Naujienų srautas

Pasaulyje2019.03.18 09:41

Afganistano jaunimas nenori taikos su Talibanu

Tęsiantis Jungtinių Valstijų ir Talibano deryboms, kuriomis ieškoma būdų nutraukti kraujo liejimą, Afganistano jaunimas nerimauja, kad už taiką šalyje jiems gali tekti sumokėti asmeninių laisvių kaina. Jie iš vaikystės prisimena, ką reiškia Talibano valdymas, ir nenori kada nors vėl gyventi taip griežtai suvaržytoje visuomenėje.

25-erių plaukų stilistas Zabihullah svajoja apie taiką Afganistane. Bet ne tokią, kai religinė policija muša žmones gatvėse dėl jų šukuosenų ar įvaizdžio.

„Nors Talibano metais buvau vaikas, prisimenu, kad buvo neleidžiama trumpinti barzdos, ir šukuosenos buvo labai paprastos, dažniausiai trumpos, nes Talibanas kirpo žmonėms plaukus“, – pasakoja vaikinas.

Šiandien viskas kitaip. Jo grožio salonas ir daug į jį panašių, kurie paplito Afganistane po Talibano valdymo, pritraukia daug klientų, norinčių madingų vakarietiškų šukuosenų.

Afganistano populiacija labai jauna, daugiau nei pusė gyventojų yra jaunesni nei 25-erių metų, užaugę nuolatiniuose neramumuose.

Zabihullah yra vienas iš šios urbanistinio jaunimo kartos, kuriems Talibano diktuojamas gyvenimo būdas visiškai nepriimtinas.

Tačiau tęsiantis Jungtinių Valstijų ir Talibano deryboms, kuriomis ieškoma būdų nutraukti kraujo liejimą Afganistane, jiems kyla nerimas, kad už taiką gali būti sumokėta jų laisvių kaina.

Talibanas tvirtina, kad sušvelnino savo poziciją kai kuriais socialiniais klausimais, Afganistano žmonės tvirtina priešingai. Grupuotė nėra apibrėžusi, kokio tiksliai vaidmens norėtų visuomeniniame gyvenime, tik tiek, kad nori „islamiškos sistemos“.

„Nenorime tokios taikos, kuri panaikintų saviraiškos laisvę ir neleistų moterims laisvai dirbti ir veikti, ką jos nori“, – sako TV laidų vedėja Kreshma Naz.

Nerimo balsų chore garsiausia skamba moterų balsai – jos gerai prisimena, kad prie Talibano jos gyveno už uždarų durų, paslėptos po burkomis. Pirmąjį moterų orkestrą subūrusiam muzikui ne kartą grasinta, tačiau šiandien jis gali džiaugtis dešimtims afganių atvėręs muzikos pasaulį.

„Muzika man yra viskas ir mes privalome tęsti savo veiklą, – sako pirmoji moteris dirigentė Afganistane Negin Kpalvak. – Jei dėl Talibano negalėsime to daryti, turėsime išvykti kur nors, kur galėsime toliau siekti savo tikslų.

Talibanas buvo uždraudęs muziką, o mergaitėms neleido lankyti mokyklos per penkerius valdymo metus, kuriuos nutraukė Jungtinių Valstijų vadovaujama karinė operacija 2001-aisiais.

Pasirodžiusi informacija, kad apie 5 tūkstančius Jungtinių Valstijų karių planuojama išvesti iš Afganistano, sukėlė nerimą, kad gali grįžti laikai, kai jie neturėjo net teisės į muziką ir švietimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi