Pasaulyje

2019.03.15 21:17

Dėl „Brexito“ – lietuvių nerimas: padaugėjo deportacijų iš Didžiosios Britanijos

Chaosas Britanijoje dėl „Brexito“ paliečia ir vis daugiau lietuvių. Dalis savo noru kraunasi lagaminus, skambina pervežimo bendrovėms ir visą svetur sukauptą gyvenimą vežasi į tėvynę. Kiti pasirinkimo neturi. Britanijos lietuvių bendruomenės pirmininkė sako, kad jau jaučiasi sugriežtintos taisyklės, kas galės likti šalyje. O dėl to daugėja ir lietuvių deportacijų.

Iš Londono grįžta emigrantai. Dauguma ten – tik savaitgaliui. Nors Britanijoje suirutė dėl „Brexito“, jie nusiteikę savo gyvenimą kurti svetur.

Vis dėlto grįžtančiųjų daugėja. Tie, kurių sukauptas bagažas lėktuvams per didelis, užsisako vilkikus. Transporto bendrovėms darbo padaugėjo, bet dėl „Brexito“ pervežimai lėtėja.

„Juntamas užklausimų skaičius, domisi  žmonės dėl galimybės sugrįžti su visu sukauptu turtu, klausiama apie galimybę atsiųsti vilkiką, žmonių komandą, kurie padėtų išsikraustyti. Susiduriame su iššūkiais kertant Lamanšą, praeitą savaitę buvo imituojamos muitinės procedūros“, – pasakojo „Adrem Transport“ Didžiosios Britanijos skyriaus vadovas Mantas Baltakis.

Kiti pasirinkimo nebeturi. Didžiosios Britanijos lietuvių bendruomenės pirmininkė sako, kad paskutiniu metu padaugėjo deportacijų iš šalies. Tiesa, parsiunčiami tie, kurie Britanijoje padarė kokių nors nusižengimų.

„Jau mes girdime ne vieną ir ne du atvejus, kai tarsi sugriežtintos sąlygos ir dėl nusižengimų gali būti deportuojami. Ko anksčiau nepastebėdavom, nors įstatyminis pagrindas būdavo, bet atlaidžiau žiūrėdavo, o dabar tenka išgirsti iš vienur ir kitur signalų, kad sugriežtintos sąlygos buvimui ir žmonės gali būti paprašyti vykti namo“, – sakė Didžiosios Britanijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.

„Brexitas“ paveiks ir čia likusiųjų kišenes. Lietuvos bankas skaičiuoja, kad, prasidėjus Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos procedūroms, emigrantai giminėms gali siųsti mažiau pinigų, bet visos šalies ekonomikai tai didelės žalos nepadarys.

„Jei išsipildytų juodasis scenarijus, tai natūralu, kad perlaidos būtų paveiktos neigiamai. Jei svaro kursas smuktų, tai nebūtų pagrindinis šaltinis, toji sritis, kur labiausiai reiktų nerimauti, kad perlaidos paveiks Lietuvos ekonomiką“, – kalbėjo Lietuvos banko vyriausioji ekonomistė Laura Galdikienė.

Po britų pasitraukimo taip pat ruošiamasi sienų kontrolės, muitinės darbo taisyklių ir begalės teisės aktų pokyčiams.

Plačiau apie tai – Aistės Valiauskaitės reportaže.

Panorama