Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.14 17:02

Drama Prancūzijoje: trimis nukautais teroristais viskas nesibaigė

DELFI.lt, ELTA, BNS 2015.02.14 17:02

Nors Prancūzijos policija nukovė brolius Kouachi ir Amedy Coulibaly, kurie per dvi dienas trukusias teroristines atakas nužudė 17 žmonių, tačiau saugumo operacija tuo nesibaigė.

Nors Prancūzijos policija nukovė brolius Kouachi ir Amedy Coulibaly, kurie per dvi dienas trukusias teroristines atakas nužudė 17 žmonių, tačiau saugumo operacija tuo nesibaigė.

Kaip skelbia BBC, pareigūnai ieško bet kokių bendrininkų, kurie prisidėjo prie teroristinių aktų.

Viena iš bendrininkių įvardinama 26-erių Hayat Boumeddiene, penktadienį Paryžiaus prekybos centre nušauto Amedy'o Coulibaly'o partnerė.

Ji buvo su A. Coulibaly, kai buvo nušauta policininkė ir įvardinama kaip „ginkluota ir pavojinga“.

Prancūzijos dienraštis „Le Monde“ išspausdino serija nuotraukų, kuriuose A. Coulibaly užfiksuotas su H. Boumeddiene dar 2010 m. Vienoje iš nuotraukų moteris pozuoja su veido uždangalu, kuris Prancūzijoje yra uždraustas.

Moteris, kuri buvo viena iš dviejų teroristų, užėmusių Paryžiaus parduotuvę, apsimetė įkaite ir pabėgo, praneša CNN. Jos partneris buvo nušautas. Šią informaciją žurnalistams pateikė Prancūzijos policijos pareigūnai.

Tuo tarpu portalas Leparisien.fr praneša, kad informacijos apie antrą įtariamąją kol kas labai mažai. Esą pareigūnai netgi spėlioja, kad teroristas parduotuvėje buvo vienas.

„Reuters“ skelbia, jog, anot policijos pareigūnų, išvadavimo prekybos centre operacijos metu žuvo mažiausiai 4 įkaitai.

A.Coulibaly, anot šaltinių, buvo susijęs su dviem nukautais broliais Kouachi, kaltinamais nužudžius 12 žmonių per trečiadienį įvykdytą ataką satyrinio savaitraščio

„Charlie Hebdo“ redakcijoje Paryžiaus centre.

Prancūzijos generalinis prokuroras Francoisas Molinsas teigė, kad pareigūnai savo dėmesį sukoncentravo į H. Boumeddiene.

F. Molinsas teigia, kad tyrimas atliekamas siekiant išsiaiškinti, „kas buvo jų bendrininkai, kaip jie buvo finansuojami, kokius gavo nurodymus ir pagalbą – iš Prancūzijos ar užsienio“.

Jis nurodė, kad apklausai buvo sulaikyta 16 žmonių, tarp jų – ir viena iš brolių Kouachi žmonų ir kiti šios šeimos nariai.

Prancūzijos vyriausybės nariai šeštadienį planuoja susitikimą dėl tolimesnių veiksmų.

Organizuojamas eitynės

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as anksti šeštadienį surengė nepaprastąjį pasitarimą su svarbiais ministrais, praėjus kelioms valandoms po dramatiškos atomazgos dviejose įkaitų dramose, per kurias buvo nukauti ir broliai islamistai, trečiadienį atakavę satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ redakciją Paryžiaus centre ir nužudę 12 žmonių.

Baigiantis kruviniausiai Prancūzijoje savaitei per pastaruosius kelis dešimtmečius, nuotaikos pradėjo keistis – šalis nugrimzdo į niūrius šių įvykių apmąstymus.

F.Hollande'as sakė, kad dalyvaus sekmadienį organizuojamose vienybės eitynėse Paryžiuje, prie kurių tikriausiai prisidės šimtai tūkstančių žmonių iš kai kurių užsienio šalių, tarp jų Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Italijos ir Ispanijos, lyderiai.

Taip pat buvo keliami klausimai, kaip tie trys vyrai – Cherifas Kouachi ir jo brolis Saidas bei košerinio maisto parduotuvę užėmęs Amedy Coulibaly – sugebėjo praslysti pro saugumo tinklą, kai paaiškėjo, jog jie visi buvo žinomi žvalgybos agentūroms.

Po šios atakų bangos Jungtinės Valstijos perspėjo apie padidėjusią išpuolių grėsmę, patardamos savo piliečiams saugotis „teroristinių veiksmų ir smurto“ visame pasaulyje.

Prancūzijos vadovas sakė, kad ataka žydų parduotuvėje buvo „piktinantis antisemitinis aktas“.

„Tie fanatikai niekaip nesusiję su musulmonų tikėjimu“, – pabrėžė F.Hollande'as.

Premjeras Manuelis Vallsas sakė, kad šis kruvinas siautėjimas atskleidė „aiškių trūkumų“ žvalgybos sistemoje.

Džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ radijas užpuolikus šlovino kaip „didvyrius“; Somalyje veikiančios islamistų grupuotės „al Shebab“ kovotojai taip pat gyrė jų „didvyriškus“ veiksmus.

Nors atrodė, kad Prancūzijoje didžiausias pavojus jau praėjo, Jemene įsikūrusios grupuotės „Arabijos pusiasalio „al Qaeda“ (AQAP) lyderis Harithas al Nadhari pagrasino naujomis atakomis, nurodė džihadistų tinklalapius stebinti organizacija SITE.

„Geriau sustabdykite savo agresiją prieš musulmonus – galbūt tuomet gyvensite saugiai. Jeigu atsisakysite tęsti karą, tuomet laukite gerų žinių“, – pareiškė jis.

Reiškia palaikymą Prancūzijai

Daugelio šalių lyderiai, taip pat JAV prezidentas Barackas Obama, reiškė palaikymą tragedijos sukrėstai Prancūzijai.

„Aš noriu, kad Prancūzijos žmonės žinotų, jog Jungtinės Amerikos Valstijos yra su jumis šiandien ir bus su jumis rytoj“, – sakė B.Obama, pridūręs, kad Prancūzija yra Amerikos „seniausia sąjungininkė“.

Kai kurie iškiliausi Prancūzijos karikatūrininkai, taip pat du policijos pareigūnai buvo nužudyti per išpuolį prieš „Charlie Hebdo“ – leidinį, kuris ne kartą buvo sukėlęs įtūžį musulmonams, skelbdamas karikatūras, pašiepiančias pranašą Muhammadą.

Penktadienį gedinčioje sostinėje ant Triumfo arkos švytėjo žodžiai „Paris Est Charlie“ (Paryžius yra „Charlie“), perfrazuojant žodžius „Je Suis Charlie“ (Aš esu „Charlie“), tapusius pagrindiniu šūkiu visame pasaulyje vykusiose akcijose ir socialinių tinklų kampanijose, per kurias buvo reiškiamas solidarumas su tragedijos ištikta Prancūzija.

Prancūzijoje išlieka aukščiausias grėsmės saugumui lygis

Prancūzijos vyriausybė tebetaiko aukščiausio grėsmės saugumui lygio režimą Paryžiaus regione, pareiškė vidaus reikalų ministras Bernard'as Cazeneuve'as šeštadienį po tris teroro dienas, nusinešusias 17 gyvybių.

„Norime išlaikyti aukščiausią mobilizavimo ir budrumo lygį“, – sakė B.Cazeneuve'as žurnalistams po susitikimo su prezidentu F. Hollande'u.

www.DELFI.lt

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi