Naujienų srautas

Pasaulyje2015.01.05 11:14

A. Merkel kritikuojama dėl numanomo pritarimo Graikijos pasitraukimui iš euro zonos

BNS 2015.01.05 11:14

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį sulaukė kritikos po to, kai vienas savaitraštis paskelbė, jog ji yra pasiruošusi leisti Graikijai pasitraukti iš euro zonos, jeigu pirmalaikius rinkimus toje šalyje laimės ultrakairioji partija.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį sulaukė kritikos po to, kai vienas savaitraštis paskelbė, jog ji yra pasiruošusi leisti Graikijai pasitraukti iš euro zonos, jeigu pirmalaikius rinkimus toje šalyje laimės ultrakairioji partija.

Savaitraštis „Der Spiegel“ citavo šaltinius vyriausybėje, kurie sakė, kad Berlynas laiko Graikijos pasitraukimą iš euro zonos „beveik neišvengiamu“, jeigu radikali kairioji partija „Syriza“ laimėtų rinkimus ir atsisakytų dabar Atėnų vykdomos griežto taupymo programos.

Tiek A. Merkel, tiek jos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble pradeda svarstyti, kad Graikijos išėjimas iš vieningosios valiutos bloko būtų „suvaldomas“, rašo „Der Spiegel“.

Ekonomikos atsigavimas anksčiau problemų kėlusiose šalyse, tokiose kaip Airija ir Portugalija, nuolatinio euro zonos pagalbos fondo ir bankininkystės sąjungos įkūrimas sustiprino Berlyno įsitikinimą, jog naujos Graikijos krizės padariniai kitoms Europos Sąjungos (ES) šalims būtų riboti, pridūrė savaitraštis.

Graikijos parlamentas buvo paleistas trečiadienį, kai įstatymų leidėjai per tris balsavimus nesugebėjo susitarti, kas pakeis postą paliekantį prezidentą Karolos Papoulias.

Pirmalaikiai rinkimai turės vykti sausio 25 dieną. Apklausos rodo, kad „Syriza“ šiuo metu yra populiariausia partija.

Vokietijos žiniasklaida „Der Spiegel“ straipsnį įvertino kaip A. Merkel ir W. Schaeuble mėginimą daryti spaudimą graikams ir „Syriza“ lyderiui Alexis Tsipras, kuris žadėjo atsisakyti diržų veržimo politikos.

Nei A. Merkel biuras, nei W. Schaeuble Finansų ministerija nepatvirtino ir nepaneigė „Der Spiegel“ pranešimo, kuris išprovokavo tiek A. Merkel konservatyviosios Krikščionių demokratų sąjungos (CDU), tiek koalicijos partnerės Socialdemokratų partijos (SPD) narių pasipiktinimą.

Vienas vyriausybė atstovas tvirtino, kad Berlynas neabejoja, jog Atėnai vykdys savo įsipareigojimus skolintojams pagal ES finansinės pagalbos programą.

„Graikija vykdė savo įsipareigojimus praeityje. Vyriausybė laikosi prielaidos, kad Graikija toliau vykdys sutartyse numatytus įsipareigojimus“, – atstovas Georgas Streiteris sakė naujienų agentūrai AFP.

Bet vienas iš CDU lyderių – Christianas Baeumleris – kritikavo „apatišką“ požiūrį į tikėtiną Graikijos pasitraukimą.

„Jeigu kas nors mano, kad Graikijos išėjimas būtų suvaldomas, jie turėtų parodyti, kokios kainos galima tikėtis ir pasirūpinti, kad tos lėšos būtų prieinamos“, – Ch. Baeumleris sakė verslo dienraščiui „Handelsblatt“.

Konservatyvios pakraipos dienraštis „Die Welt“ kaltino vyriausybę, kad ji kišasi į Graikijos rinkimų kampaniją ir perspėjo, kad tokia taktika yra „itin rizikinga“ bei gali lengvai sukelti nepageidaujamų rezultatų.

Ji gali pakurstyti Graikijos žmonių priešiškumą Vokietijai ir padidinti palaikymą A. Ciprui bei jo partijai, svarstė laikraštis.

Teoriškai nėra numatytas joks mechanizmas, leidžiantis euro zonos šalims atsisakyti vieningosios ES valiutos.

Tačiau Berlyne keliama prielaida, kad Graikija gali nuspręsti nebesilaikyti savo įsipareigojimų pagal finansinio gelbėjimo planą, todėl Europos centrinis bankas (ECB) būtų priverstas nutraukti Graikijos bankų refinansavimą ir įtikinti Atėnus iš naujo įvesti drachmą.

SPD dėl „Der Spiegel“ straipsnyje išdėstytos pozicijos kaltino CDU.

„Pasikeitimas vyriausybės pozicijoje? Veikiau rimta CDU klaida“, – SPD parlamentinės frakcijos seniūno pavaduotojas parašė socialiniame tinkle „Twitter“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi