Pasaulyje

2019.03.17 09:08

May įspėja: jei parlamentas nepalaikys jos susitarimo, „Brexitas“ gali būt ilgam atidėtas

BNS2019.03.17 09:08

Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May sekmadienį griežtai įspėjo parlamentą, kad jei šis nepalaikys jos susitarimo dėl „Brexitas“, yra galimybė, jog šalis „nepaliks Europos Sąjungos (ES) daugelį mėnesių, o gal ir niekada“.

Premjerė pakartojo raginimą po chaotiškos savaitės parlamente, per kurią parlamentarai jau antrąkart dauguma balsų atmetė Th. May su Briuseliu pasiektą susitarimą dėl „Brexito“, likus vos dviem savaitėms iki datos, kai JK turėtų palikti bloką.

Savo publikacijoje leidinyje „The Sunday Telegraph“, Th. May pareiškė, kad jeigu parlamentarai nepalaikys jos susitarimo iki ES viršūnių susitikimo ketvirtadienį, ji sieks „neilgo techninio pratęsimo“ po kovo 29 dienos, kad šalis galėtų išstoti iš ES.

Pripažinusi, kad tai nėra „idealus variantas“, Th. May pareiškė: „tai yra tai, su kuo britai sutiktų, jeigu tai lemtų spartų „Brexitą“.

„Jei iki to laiko parlamentas nesusitars, alternatyva bus daug blogesnė“, – kalbėjo ministrė pirmininkė, o JK greičiausiai tektų dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose gegužės mėnesį, jei „Brexitas“ būtų pratęstas ilgesniam laikui.

„Mintis, kad britams teks rinkti Europos Parlamento narius praėjus trejiems metams po balsavimo dėl išstojimo iš ES, yra sunkiai suvokiama“, – tvirtino Th. May.

„Negalėtų būti akivaizdesnio Parlamento kolektyvinės politinės nesėkmės simbolio“, – rašė ji.

Ministrė pirmininkė įspėjo, kad jeigu parlamentarai nepalaikys jos susitarimo iki Europos Vadovų Tarybos susitikimo, JK „nepaliks Europos Sąjungos daugelį mėnesių, o gal ir niekada“.

Ministrė pirmininkė susitarė dėl sutarties su ES praėjusių metų lapkritį po beveik dvejus metus trukusių sudėtingų derybų, kai 2016 metų birželį referendume buvo nuspręsta palikti bloką.

Visgi ši sutartis „įstrigo“ parlamente, daugiausia dėl to, kad parlamentarams nepavyksta susitarti dėl vadinamosios „apsidraudžiamosios priemonės“ (backstop), turinčios užtikrinti, kad po šalies išstojimo siena tarp Airijos ir Šiaurės Airijos liks atvira.

Įstatymų leidėjai antradienį antrą kartą balsavo prieš susitarimą, tačiau trečiadienį nubalsavo ir prieš išstojimą iš ES be susitarimo.

Parlamento nariai taip pat atmetė raginimą surengti antrą referendumą dėl „Brexito“, taip suduodami smūgį daugelio britų, vis dar pageidaujančių išlaikyti savo europietišką tapatybę, viltims.

Th. May turi perkalbėti priešininkus savo pačios partijoje bei sunkiai sukalbamą Šiaurės Airijos Demokratinę junionistų partiją, kuri remia jos vyriausybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.