Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Hagos teismas galės tirti 2014-ųjų Gazos karą

BNS 2015.09.08 13:45

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) pirmadienį paskelbė, kad palestiniečių institucijos oficialiai pripažino jo jurisdikciją tirti nusikaltimus, kurie galėjo būti įvykdyti per praeitą vasarą vykusį karą Gazos Ruože.

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) pirmadienį paskelbė, kad palestiniečių institucijos oficialiai pripažino jo jurisdikciją tirti nusikaltimus, kurie galėjo būti įvykdyti per praeitą vasarą vykusį karą Gazos Ruože.

Šis teisinis pareiškimas leis TBT nagrinėti pažeidimus, įvykdytus nuo 2014 metų birželio 13 dienos, kai prasidėjo Izraelio karinė operacija, bet tai nereiškia, kad teismas automatiškai pradės tyrimą, sakoma pranešime.

Palestiniečiai pateikė oficialų prašymą tapti Hagoje įsikūrusio tribunolo nariai, o jeigu jų prašymas būtų patenkintas, tai jiems leistų teikti ieškinius prieš Izraelio pareigūnus dėl įtariamų karo nusikaltimų okupuotose teritorijose. Palestiniečių prašymas sukėlė Izraelio įtūžį.

Sutikimas su TBT jurisdikcija yra atskiras žingsnis, nesusijęs su palestiniečių prašymu prisijungti prie TBT pagal Romos statutą – šios institucijos steigiamąjį dokumentą. Jungtinės Tautos (JT) tebevertina palestiniečių pateiktus stojimo dokumentus.

„2015 m. sausio 1 d. Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) registratorius Hermanas von Hebelis gavo palestiniečių vyriausybės dokumentą, skelbiantį Palestinos sutikimą su TBT jurisdikcija nuo 2014 m. birželio 13 dienos“, – sakoma teismo pranešime.

Birželio 13 d. Izraelis pradėjo didelę saugumo operaciją Vakarų Krante, kai toje okupuotoje teritorijoje buvo pagrobti ir nužudyti trys izraeliečiai paaugliai. Tas incidentas išprovokavo įvykių virtinę, galiausiai peraugusią į septynias savaites trukusį karą Gazos Ruože, per kurį žuvo beveik 2,2 tūkst. palestiniečių ir 73 izraeliečiai.

„Sutikimas su TBT jurisdikcija automatiškai nelemia tyrimo pradžios“, – pridūrė teismas.

JAV kritikuoja Izraelį

Jungtinės Valstijos pirmadienį pasmerkė Izraelio sprendimą įšaldyti palestiniečių surinktų mokesčių pervedimą dėl jų pastangų tapti TBT nariais.

„Esame nusistatę prieš bet kokius veiksmus, kurie didina įtampą. Aišku, kad šis didina įtampą“, – sakė Valstybės departamento atstovė Jen Psaki.

Izraelis įšaldė apie pusę milijardo šekelių (apie 106 mln. eurų), priklausančių galą su galu siekiančiai sudurti Palestinos savivaldai, kai ji penktadienį pateikė prašymą tapti Hagoje įsikūrusio TBT nare.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry savaitgalį kalbėjosi su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu, o viena JAV komanda palaikė ryšį su palestiniečių lyderiais.

„Mes stengiamės išvengti stiprėjančių abipusių atsakomųjų veiksmų, – aiškino J. Psaki. – Raginame abi puses vengti veiksmų, kurie didina įtampą ir apsunkina grįžimą prie tiesioginių derybų.“

Bet ji pakartojo JAV perspėjimus, kad bet kokios palestiniečių pastangos imtis veiksmų prieš Izraelio pareigūnus ar karinius lyderius TBT sukels „padarinių“ pagalbai, kurią Jungtinės Valstijos teikia Palestinos savivaldai.

„Kongresas turi didelę galią šioje srityje, ir tai istoriškai pasitvirtindavo. Aišku, jie (JAV įstatymų leidėjai) atidžiai stebi, kas vyksta“, – J. Psaki sakė žurnalistams.

Romos statuto neratifikavo nei JAV, nei Izraelis

TBT gali persekioti asmenis, kaltinamus genocidu, nusikaltimais žmogiškumui ir karo nusikaltimais, vykdytais nuo 2002 metų liepos 1 dienos, kai įsigaliojo Romos statutas.

Šios institucijos jurisdikcija apima tik laikotarpį nuo tos datos, bet vėliau stojančios narės vis tiek turi sutikti su TBT kompetencija, kol dar nėra įpareigotos to daryti pagal statutą.

Iki šiol Romos statutą yra ratifikavusios 122 valstybės, o pažymėtinos išimtys yra Jungtinės Valstijos ir Izraelis.

Palestiniečių lyderis Mahmudas Abbasas pasirašė prašymus prisijungti prie TBT ir 16 kitų konvencijų, kai JT Saugumo Taryba nesigebėjo priimti rezoliucijos, kuri atvertų kelią į visišką Palestino valstybingumą.

JAV pareiškė, kad TBT žingsnis „duos kitokių rezultatų negu tikimasi“.

Įniršęs Izraelis šeštadienį įšaldė apie pusės milijardo šekelių (106 mln. eurų) palestiniečių vardu surinktų mokesčių pervedimą, atsakydamas į mėginimą apkaltinti žydų valstybę karo nusikaltimais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi