Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

„Al Qaeda“ prisiėmė atsakomybę dėl išpuolio „Charlie Hebdo“

Prancūzijos savaitraštis „Charlie Hebdo“ po praėjusios savaitės išpuolio trečiadienį laikraščio tiražą padidino nuo 3 iki 5 mln. Jo viršelyje – vėl  pranašo Mahometo karikatūra. Iki šiol kas savaitę būdavo išspausdinama 60 tūkst. egzempliorių, tačiau dėl didžiulės paklausos nuspręsta jį padidinti. Savaitraščio advokatas sako, kad redakcija nenusileis ekstremistams.

Prancūzijos savaitraštis „Charlie Hebdo“ po praėjusios savaitės išpuolio trečiadienį laikraščio tiražą padidino nuo 3 iki 5 mln. Jo viršelyje – vėl  pranašo Mahometo karikatūra. Iki šiol kas savaitę būdavo išspausdinama 60 tūkst. egzempliorių, tačiau dėl didžiulės paklausos nuspręsta jį padidinti. Savaitraščio advokatas sako, kad redakcija nenusileis ekstremistams.

„Viskas atleista“ – parašyta virš pranašo Mahometo su ašara akyse galvos, o pats jis laiko lentelę su užrašu „Aš esu Charlie“ – devizu, solidarizuojantis su aukomis, apskriejusiu visą pasaulį.

Toks viršelis šio numerio, lyg nebūtų kruvino išpuolio, kaip įprasta kioskuose pasirodančio kiekvieną trečiadienį.

„Mes nenusileisime“, – sako leidinio advokas. Ir priduria: „Kitaip visa tai būtų beprasmiška“. Taip pat atskleidžia jo turinį: „Mes šaipomės iš savęs, iš politikų, iš religijų“.

Savaitraštis pasklis po 25 pasaulio šalis. Pranešama, kad šis numeris jau yra išpirktas daugelyje Prancūzijos spaudos kioskų.

Praėjusį trečiadienį per išpuolį prieš savaitraščio redakciją Paryžiuje žuvo 12 žmonių.

Prisiėmė atsakomybę

Jemene veikianti tarptautinio teroristų tinklo „Al Qaeda“ grupuotė prisiėmė atsakomybę dėl praeitą savaitę įvykdytos atakos prieš Prancūzijos satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“ redakcijoje Paryžiuje. Portale „YouTube“ paskelbtame vaizdo įraše teroristų tinklo „Al Qaeda“ atstovas pareiškė, kad tai buvo kerštas už musulmonų pranašo Mohameto įžeidinėjimą.

Antradienį Egipto musulmonų organizacija paragino nespausdinti Mohameto karikatūros. Ji teigia, kad tai gali įžiebti naują pasipiktinimo bangą.

Grasinimai – didžiausiam Prancūzijos satyriniam laikraščiui

Prancūzijos didžiausias satyrinis savaitraštis „Le Canard Enchaine“ pranešė gavęs šiurpių grasinimų mirtimi kitą dieną po to, kai du džihadistai per išpuolį prieš savaitraštį „Charlie Hebdo“ praėjusią savaitę nužudė 12 žmonių.

„Le Canard Enchaine“ savo trečiadienio numeryje rašo, kad sausio 8 dieną elektroniniu paštu gautoje žinutėje buvo įspėjama, kad dabar „atėjo jūsų eilė“, ir grasinama „kirviu“ į gabalus sukapoti leidinio žurnalistus.

„Atsižvelgiant į situaciją buvo sustiprintas stebėjimas“, o policija pradėjo tyrimą, rašo savaitraštis.

„Le Canard Enchaine“ yra populiariausias satyrinis savaitraštis Prancūzijoje, leidžiamas beveik pusės milijono kopijų tiražu. „Charlie Hebdo“ įprastai leidžiamas 60 tūkst. egzempliorių tiražu.

1915-aisiais pradėtas leisti „Le Canard Enchaine“ garsėja savo tiriamaisiais straipsniais ir dažnai skelbia šaltinių šalies vyriausybėje, aukščiausiuose politikos ir verslo sluoksniuose nutekintą informaciją, tačiau taip pat publikuoja karikatūras bei kandžius sąmojus.

Suimtas komikas

Prieštaringai vertinamas Prancūzijos komikas Dieudonne M'balas M'balas buvo suimtas trečiadienį dėl „terorizmo teisinimo“, kai socialiniame tinkle „Facebook“ parašė komentarą, rodantį, kad jis simpatizuoja vienam iš islamistų užpuolikų, praėjusią savaitę surengusių virtinę atakų Paryžiuje, pranešė vienas teismo šaltinis.

Prokurorai pirmadienį pradėjo tyrimą po tokio Dieudonne komentaro: „Kalbant apie mane, šį vakarą jaučiuosi kaip „Charlie Coulibaly“.

Tokiu būdu komikas perfrazavo populiarų šūkį „Je Suis Charlie“ („Aš esu „Charlie“), išreiškiantį solidarumą per vieną iš atakų nužudytiems satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ žurnalistams, užsimindamas apie Amedy Coulibaly, praėjusį penktadienį nužudžiusį keturis įkaitus vienoje košerinio maisto parduotuvėje.

A. Coulibaly aukomis penktadienį tapo keturi žydai, o ketvirtadienį jis, kaip įtariama, nušovė vieną policininką.

Dieudonne atsidūrė pasaulio žiniasklaidos centre 2013 metais, kai prancūzų futbolininkas Nicolas Anelka Anglijos futbolo federacijos buvo diskvalifikuotas penkerioms rungtynėms, nes parodė šio komiko sugalvotą gestą, daugelio laikomą antisemitiniu.

Prieštaringai vertinamą „Facebook“ žinutę Dieudonne paskelbė po sekmadienį buvusių vienybės eitynių prieš ekstremizmą po virtinės atakų, paskatinusių daugiau kaip 1,5 mln. žmonių išeiti į Paryžiaus gatves.

Šias eitynes, kurios buvo didžiausios Prancūzijoje per kelis pastaruosius dešimtmečius, komikas apibūdino kaip „stebuklingą momentą, palyginamą su Didžiuoju sprogimu“.

Vyriausybė anksčiau yra uždraudusi kelis Dieudonne pasirodymus, pripažinusi juos „antisemitiniais“.

Reaguodamas į vidaus reikalų ministro pareiškimą, komikas sakė, kad vyriausybė mėgina „sugriauti mano gyvenimą“, nors „aš tik stengiuosi prajuokinti žmones“.

Komikas taip pat pašalino įžeidžiamą komentarą iš savo „Facebook“ paskyros.

Paryžiuje gimęs Dieudonne, kurio tėvas – kamerūnietis, o motina – prancūzė, teigia nesantis antisemitas. Anksčiau Prancūzijos institucijos jam yra skyrusios baudų, o kelių miestų valdžia uždraudė jo pasirodymus, esą keliančius grėsmę viešajai tvarkai.

Komiko advokatas Jacques'as Verdier sakė televizijai BFM-TV, kad sprendimas jį suimti dėl komentaro apie „Charlie Coulibaly“ atrodo esantis „visiškai neproporcingas“.

Tuo metu advokatas Davidas de Stefano pareiškė, kad komiko suėmimas yra „šokiruojantis“.

„Mes esame išraiškos laisvės žemėje? Šį rytą vyriausybė tai pademonstravo“, – sarkastiškai pareiškė jis.

Suėmimas dar paaštrino debatus dėl paties prieštaringai vertinamo žurnalo „Charlie Hebdo“ stiliaus, kuris praeityje yra sukėlęs pasipiktinimą visuomenėje.

Viename 2012 metų žurnalo numerio viršelių, kurio nuotrauka platinama socialiniuose tinkluose, galima išvysti užrašą „Mohammedai Merah, sugrįžk! Jie pakvaišo!“

M. Merah yra „al Qaeda“ tinklo kovotojas, 2012 metų kovą nušovęs septynis žmones, tarp jų tris žydų moksleivius ir kareivius, per išpuolius Prancūzijos pietvakariniame Tulūzos mieste ir jo apylinkėse. Žurnalo redakcija paaiškino, kad taip paprasčiausiai norėta pasišaipyti iš islamistų radikalų tinklų plitimo.

