Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Latvija perima ES vairą

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Ketvirtadienį oficialia ceremonija Latvija pusmečiui perima Europos Sąjungos (ES) vairą. Analitikai sako, kad Rygai tai bus sunkus laikotarpis ir dėl vidinių ekonominių iššūkių, ir dėl Rusijos grėsmės. 

Ketvirtadienį oficialia ceremonija Latvija pusmečiui perima Europos Sąjungos (ES) vairą. Analitikai sako, kad Rygai tai bus sunkus laikotarpis ir dėl vidinių ekonominių iššūkių, ir dėl Rusijos grėsmės. 

Išlipusi iš krizės, prieš metus įsivedusi eurą, dabar Latvija imasi Europos Sąjungos darbotvarkės.

Prieš dvejus metus pastatytame Nacionalinės bibliotekos pastate ir vyks pagrindiniai pirmininkavimo renginiai. Pastatas dar kitaip vadinamas šviesos pilimi. Analitikai sako, kad Latvija ES vairo imasi itin sunkiu laikotarpiu.

„Daug iššūkių kelia globali aplinka – ekonominė krizė nesibaigė, nedarbas didelis daugelyje ES šalių, iššūkių kelia investicijų skatinimo planas. Taip pat neramumų esama ir iš išorės: geopolitinė situacija, Rusijos politika, padėtis Ukrainoje kelia daug įtampų. Latvijai reikės visa tai suvaldyti ir sureguliuoti santykius“, – sako ekonomikos ekspertas Martins Zemitis. 

Per Latvijos pirmininkavimo pusmetį baigsis dalis sankcijų Rusijai ir bendrijai reikės dėl jų apsispręsti. Dabar ir Prancūzijos prezidentas prakalbo apie galimybę persvarstyti sankcijas. 

Tuo metu Latvijos užsienio reikalų ministras sako, kad su Rusijos propaganda reikia kovoti bendrai. Pasak jo, tai svarbu ne tik Baltijos šalims, bet visai bendrijai.

„Norime matyti didesnį ES atsaką. Bendrijos vidaus reikalų ministrai jau kalba apie tai, kad reikia komunikacijos strategijos. Negalima atmesti galimybės įkurti televizijos kanalą rusų kalba Europos šalims“, – tikina Latvijos užsienio reikalų ministras Edgars Rinkevičs.

Ryga per pusmetį taip pat sieks peržiūrėti jau daugiau nei dešimtmetį neperžiūrėtą Europos saugumo strategiją. Tačiau kertinis pirmininkavimo renginys, taip pat, kaip ir  prieš pusantrų metų Lietuvoje, bus Rytų partnerystės šalių ir bendrijos narių lyderių susitikimas. 

Ryga tikisi iš naujo įpūsti ugnies šiai programai, skirtai padėti iš Rusijos glėbio norinčioms ištrūkti šalims. Latvija užsimena apie galimus ekonominius meduolius Baltarusijai. Analitikai pripažįsta, kad šis pusmetis Latvijai bus pilnas iššūkių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.