Pasaulyje

2015.01.08 09:45

Šri Lankos rinkėjai balsuoja įtempčiausiuose pastarųjų dešimtmečių rinkimuose

BNS2015.01.08 09:45

Šri Lankos rinkėjai ketvirtadienį balsuoja labiausiai įtemptuose pastarųjų dešimtmečių rinkimuose, kuriuose tvirta ranka valdantis prezidentas grumiasi už išlikimą po kaltinimų korupcija ir nesugebėjimu pasiekti nacionalinio susitaikymo.

Šri Lankos rinkėjai ketvirtadienį balsuoja labiausiai įtemptuose pastarųjų dešimtmečių rinkimuose, kuriuose tvirta ranka valdantis prezidentas grumiasi už išlikimą po kaltinimų korupcija ir nesugebėjimu pasiekti nacionalinio susitaikymo.

Mahinda Rajapaksa atrodė užtikrintas pergale, kai lapkričio mėnesį sušaukė pirmalaikius rinkimus, siekdamas precedento neturinčios trečios kadencijos – penkeri metai po to, kai buvo užgniaužtas smurtinis separatistų sukilimas, kuris šalį traumavo dešimtmečius.

Tačiau netikėtas jo sveikatos apsaugos ministro sprendimas pasitraukti iš vyriausybės ir su juo varžytis nulėmė piktą ir atkaklią rinkimų kovą, kurios baigties, kaip sako analitikai, prognozuoti neįmanoma.

Maithripala Sirisena buvo palyginti nežinomas iki savo pareiškimo, kad dalyvaus rinkimuose kaip pagrindinis opozicijos kandidatas, bet vadovavo virtinei dezertyravimų ir tapo vienijančia figūra tiems, kas nėra patenkinti M. Rajapakse ir jo galinga šeima.

Prezidento M. Rajapaksos nekenčia daugelis iš didžiausios šalyje tamilų mažumos, kuri sudaro 13 proc. gyventojų. Iš viso Šri Lankoje gyvena 15 mln. žmonių.

M. Rajapaksa, ilgiausiai valdantis lyderis Pietų Azijoje, atrodė politiškai neįveikiamas, kai jo pajėgos 2009 metais sutriuškino tamilų „tigrus“ ir atnešė salai taiką.

2010 metų rinkimus jis laimėjo didžiule persvara, bet kritikai sako, kad vėlesniais metais jam nepavyko pasiekti susitaikymo su Šri Lankos tamilų mažuma.

Antrą kadenciją jį persekiojo kaltinimai korupcija, tarp jų – tokie, kurie pakerta teismų sistemos nepriklausomybę ar yra susiję su politikų draugų pasipelnymu iš palankių kontraktų.

Rinkimų apylinkės buvo atidarytos 7 val. (3 val. 30 min. Lietuvos laiku) ir sustiprinto saugumo sąlygomis dirbs devynias valandas, pranešė rinkimų departamentas. Iš viso rinkimuose varžosi 19 kandidatų.

69 metų M. Rajapaksa, kuris buvo kaltinamas didėjančiu autoritariškumu, panaikino dviejų kadencijų apribojimą prezidentams ir netrukus po to, kai laimėjo antrą kadenciją, suteikė sau daugiau įgaliojimų.

Daug savo giminaičių jis įtaisė dirbti vyriausybėje, tuo sukeldamas pasipiktinimą net savo paties partijoje.

Opozicinės partijos, tarp jų – pagrindinė tamilų partija, susitelkė aplink 63 metų M. Siriseną, buvusį ūkininką, kuris, kaip ir M. Rajapaksa, priklauso šalies gyventojų daugumą sudarančiai sinhalų bendruomenei.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.