„Išraiškos laisvė ir terorizmo toleravimas. Spręsti leisiu jums“, – parašė vienas „Twitter“ vartotojas po 2012 metų žurnalo viršelio nuotrauka.

Jeigu būtų pripažintas kaltu dėl terorizmo liaupsinimo, Dieudonne gresia iki septynerių metų įkalinimas ir iki 5 000 eurų bauda.

Prancūzijos vyriausybė planuoja naujas kovos su terorizmu priemones ir sako norinti imtis griežtų veiksmų prieš visus, teisinančius terorizmą.

Pirmadienį vienas vyras, kuris būdamas girtas gyrė užpuolikus ir pasipriešino jį suėmusiems pareigūnams, buvo nuteistas kalėti ketverius metus.

Pradėta daugiau nei 50 tyrimų dėl terorizmo teisinimo

Prancūzijos teisingumo ministerija trečiadienį pranešė, kad po praėjusios savaitės islamistų išpuolių Paryžiuje, nusinešusių 17 žmonių gyvybes ir sulaukusių tarptautinio pasmerkimo, buvo pradėti 54 tyrimai dėl terorizmo teisinimo.

Per tą patį laikotarpį buvo pradėta maždaug 15 tyrimų dėl grafičių ant mečečių ir dar dešimt – dėl musulmonų maldos vietų išniekinimo ginklais, ugnimi ar sprogimais.

Turkijos dienraštis nepabūgo musulmonų kritikos

Populiarus Turkijos dienraštis trečiadienį išspausdino ištraukas iš Prancūzijos satyrinio dienraščio „Charlie Hebdo“ naujausio numerio, išėjusio praėjus savaitei po 12 žmonių gyvybių nusinešusios islamistų atakos prieš jo redakciją, nepabūgęs musulmonų pasaulyje didėjančio pasipiktinimo dėl to leidinio.

Dienraštis „Cumhuriyet“, griežtai kritikuojantis prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą, tapo vieninteliu leidiniu Turkijoje, kurioje dauguma gyventojų yra musulmonai, perspausdinusiu naujojo „Charlie Hebdo“ numerio specialią karikatūrų ir straipsnių skiltį.

Be „Charlie Hebdo“ redakcinės skilties, kurioje leidinio redakcija tvirtina nebūsianti įbauginta atakų, „Cumhuriyet“ išspausdino karikatūras, pašiepiančias Nigerijos islamistų grupuotę „Boko Haram“ ir džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS).

„Cumhuriyet“ vyriausiasis redaktorius Utku Cakirozeras nurodė, kad keturis „Charlie Hebdo“ puslapius laikraštis perspausdino „demonstruodamas solidarumą“ su Prancūzijos savaitraščiu.

„Cumhuriyet“ toliau aktyviai gins žodžio laisvę, kaip visad darydavo anksčiau“, – sakoma redaktoriaus pranešime.

Trys Turkijos pagrindiniai satyriniai leidiniai – „Leman“, „Penguen“ ir „Uykusuz“ – pademonstravo retą solidarumą, išleidę numerius identiškais juodos spalvos viršeliais su šūkiu „Je Suis Charlie“ (Aš esu „Charlie“).

„Cumhuriyet“ nurodė, kad policija naktį patikrino jo naujausio numerio turinį per reidą spaustuvėje, bet kai šis tyrimas buvo perduotas prokuratūrai, laikraštį buvo leista platinti.

„Po ilgų svarstymų nusprendėme neįtraukti savaitraščio pirmojo puslapio į šį priedą“, – sakė U.Cakirozeras.

Tačiau mažesnė tos karikatūros versija, kurioje pranašas pavaizduotas laikantis užrašą „Je suis Charlie“, buvo išspausdinta paties „Cumhuriyet“ 5-ajame puslapyje – laikraščio apžvalgininko Hikmeto Cetinkayos straipsnyje.

„Cumhuriyet“, įkurtas 1924 metais šiuolaikinės Turkijos valstybės tėvo Mustafos Kemalio Ataturko nurodymu, laiko save ištikimu to lyderio propaguotų sekuliarių vertybių gynėju.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi