Pasaulyje

2019.03.16 11:45

Po išpuolio N. Zelandijoje, JAV musulmonai teigia tapę agresijos taikiniais

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.16 11:45

49 žmonių gyvybes Naujoje Zelandijoje nusinešęs teroro aktas sulaukė didelio Jungtinių Amerikos Valstijų musulmonų dėmesio, nes teroristas neapykantos imigrantams pilname pareiškime paminėjo prezidentą Donaldą Trumpą kaip atsinaujinusio baltųjų identiteto simbolį.

Naujosios Zelandijos, Kanados, Jungtinės Karalystės, bei kitų šalių policijos pajėgos sustiprino musulmonų maldos namų patruliavimą, taip siekdamos apraminti šiose šalyse esančias gausias musulmonų bendruomenes.  Bet tai, kad Kraistčerčo teroristas savo antiislamiškoje politinėje deklaracijoje paminėjo JAV prezidentą, iškart sulaukė įtakingos Amerikos musulmonų tarybos reakcijos.

„Teroristas citavo galingiausią pasaulyje žmogų, prezidentą D. Trumpą. Ir norėčiau kreiptis į poną D. Trumpą. Pone prezidente, jūsų žodžiai ir politika turi padarinių. Jie veikia nekaltus žmones čia ir užsienyje. Ir jūs turite pasmerkti tai ne tik kaip nusikaltimą dėl neapykantos, bet ir kaip baltųjų viršenybės teroristinį išpuolį“, – teigia „CAIR“ direktorius Nihadas Awadas.

Jungtinių valstijų musulmonai, bent jau tokiuose miestuose kaip Čikaga, sako kol kas besijaučiantys saugiai, bet statistika rodo, kad išpuolių prieš juos tikrai padaugėjo.

„Per jūsų (D. Trumpo – LRT.lt) prezidentavimą ir rinkimų kampaniją islamofobija smarkiai sustiprėjo ir išpuolių prieš nekaltus musulmonus bei imigrantus rekordiškai padaugėjo. Mes laikome jus atsakingu už šį augantį antiislamizmą ir JAV, ir Europoje“,  – tęsė jis.

JAV prezidentas dar rinkimų kampanijos metu sulaukė daug kaltinimų dėl antiislamiškų nuotaikų kurstymo ir iš Meksikos plūstančių imigrantų apibūdinimo kaip nusikaltėlių, bei narkotikų prekeivių gaujos.

„Sakau jums – tai Trojos arklio ideologija. Pagal ją imigrantai laikomi įsibrovėliais.  Žinome, kaip atrodo rasizmas. Žinome, kaip atrodo antisemitizmas. Kai girdime žodžius „įsibrovėliai imigrantai“, kuriuos tarė ši administracija, ir kai matome triukus bei cirką, kai kariuomenė siunčiama prie sienos, kam ji ten reikalinga?  Niekam, išskyrus tam, kad pasiųstų žinią, jog imigrantai yra priešai“, – pastebi „CAIR“ tyrimų grupės direktorius Abbasas Barzegaras.

Išpuolis Kraistčerče parodė ir socialinių tinklų pažeidžiamumą.  Teroristas sugebėjo įkelti 17 minučių trukmės žudynių tiesioginę transliaciją ir nors „Facebook, bei „Youtube“ pašalino jos originalus, vargu ar šių siaubingų kadrų kopijos bus kada nors visiškai išimtos iš interneto.

Teismo sprendimu išpuolį dviejose mečetėse Kraitsčerče surengęs Brentonas Tarrantas bus  suimtas iki kito posėdžio – balandžio 5-osios. Naujosios Zelandijos policija ir saugumo tarnybos aiškinasi, ar siaubingas teroro išpuolis tikrai buvo teroristo-vienišiaus darbas, ar jis turėjo bendražygių. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt