Naujienų srautas

Pasaulyje2015.01.07 20:39

Žudynės redakcijoje Paryžiuje: „pastarosiomis savaitėmis“ sužlugdyti kiti išpuoliai

12 žmonių, tarp jų du policininkai, žuvo, sužeista 11, keturi iš jų sunkiai, trečiadienį, kai du Kalašnikovo automatais ir raketiniu granatsvaidžiu ginkluoti užpuolikai įsiveržė į Prancūzijos satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ redakciją. Prancūzijos prezidentas pareiškė, kad tai teroristinis išpuolis ir kad „pastarosiomis savaitėmis“ užkirstas kelias kitiems panašiems incidentams.

12 žmonių, tarp jų du policininkai, žuvo, sužeista 11, keturi iš jų sunkiai, trečiadienį, kai du Kalašnikovo automatais ir raketiniu granatsvaidžiu ginkluoti užpuolikai įsiveržė į Prancūzijos satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ redakciją. Prancūzijos prezidentas pareiškė, kad tai teroristinis išpuolis ir kad „pastarosiomis savaitėmis“ užkirstas kelias kitiems panašiems incidentams.

Tarp žuvusiųjų yra leidinio redaktorius Stephane'as Charbonnier ir trys karikatūristai – Jeanas Cabut, Georges Wolinski ir Bernard'as Verlhacas, slapyvardžiu Tignous.

Šis išpuolis tapo daugiausiai žmonių gyvybių nusinešusia teroro ataka Prancūzijoje per pastaruosius 40 metų.

Vienas tyrimui artimas šaltinis sakė, kad du vyrai, „ginkluoti Kalašnikovo automatu ir raketiniu granatsvaidžiu“, įsiveržė į pastatą Paryžiaus centre ir „įsitraukė į susišaudymą su apsaugininkais“.

Užpuolikai šaukė „Mes atkeršysime už Pranašą!“, turėdami omenyje musulmonų pranašą Muhammadą, įvykio liudininkus citavo šaltinis policijoje.

Vaizdo įraše, nufilmuotame vyro, tuo metu buvusio ant gretimo pastato stogo, girdima, kaip užpuolikai šaukia „Allahu Akbar“ („Dievas (visų) didingiausias“) ir įnirtingai šaudo.

Televizijos reportažuose matėsi tragedijos vietoje sutelktos stiprios policijos pajėgos, kulkomis suvarpyti langai ir neštuvais išnešami žmonės.

Televizija iTELE citavo liudininką, kuris esą stebėjo incidentą iš gretimo pastato sostinės centre. „Maždaug prieš pusvalandį du juodus gobtuvus užsimaukšlinę ginkluoti kalašnikovais vyrai įžengė į pastatą – sakė televizijos pašnekovas Benoit Bringeris. – Po kelių akimirkų išgirdome daug šūvių.“

Pareigūnas Lucas Poignard`as teigė, kad užpuolikai vėliau pabėgo dviem automobiliais. Kol kas neaišku, kas nutiko užpuolikams.

„Islamo valstybės“ kovotojas gyrė ataką

Radikaliosios grupuotės „Islamo valstybė“ (ISIS) kovotojas gyrė ataką, įvykdytą Prancūzijos satyrinio leidinio „Charlie Hebdo“ redakcijoje, nusinešusią 12 žmonių gyvybių, nurodęs „Reuters“ agentūrai, kad reidas buvo atpildas už įžeidimus prieš islamą.

„Islamo tigrai atkeršijo už mūsų pranašą“, – kalbėjo Abu Mussabas – siras, kovojantis su ISIS grupuote, užėmusia dideles teritorijas Irake ir Sirijoje.

„Tai mūsų tigrai. Tai pirmieji lašai – laukite daugiau“, – nurodė islamistas, pridūręs, kad jis ir jo draugai patenkinti šiuo kruvinu incidentu.

Atsakomybės už ataką kol kas neprisiėmė nė viena grupuotė.

A. Musabas teigė nežinąs užpuolikų, įvykdžiusių išpuolį, tačiau pridūrė, kad jie „yra emyro ir jų šeicho Osamos bin Ladeno kelyje“.

Emyras – tai užuomina į ISIS lyderį Abu Bakrį al-Baghdadį. Teroristinės grupuotės „Al Qaeda“ įkūrėjas O. bin Ladenas buvo nukautas JAV specialiųjų pajėgų Pakistane 2011 m.

F. Hollande`as: „pastarosiomis savaitėmis“ sužlugdyti kiti išpuoliai

„Tai teroristinė ataka – dėl to nėra jokių abejonių“, – žurnalistams sakė Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as, tuojau po to išpuolio atvykęs į tragedijos vietą.

Pasak prezidento, ši ataka pareikalavo 11 žmonių gyvybių, dar keturių sužeistųjų būklė kritinė. Jis pridūrė, kad buvo įvykdytas „nepaprastai barbariškas aktas“, taip pat sušaukė nepaprastąjį ministrų kabineto posėdį.

Netrukus po to Paryžiaus prokuroro atstovė spaudai Agnes Thibault-Lecuivre pranešė, kad per išpuolį žuvusių aukų skaičius padidėjo iki 12.

F. Hollande'as paragino laikytis „nacionalinės vienybės“, o vyriausybė Paryžiuje ir jo apylinkėse paskelbė aukščiausios laipsnio saugumo parengtį.

Prezidentas pridūrė, kad „pastarosiomis savaitėmis buvo sužlugdytos kelios teroro atakos“.

Pastaruoju metu atakų prieš Prancūziją grasino surengti džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS), o likus kelioms minutėms iki išpuolio „Charlie Hebdo“ paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“ buvo paskelbta karikatūra, kurioje pavaizduotas IS lyderis, skelbiantis naujametinius sveikinimus.

Sieja su nesėkminga integracija arba „Islamo valstybe“

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas sako, kad išpuolis Paryžiuje gali būti nesėkmingos integracijos politikos rezultatas, taip pat neatmeta galimybės, kad jį surengę asmenys gali būti susiję su sustiprėjusia „Islamo valstybės“ grupuote.

„Manau, kad tai atspindi sudėtingą padėtį kai kuriose Europos šalyse, kuri yra susidariusi dėl migracijos srautų į Europą iš kitų pasaulio regionų, ir neefektyvios integracijos politikos tarp skirtingų politinių ir etninių grupių rezultatas“, – BNS trečiadienį sakė politologas.

„Yra duomenų, kad „Islamo valstybei“ pavyksta pritraukti nemažai žmonių iš musulmonų bendruomenių įvairiose Europos šalyse ir tie ryšiai jau kurį laiką kelia nerimą Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir kitų šalių institucijoms. Gali būti, kad kovotojai ne tik vyksta į Siriją ir Iraką dalyvauti tame kare, bet ir imasi priemonių Europos šalyse“, – kalbėjo R. Vilpišauskas.

Pasak politologo, tęsiantis neramumams Sirijoje ir Irake, sudėtinga padėtis išliks ne tik šiose šalyse, bet ir Europos valstybėse, kuriose yra gausios musulmonų bendruomenės.

„Tai didina (išpuolių) tikimybę, nors reikia pabrėžti, kad didelė dalis musulmonų bendruomenių narių nepritaria tokių priemonių naudojimui ir kategoriškai atsiriboja nuo jų, kai tokie aktai yra įvykdomi“, – sakė R. Vilpišauskas.

L. Linkevičius: nuo teroro neapdraustas niekas

Išpuolį pasmerkė JAV prezidentas Barackas Obama. „Mes susisiekėme su Prancūzijos pareigūnais ir aš nurodžiau savo administracijai suteikti visokeriopą pagalbą, kurios reikia, kad šie teroristai stotų prieš teisingumą“, – pareiškė JAV vadovas

B. Obama paragino mintimis ir maldomis būti su Prancūzijos, „seniausios Amerikos sąjungininkės“, žmonėmis. Pasak jo, Prancūzija ir Paryžius, kuriame buvo įvykdytas šis išpuolis, pergyvens „neapykantos kupiną šių žudikų viziją“.

Britanijos premjeras Davidas Cameronas išpuolį pavadino „keliančiu pasibjaurėjimą“.

Išpuolį pasmerkė Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude'as Junckeris, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Jungtinės Valstijos, Vatikanas pareiškė, kad tai išpuolis ir prieš žmones, ir prieš spaudos laisvę.

„Tai dvigubas smurto aktas, pasibaisėtinas, nes jis įvykdytas prieš žmones ir prieš spaudos laisvę“, – pareiškė Vatikano atstovo pavaduotojas tėvas Ciro Benedettini.

Užuojautą Prancūzijos prezidentui pareiškė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Prezidentės užuojautoje taip pat griežtai smerkiamas šis brutalus ir nepateisinamas aktas“, – pranešė prezidentės spaudos tarnyba. Aukų šeimoms ir artimiesiems bei visiems Prancūzijos žmonėms šalies vadovė palinkėjo vienybės ir susitelkimo.

Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės užuojautoje rašoma, kad „šis tragiškas įvykis – didžiulis skausmas aukų artimiesiems ir sukrėtimas visai šaliai“.

Premjeras Algirdas Butkevičius taip pat Prancūzijos gyventojams palinkėjo stiprybės ir vienybės.

„Esame giliai sukrėsti šios nelaimės. Lietuvos gyventojų ir Vyriausybės vardu leiskite pareikšti nuoširdžią užuojautą žuvusiųjų šeimoms ir artimiesiems“, – sakoma premjero užuojautoje.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad Lietuva solidarizuojasi su žuvusiųjų ir nukentėjusių per teroro aktą Paryžiuje artimaisiais.

„Kategoriškai smerkiame tokius išpuolius, solidarizuojamės su žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų artimaisiais. Tikime, kad tai tikrai nepakeis nei Prancūzijos, nei sąjungininkų, tarp kurių esame ir mes, požiūrio į terorizmą“, – trečiadienį BNS sakė ministras.

Jo teigimu, įvykis Prancūzijoje „yra vienas iš priminimų, kad tokie teroro aktai neturi sienų ir niekas neapdraustas nuo tokių įvykių“.

„Todėl, kai kalbame apie pastangų, požiūrio suvienijimą, ne tik politikos, bet ir konkrečių veiksmų prieš terorizmą, nereikia turėti iliuzijų, kad tai nesusiję su mumis, o susiję su kažkuo kitu. Tai yra bendras iššūkis visiems, visai civilizacijai, visoms šalims“, – teigė ministras.

Perpublikavo danų Muhammado karikatūrą

„Charlie Hebdo“ pagarsėjo 2006 metų vasarį, kai perspausdino musulmonų pranašą Muhammadą vaizduojančią karikatūrą, iš pradžių paskelbtą Danijos dienraščio „Jyllands-Posten“. Tas žingsnis išprovokavo musulmonų įtūžį visame pasaulyje.

Satyrinio leidinio biuras jau buvo tapęs užpuolikų taikiniu 2011-ųjų lapkritį, kai į pastatą buvo mestas Molotovo kokteilis. Tas išpuolis buvo įvykdytas, kai savaitraštis paskelbė kitą Muhammado karikatūrą ir „pakoregavo“ vieno savo numerio pavadinimą – „Charia Hebdo“, turėdamas omenyje griežtą islamo teisę (šariatą).

Nors buvo paduotas į teismą dėl įtariamo antirasistinių įstatymų pažeidimo, „Charlie Hebdo“ toliau spausdino prieštaringai vertinamas pranašo karikatūras.

2012 metais buvo paskelbta apsinuoginusį Muhammadą vaizduojančią karikatūrą, kai keliose šalyse vyko protestai dėl Jungtinėse Valstijose sukurto mažo biudžeto filmo „Musulmonų nekaltumas“ (Innocence of Muslims), esą įžeidžiančio pranašą.

Per tuos neramumus Prancūzijos mokyklos, konsulatai ir kultūros centrai, veikiantys 20 musulmoniškų šalių, buvo trumpam uždaryti, baiminantis atsakomųjų atakų.

Leidinio redaktorius Stephane`as Charbonnier, kurį ne kartą buvo grasinta nužudyti, gyvena saugomas policijos.

Danijoje sustiprintas saugumas

Danijos dienraštis, prieš daugiau kaip 9 metus pirmasis paskelbęs pranašo Mahometo karikatūras, sustiprino saugumą.

Pranešama, kad stebėsena sustiprinta redakcijoje Kopenhagoje ir būstinėje Vibyje. Žiniasklaidos grupės, kuriai priklauso laikraštis „Jyllands-Posten“, vadovas sako, kad palaiko glaudų kontaktą su Danijos valdžia, ir kad grėsmės lygis nepakitęs.

Danijos saugumo tarnyba teigia, kad terorizmo grėsmė šaliai lieka rimta. Laikraščio karikatūristas publikavo dvylika piešinių 2005-aisiais, o po 5 metų buvo užpultas savo namuose, bet sako, kad dabar nesibaimina dėl gyvybės. Knudas Vestergaardas pasmerkė išpuolį ir pagyrė „Charlie Hebdo“ dėl to, kad nebijo nei islamistų, nei katalikų, nei politikų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi