėti nesutiko. Rusijos interesus Hagos teisme atstovavusios „Cleary Gottlieb Steen & Hamilton“ atstovas nuo komentarų taip pat susilaikė.

Pagrindinė „Jukos“ akcininkė „Group Menatep Limited“ (GML) lieka atvira diskusijai su Rusija ir jos atstovais dėl kompensacijos išmokėjimo, pareiškė GML direktoriaus Timo Osborne`o atstovas Grahamas Ackermanas.

Lapkritį Hagos Nuolatinio arbitražo teisme gautas Rusijos pareiškimas, kad šalis teismo sprendimą laiko negaliojančiu, tačiau tai neatleidžia nuo prievolės sumokėti baudą. Vienas iš Rusijos vyriausybės argumentų: svarstomos bendrovės nėra registruotos Rusijoje, todėl byla turėtų būti nagrinėjama atitinkamose jurisdikcijose.

Ieškovai gali siekti Rusijos valstybinio turto užsienio šalyse arešto. Panašaus rezultato buvo pasiekusi Šveicarijos bendrovė „Noga“, tačiau vėliau teismo proceso metu patyrė pralaimėjimą.

Ieškovams dėl nuosprendžio įvykdymo teks kreiptis į šalių, kuriose siekiama išieškoti turtą, teismus, kur reikės gauti vykdomuosius dokumentus, tik tada Rusijos turtas galės būti areštuotas, paaiškino „Sazonov ir partneriai“ atstovas Vsevolodas Sazonovas. „King & Spalding“ partneris Ilja Rachkovas mano, kad galimybės nemokėti dėl to, kad sprendimas laikomas negaliojančiu, yra menkos, tačiau procesą ištempti įmanoma.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi