Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Košmaras tęsiasi: Pietų Prancūzijoje nauja įkaitų drama

DELFI.lt, ELTA, 15min.lt, BNS, lrytas.lt, LRT.lt, LRT RADIJAS2015.09.08 13:45

Elitinės prancūzų policijos pajėgos pradėjo dviejų brolių Cherifo ir Saido Kouachi, kaip įtariama, nužudžiusių 12 žmonių per islamistų ataką prieš satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“, gaudynes. Bėgliai turi įkaitų ir slepiasi nedideliame Damarten an Goelio mieste, vienos nedidelės įmonės pastate. Tuo metu Paryžiuje ir vėl aidi šūviai, pranešama apie sužeostus asmenis ir įkaitus.

Elitinės prancūzų policijos pajėgos nukovė brolius teroristus Cherifą ir Saidą Kouachi, kaip įtariama, nužudžiusių 12 žmonių per islamistų ataką prieš satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“.  Bėgliai turėjo įkaitų ir slėpėsi nedideliame Damarten an Goelio mieste, vienos nedidelės įmonės pastate. Įkaitai išlaisvinti.

Penktadienį popiet Paryžiuje taip pat aidėjo šūviai. Užpuolikai pradėjo šaudyti vienoje košerinio maisto krautuvėje Paryžiaus rytiniame rajone. Pranešama, kad užpuolikai sužeidė žmonių, turėjo įkaitų, tačiau pareigūnams pavyko nukauti ir juos.

Netrukus po to juvelyrinėje parduotuvėje Prancūzijos Monpeljė mieste buvo paimta įkaitų, praneša televizijos kanalas BFMTV.

23:10 val. Košerinio maisto krautuvės užpuolikas televizijai tvirtino veiksmus derinęs su „Charlie Hebdo“ žurnalistų žudikais
 
Košerinio maisto krautuvės užpuolikas Amedy Coulibaly (Amedi Kulibali), kurį policija penktadienį vakare nukovė per įkaitų dramos atomazgą, televizijos stočiai BFMTV kiek anksčiau pareiškė, kad jis savo veiksmus „koordinavo“ su satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ žurnalistų žudikais ir kad jis esąs „Islamo valstybės“ narys.
 
20:32 val.  Informacija apie įkaitų paėmimą juvelyrinėje parduotuvėje buvo gauta netrukus po to, kai buvo surengtas košerinio maisto parduotuvės Paryžiuje šturmas.

Kaip informuoja portalas „20minutes.fr“, piktadarių rankose yra vienas arba du žmonės.

BBC praneša, kad įkaitais laikomi 2 žmonės.

Incidento rajonas Monpeljė mieste apsuptas. Pasak kai kurių šaltinių, labiausiai tikėtina šio incidento versija yra apiplėšimas.

Portalas midilibre.fr skelbia, kad užpuoliko tapatybė pareigūnams žinoma. Skelbiama, kad įkaitais paimti du juvelyrinės parduotuvės darbuotojai.

Įvykio vietoje dirba greitojo reagavimo pajėgos.

Portalas leparisien.fr cituoja moterį, gyvenančią netoli parduotuvės, kurioje paimti įkaitai. Anot jos, aplinkui gausybė stipriai ginkluotų pareigūnų, o gyventojams primygtinai siūloma nekelti kojos iš namų.

Ši informacija pasirodė netrukus po to, kai Dammartin en Goële miestelyje buvo nukauti broliai teroristai Kouachi, o Paryžiuje surengtas šturmas košerinėje parduotuvėje, kurioje du ginkluoti užpuolikai įkaitais paėmė keliolika žmonių.

Ar įvykiai susiję tarpusavyje kol kas neaišku.

19:49 val. Paryžiuje nukautas teroristas, kuris penktadienį užgrobė parduotuvę ir paėmė įkaitas penkis žmones, praneša Prancūzijos spauda. Moteris, kuri buvo viena iš dviejų teroristų, užėmusių Paryžiaus parduotuvę, apsimetė įkaite ir pabėgo, praneša CNN. Šią informaciją žurnalistams pateikė Prancūzijos policijos pareigūnai.

19.09 val. LRT Radijo bendradarbis Valdas Papievis, pasakodamas apie Rytų Paryžiaus parduotuvėje vykusios dramos atomazgą, sako, kad, regis, įkaitų buvo ne penki, o daugiau. „Teroristas A. Coulibaly nukautas. Atrodo, nukautas dar vienas vyras. Jis veikiausiai bus A. Coulibaly parankinis. Du policininkai sužeisti. Tai – spaudos agentūrų bei žiniasklaidos pateikiama, oficialiai dar nepatvirtinta informacija. [...] Paskelbta apie tris žuvusius toje Paryžiaus parduotuvėje, bet jie buvo nužudyti ne per patį puolimą, ne per įkaitų laisvinimo operaciją, bet pačioje pradžioje dar dieną“, – LRT Radijui teigia V. Papievis.

Anot jo, šturmai dviejose vietose Prancūzijoje, kur užpuolikai buvo paėmę įkaitais žmones, prasidėjo beveik tuo pat metu, kelių minučių skirtumu. Abi operacijos esą įvykdytos labai profesionaliai.

19:03 val. Agentūra „Reuters“ praneša, kad per operaciją, išlaisvinant įkaitus (Rytų Paryžiuje košerinio maisto parduotuvę užėmus vyriškiui), mažiausiai keturi jų gali būti žuvę. Informacija nėra patvirtinta.

18:53 val. Prancūzijos policijos pareigūnai patvirtino, kad broliai teroristai C. ir S. Kouachi yra nukauti.

18:45 val. Prancūzijos spauda skelbia, kad Paryžiuje taip pat nukautas teroristas, penktadienį užgrobęs parduotuvę ir paėmęs įkaitais penkis žmones. Taip pat pasirodė pranešimų, kad įkaitai nenukentėjo, tačiau šie duomenys kol kas nepatvirtinti.

18:26 val. AFP šaltinis tvirtina, kad įtariamieji teroristai broliai Kouachi per operaciją nukauti, o įkaitas išlaisvintas. Į įvykio vietą plūsta policijos ir medikų ekipažai.

18:17 val. Dammartin en Goele miestelyje, kur užspeisti broliai Kouachi, pasigirdo „garsūs trenksmai“ arba sprogimai, praneša lefigaro.fr. Daugiau informacijos portalas kol kas nepateikia.

„Sky News“ praneša, jog nuskambėjo keli sprogimai. Be to, prieš pat juos į miestelį esą įvažiavo keli furgonai su gerai ginkluotais kaukėtais pareigūnais. Anot televizijos, sprogimus lydėjo ir šūvių garsai. Lefigaro.fr praneša, kad prasidėjo brolių užimtų patalpų šturmas. Iš pastato, kuriame jie laiko įkaitą, rūksta dūmai. Damarten an Goelyje aidėjo 10 sekundžių trukusi šūvių tirada, po jos sekė keturi ar penki sprogimai, o tada pasklido dūmų debesys.

18:14 val. Įvykio vietą paliekantys žmonės apsipylė ašaromis. Leparisien.fr praneša, jog neseniai evakuotas būrys žmonių, buvusių netoli užgrobtos parduotuvės esančiose įstaigose ir dėl pavojaus negalėjusių palikti patalpų. Tarp šių žmonių - tris valandas iš „Home Depot“ parduotuvės negalėję išeiti pirkėjai ir darbuotojai. Anot portalo, du parduotuvės darbuotojai, palikę pavojingą teritoriją, apsipylė ašaromis.

18:05 val. Pasirodo vis daugiau pranešimų, kad Prancūzijos pareigūnai buvo perspėti apie Saidą ir Cheriffą Kouachi dar prieš trečiadienio išpuolį „Charlie Hebdo“ redakcijoje. Esą specialių perspėjimą jie buvo gavę ir iš Alžyro slaptųjų tarnybų.

18:03 val. F. Hollande`o susitikimas su A. Merkel atidėtas. Prancūzijos prezidento Francois Hollande'o ir Vokietijos kanclerės Angelos Merkel susitikimas, planuotas sekmadieniui Strasbūre, atidėtas po virtinės išpuolių Paryžiuje, pranešė Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas.

18:00 val. Parduotuvės apylinkėse sulaikytas asmuo. Televizija „Europe 1“ skelbia praeivio padarytą vaizdo įrašą, kuriame užfiksuota, kaip parduotuvės, kur vyksta įkaitų drama, apylinkėse, pareigūnai sulaiko vyriškį. Kaip jis gali būti susijęs su teroro aktu, kol kas neskelbiama.

17:59 val. AP praneša, kad policija, baimindamasi naujų atakų, įsakė uždaryti visas prie parduotuvės, kur vyksta įkaitų drama, įstaigas.

16:49 val. Vidaus reikalų ministras paneigė žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją apie du per išpuolį žuvusius žmones.

16:03 val. Ieškoma vyro ir moters. Prancūzijos policija ieško 32 metų vyro Amedy Coulibaly, jis įtariamas ketvirtadienio išpuoliu Paryžiuje. Kitas ieškomas asmuo - 26 metų moteris Hayat Boumeddiene.

Prancūzijos policijos pareigūnų pranešime spaudai taip pat pateikiama informacija apie merginą Hayat Boumeddiene.

Boumeddiene, kaip spėjama, yra Coulibaly mergina.

Abu pareigūnai apibūdina kaip ginkluotus ir pavojingus. Prašo visų, pažįstančių šiuos asmenis, nedelsiant susisiekti su policija.

Twitter.com nuotr.

16:00 val. Liudininkai praneša, jog evakuojama turistų pamėgta Trucadero aikštė Paryžiuje.

15:47 val. Mažiausiai du žmonės buvo sužeisti, kai ginkluotas užpuolikas penktadienį pradėjo šaudyti vienoje košerinio maisto krautuvėje Paryžiaus rytiniame rajone ir paėmė įkaitais bent penkis žmones, nurodė šaltiniai.

AFP skelbia, kad žuvo mažiausiai du žmonės, tačiau kol kas ši informacija nepatvirtinta.

Įtariama, kad užpuolikas yra tas pats asmuo, kuris ketvirtadienį nušovė policininkę ir sužeidė dar vieną žmogų per ataką Paryžiaus pietiniame Monrūžo priemiestyje.

14:43 val. Vienas Prancūzijos įstatymų leidėjas, esantis centre, koordinuojančiame įtariamų satyrinio leidinio „Charlie Hebdo“ redakcijos užpuolikų gaudynes, penktadienį nurodė, kad bėgliai pareiškė „norintys mirti kaip kankiniai“.

Tai Yves`as Albarello televizijai iTELE sakė po to, kai buvo užmegztas ryšys su įtariamais teroristais, pagrobusiais vieną įkaitą ir užspeistais į šiaurės rytus nuo Paryžiaus. Y. Albarello nurodė esantis šios operacijos štabe.

14:36 val. Apie 13 val. Paryžiuje vėl aidėjo šūviai, remdamasis AFP praneša portalas lefigaro.fr.

Apie 14 val. Lietuvos laiku šūviai esą pasigirdo Porte de Vincennes rajone. Skelbiama, jog kilo panika, pareigūnai su neperšaunamomis liemenėmis evakuoja žmones. Taip pat, neįvardintų šaltinių teisėsaugoje duomenimis, gali būti paimti įkaitai, įtariama, jog su tuo susijęs ketvirtadienį Paryžiuje šaudęs ir policijos pareigūnę mirtinai sužeidęs asmuo.

14:27 val. Pasirodė pirmosios versijos apie įkaito tapatybę. Lefigaro.fr skelbia, kad tai gali būti „Creation Tendance Decouverte“ įmonės darbuotojas Michelis Catalano. Jo artimieji esą iš jo nieko negirdėjo nuo penktadienio ryto.

13.40 val. Policijos pareigūnai tragediją „Charlie Nebdo“ redakcijoje oficialiai sieja su policijos pareigūnės nužudymu Paryžiaus pietvakarinėje dalyje ketvirtadienio rytą.

13.28 val. Manoma, kad įtariami teroristai įžengdami į spaustuvės teritoriją apsimetė esantys policininkai.

13.08 val. Portalas europe1.fr skelbia interviu su prancūzu, kuris tvirtina, kad broliai užgrobė būtent jo automobilį.

Vairuotojas teigia teroristų buvęs užkluptas tiesiog gatvėje, jie nedelsiant pareikalavo išlipti iš automobilio.

„Mums reikia tavo mašinos, išlipk“, – vieno iš brolių žodžius atpasakoja vairuotojas.

Pasak jo, vienas teroristas turėjo Kalašnikovo automatą, kitas – granatsvaidį ar raketinę sistemą.

Prancūzas pabrėžia, kad broliai buvo ramūs ir „nė karto nepakėlė balso“.

Anot pašnekovo, du vyrai atrodė „labai ramūs, labai ryžtingai nusiteikę“. Prancūzo teigimu, teroristai jam davė vienintelį nurodymą: jei vairuotojas kreipsis į žiniasklaidą, jis esą privalo pasakyti, kad „tai Jemeno Al Qaeda“.

13.01 val. Prancūzijos policija nustatė įtariamąjį, ketvirtadienį nušovusį vieną policijos pareigūnę Paryžiaus pietiniame priemiestyje Monrūže, ir sulaikė du jo aplinkos asmenis, pranešė vienas šiam tyrimui artimas šaltinis.

„Le Point“ pranešė, kad šaulys, kuris ketvirtadienį nužudė policininkę Paryžiaus priemiestyje, priklausė tai pačiai džihadistų grupuotei, kaip ir broliai Kouachi.

12.56 val. Per užpuolimą „Charlie Hebdo“ redakcijoje užpuolikai šūkavo, jog nežudo moterų. Vieną sutiktą koridoriuje jie tada paliko gyvą. Nepatvirtintais duomenimis, dabar paimta įkaitė yra moteris.

Policijos pajėgos supa pastatą, kuriame slepiasi įtariamieji. Socialiniuose tinkluose skelbtos nuotraukos, kuriose matyti, jog policijos užima pozicijas ant įmonės pastato stogo, ant kitų pastatų stogų budi pasirengę snaiperiai. Policija tvirtina dėsianti visas pastangas, kad būtų išvengta daugiau aukų.

12.30 val. Prancūzijos policija vykdo operaciją, siekdama „neutralizuoti“ du įtariamuosius, siejamus su 12 žmonių gyvybių nusinešusiu išpuoliu Paryžiuje prieš satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“, penktadienį pranešė vidaus reikalų ministras Bernard`as Cazeneuve`as.

„Vyksta operacija, per kurią siekiama neutralizuoti prieš dvi dienas įvykdytos bailios atakos vykdytojus“, – ministras sakė duodamas interviu televizijai.

Policijos automobiliai apsupo Damarten an Goelio miestelį, kuriame pasislėpė bėgliai, esą paėmę mažiausiai vieną įkaitą.

Žurnalistai teigia, kad situacija itin dramatiška. Teritorijoje apie Damarteną susirinko tūkstančiai Prancūzijos policijos pareigūnų ir antiteroristinių pajėgų kovotojų. Virš vietovės ratus suka keli sraigtasparniai, atvyko šimtai policijos automobilių ir šarvuotų mašinų.

Pranešama, kad pareigūnams pavyko susisiekti su bėgliais – jie tvirtina norintys „mirti kaip kankiniai“.

12:26 val. Prancūzijos prokurorai paneigė pranešimus apie žmonių žūtį per įtariamų islamistų gaudynes

Prancūzijos prokurorai penktadienį pareiškė, kad neturima jokios patvirtintos informacijos apie žmonių žūtį per susišaudymą ir įkaitų pagrobusių ginkluotų bėglių gaudynes į šiaurės rytus nuo Paryžiaus, susijusias su anksčiau šią savaitę įvykdyta ataka prieš satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“.

Manoma, kad policija užspeitė Cherifą Kouachi ir jo brolį Saidą, kurie tikriausiai laiko vieną įkaitą nedidelėje spaustuvėje Damarten an Goelio miestelyje už maždaug 12 km nuo Paryžiaus pagrindinio Charleso de Gaulle`o oro uosto.

Reuters/Scanpix nuotr.

Prancūzijoje vėl aidi šūviai

Pranešama, esą į įtariamuosius teroristus panašūs asmenys ryte užgrobė automobilį, tada ir pasigirdo šūviai.

Remdamasis Vokietijos kanalu RTL, portalas taip pat praneša, kad gali būti paimti įkaitai.

Skelbiama, kad įvykio vietoje yra trys teisėsaugos pajėgų sraigtasparniai. Veiksmas vyksta netoli Dammartin en Goele gyvenvietės.

Dammartin-en-Goële gyventojams nurodyta neiti iš namų, praneša lefigaro.fr. Liudininkai patvirtina, jog vyksta įkaitų drama.

Įkaitų skaičius kol kas nežinomas. Anot lefigaro.fr, įkaitu paimtas „mažiausiai vienas žmogus“.

Paryžiuje rengiamas skubus tarpžinybinio krizių valdymo susirinkimas. Prezicentas Francois Hollande`as stebi įvykius savo biure.

Automobilio gaudynės, kaip skelbiama, vyksta kelyje N2, vedančiame iš regiono, kuriame ir vyko išpuoliu Paryžiuje įtariamųjų paieškos.

Yra pranešimų, kad gaudynės vyksta Paryžiaus kryptimi, netoli Charleso de Gaulle oro uosto.

Pasitelkti trys sraigtasparniai.

Vidaus reikalų ministras Bernardas Cazeneuve`as patvirtino, kad Dammartin-en-Goële vyksta specialiųjų pajėgų operacija.

Ši drama vystosi 2-ojoje nacionalinėje automagistralėje, jau beveik dvi paras vykstant didelio masto saugumo pajėgų operaciją po trečiadienį Paryžiuje įvykdyto islamistų išpuolio prieš satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ redakciją.

Skelbiama, kad bėgliai maždaug už 48 kilometrų į šiaurės rytus nuo Paryžiaus pavogė automobilį „Peugeout“. „Europe 1“ radijo stotis skelbia, kad Damarten an Goelyje bėgliai paėmė įkaitą, kuris gali būti su jais vogtame automobilyje, tačiau ši informacija oficialiai nepatvirtinta.

Lefigaro.fr žurnalistas Edouardas de Marechalis yra Dammartin-en-Goële gyvenvietėje. Jis iš įvykio vietos praneša, kad visi įvažiavimai į kaimą užblokuoti pareigūnų, ore ratus suku mažiausiai penki sraigtasparniai.

Pasirodė pirmieji pranešimai apie rytinio susišaudymo aukas. Le Parisien skelbia, esą žuvo du žmonės ir sužeista net 20. Vis dėlto ši informacija dar nepatvirtinta.

Televizija iTele praneša, jog prasidėjo specialiųjų pajėgų derybos su vieną ar daugiau įkaitų paėmusiais asmenimis, skelbia lefigaro.fr.

Gaunama informacijos, kad įkaitai šiuo metu laikomi pramoniniame komplekse netoliese Charleso de Gaulle oro uosto.

Liudininkas iš Dammartin-en-Goële sako, kad vietovė primena „karo zoną“.

AFP/Scanpix nuotr.

Keli šaltiniai skelbia, kad įkaitų gali būti daugiau nei vienas.

Spėjama, kad minėtieji žmonės – N2 kelio pramoninėje zonoje „Pres Boucher“ esančios bendrovės darbininkai, skelbia „iTele“.

Dammartin en Goële valdžia patvirtina, kad įkaitas paimtas įmonės „Création Tendance Découverte“ patalpose, esančiose Clémento Adero gatvėje.

Kaip skelbia „Le Figaro“, su įtariamaisiais vyksta derybos.

Lefigaro.fr praneša, jog specialiosios pajėgos šturmo kol kas nepradeda. Remdamasis šaltiniais teisėsaugoje, portalas taip pat neigia kai kur pasirodžiusias žinias, kad įkaitai du, o vienas iš jų yra sužeistas. Anot portalo šaltinių, teroristai turi vieną įkaitą, kuris sužeidimų nėra patyręs.

Charles de Gaulle oro uoste, esančiame už maždaug 10 kilometrų nuo vietos, kur vyksta įkaitų drama, buvo neleista tūpti keliems lėktuvams. BBC tiesioginiame eteryje pranešė, kad yra uždaromi du iš keturių takų.

AFP/Scanpix nuotr.

„Charlie Hebdo“ išpuolio vykdytojai buvo įtraukti į JAV teroristų sąrašą

Išpuolį „Charlie Hebdon“ įvykdę nusikaltėliai jau daug metų buvo įtraukti į JAV pavojingų asmenų, kuriems draudžiama skristi lėktuvais, sąrašą. Tokią informaciją suteikė JAV žvalgybos pareigūnas, tačiau atsisakė išduoti, kodėl užpuolikai buvo šiame sąraše, praneša TASS.

Už išpuolį „Charlie Hebdon“ redakcijoje ieškomi broliai Saidas ir Sherifas Kouachi buvo taip pat įtraukti ir į JAV duomenų bazę (TIDE), į kurią patenka žinomi arba įtariami tarptautiniai teroristai. Šioje bazėje daugiau nei 1 milijono asmenų, įtariamų teroristine veikla, asmeniniai duomenys. Asmenų, kuriems draudžiama skristi lėktuvais, sąraše apie 47 tūkst. pavardžių.

Trečiadienio rytą kaukėti vyrai su šautuvais užpuolė satyrinio žurnalo „Charlie Hebdo“ redakciją Paryžiuje. Manoma, kad tai galėjo įvykti dėl žurnale išspausdintos pranašo Mahometo karikatūros. Išpuolio metu žuvo 12 žmonių: 10 žurnalistų ir 2 policininkai. Dar 11 žmonių sužeista. Tai yra viena kruviniausių nelaimių Prancūzijoje per pastarąjį penkiasdešimtmetį.

Policijos teigimu, 2008 metais jaunesnis brolis Šerifas buvo įkalintas už islamistų verbavimą ir jų siuntimą į Iraką. Tikėtina, kad jis taip pat gali būti prisidėjęs prie Alžyro ekstremistų grupės. Jo brolis Saidas 2011 m. buvo išvykęs į „Al Qaeda“ organizuotus apmokymus Jemene.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.