Naujienų srautas

Pasaulyje2015.01.03 17:07

Italijoje iš „laivo vaiduoklio“ išlaipinta 360 migrantų

BNS 2015.01.03 17:07

Italijos pareigūnai šeštadienį išlaipino apie 360 sušalusių ir alkanų migrantų iš „laivo vaiduoklio“, palikto įgulos dreifuoti netoli šalies pietinių uolėtų pakrančių.

Italijos pareigūnai šeštadienį išlaipino apie 360 sušalusių ir alkanų migrantų iš „laivo vaiduoklio“, palikto įgulos dreifuoti netoli šalies pietinių uolėtų pakrančių.

Šimtai migrantų, tarp kurių buvo moterų ir vaikų, buvo įstrigę laive „Ezadeen“, kuris prisišvartavo Koriljano Kalabro uoste penktadienį apie 23 val. vietos (vidurnaktį Lietuvos) laiku po sudėtingos operacijos, per kurią Italijos karinės jūrų pajėgos perėmė šio seno laivo, pritaikyto gabenti gyvulius, valdymą.

Jis buvo paliktas likimo valiai audringoje jūroje be degalų ir elektros. Naktį laive išsilaipinę gelbėtojai iš pradžių pranešė, kad jame gali būti apie 450 žmonių.

Vėliau, kai laivas atplaukė į uostą, pareigūnai patikslino, kad tarp „Ezadeen“ keleivių buvo 232 vyrai, 54 moterys ir 74 vaikai. Manoma, kad dauguma jų yra Sirijos piliečiai, pabėgę iš karo apimtos tėvynės.

Kaip pranešama, visų jų sveikatos būklė gera.

Šeši pakrančių sargybos pareigūnai penktadienį buvo nuleisti iš sraigtasparnio ant Siera Leonėje registruoto laivo denio, kad parengtų jį buksyravimui į Italijos uostą, buvusį už 40 kilometrų.

Ši jūrinė gelbėjimo operacija buvo naujausia iš pastarosiomis dienomis tekusių surengti Italijai, prislėgtai rekordinio migrantų antplūdžio. Dauguma atvykėlių šią šalį mėgina pasiekti leisdamiesi į pavojingą kelionę per Viduržemio jūrą sukiužusiais laivais.

Trečiadienį įvyko dar didesnė drama, kai karinių jūrų pajėgų nariams teko karštligiškai stabdyti kitą beveik 800 migrantų plukdžiusį laivą, kurį įgula paliko valdomą autopiloto ir plaukiantį uolėto kranto link.

Faktas, kad per kelių dienų laikotarpį buvo rasti du migrantų pilni laivai be įgulos, kelia nuogąstavimų, kad žmonių kontrabandininkai pradeda naudoti naują taktiką – palikti laivus dreifuoti netoli Europos krantų ir tokiu būdų padidinti pelną iš savo negailestingo verslo.

Oficialiai „Ezadeen“, pastatytas prieš beveik 50 metų, plaukė iš Famagustos uosto turkų kontroliuojamame šiauriniame Kipro regione į Prancūzijos pietinį Seto uostamiestį, bet pirmiausiai užsuko į Sirijos uostamiestį Tartusą, rodo laivybos informaciją renkančio portalo marinetraffic.com duomenys.

Esame vieni 

Prieš sustodamas „Ezadeen“ judėjo septynių mazgų greičiu ir sutemus buvo pastebėtas Italijos pakrančių sargybos lėktuvo už maždaug 129 km nuo kranto.

Kai įgula paspruko, viena pabėgėlė sugebėjo įjungti „Ezadeen“ radijo siųstuvą ir pranešti pakrančių sargybai, kad laivas paliktas likimo valiai, sakė Italijos karinių jūrų pajėgų atstovas kapitonas Filippo Marini (Filipas Marinis).

„Mes esame vieni – čia nieko nėra, padėkite mums!“ – verkdama sakė moteris.

Pakrančių sargyba paprašė Islandijos patrulinio laivo „Tyr“, kuris tame regione dalyvauja Europos Sąjungos (ES) sienų apsaugos misijoje „Frontex“, pagalbos, bet dėl audringų orų iš jo nebuvo įmanoma išsilaipinti pabėgėlių laive.

Kai pasibaigė „Ezadeen“ degalai, penki „Tyr“ įgulos nariai buvo perkelti į prekinį laivą sraigtasparniu, kur jie teikė pagalbą keleiviams, kol Italijos pakrančių sargyba atplaukė perimti valdymo.

„Migrantai laive buvo pastebimai išsekę, bet apskritai jų sveikatos būklė gera. Jie buvo aprūpinti maistu, vandeniu; jiems buvo suteikta būtinoji medicinos pagalba“, – sakoma penktadienį paskelbtame „Frontex“ pranešime.

Ši jūrinė gelbėjimo operacija Italijos kariniam laivynui buvo jau trečia per pastarąją savaitę.

Gelbėtojus teko pasiųsti sekmadienį, kai kelte „Norman Atlantic“, plaukusiame tarp Graikijos ir Italijos, įsiplieskė žmonių gyvybių nusinešęs gaisras.

Italijos prokurorai baiminasi, kad degusiame kelte dar gali būti likę nerastų žuvusių migrantų ir neregistruotų keleivių.

Bario miesto prokuroras Giuseppe Volpe (Džuzepė Volpė) sakė, kad jame buvo beveik 500 žmonių – daugiau negu oficialiame sąraše, kuriame įrašyti 474 žmonės. Tikėtina, kad dabartinis kelto gaisro aukų skaičius – 13 žmonių – dar gali padidėti, kai laivas bus nuodugniai apieškotas Brindizio uoste.

G. Volpe sakė, kad jau yra „nustatyta“, jog laive buvo neteisėtų migrantų – šią informacija patvirtino keli išgelbėti keleiviai. Vykdant tikėtinų aukų paieškas, ketinama sutelkti dėmesį į sunkvežimius, stovėjusius „Norman Atlantic“ automobilių denyje, kuriame pirmiausiai įsiplieskė liepsnos.

Nauja kontrabandos taktika

Trečiadienį beveik 770 migrantų plukdęs laivas buvo rastas plaukiantis tiesiai į Italijos pietrytinės pakrantės uolas.

Iš Turkijos plaukęs prekinis laivas „Blue Sky M“ buvo valdomas autopiloto, kurį žmonių kontrabandininkai įjungė prieš pasprukdami.

Moldovoje registruotą laivą nuo kranto uolų skyrė tik 8 km, kai šeši karinių jūrų pajėgų nariai buvo nuleisti ant denio iš sraigtasparnio ir sugebėjo perimti jo valdymą.

Tarp „Blue Sky M“ keleivių buvo 60 vaikų ir dvi nėščios moterys, iš kurių viena pagimdė tame laive, nurodė Italijos Raudonasis Kryžius.

Daugelis migrantų buvo sužeisti arba patyrė traumų, galūnių lūžių.

Italijos tarnybos per pastaruosius 14 mėnesius išgelbėjo jau daugiau negu 170 tūkst. žmonių, dar šimtai arba galbūt tūkstančiai žuvo, mėgindami pasiekti Europą.

Atrodo, kad žmonių kontrabandininkai vis dažniau palieka migrantus gabenančius laivus dreifuoti jūroje ir dabar renkasi didesnius laivus vietoj pertvarkytų žvejybos laivų arba kitų, dažnai naudotų anksčiau.

Ženevoje įsikūrusi Tarptautinė migracijos organizacija penktadienį paskelbė, kad kontrabandininkai iš vieno jūroje palikto žmonių pilno laivo uždirba apie 830 tūkst. eurų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi