Pasaulyje

2014.12.31 14:47

Graikija prieš sausio rinkimus paleido parlamentą

BNS 2014.12.31 14:47

Graikijos parlamentas trečiadienį buvo paleistas prieš pirmalaikius rinkimus, kuriuos stebi rinkos ir tarptautiniai kreditoriai, nerimaujantys dėl to, kad ši taupymo išvarginta šalis gal imtis anuliuoti fiskalines reformas.

Graikijos parlamentas trečiadienį buvo paleistas prieš pirmalaikius rinkimus, kuriuos stebi rinkos ir tarptautiniai kreditoriai, nerimaujantys dėl to, kad ši taupymo išvarginta šalis gal imtis anuliuoti fiskalines reformas.

Parlamento pareiškime sakoma, kad rinkimai įvyks sausio 25 dieną, kaip pirmadienį paskelbė premjeras Antonis Samaras.

Naujos sudėties parlamentas susirinks vasario 5 dieną.

Pirmas jo darbas bus išrinkti politinį įpėdinį 85 metų prezidentui Karolos Papoulias, kurio penkerių metų kadencija baigsis kovo mėnesį.

Pirmalaikius rinkimus ir išprovokavo tai, kad parlamentas šį mėnesį per tris balsavimus nesugebėjo išrinkti naujo prezidento.

Premjeras A. Samaras antradienį perspėjo, kad finansinių sunkumų prislėgta šalis gali būti priversta trauktis iš euro zonos, jei rinkimus laimės radikali kairiųjų partija „Syriza“, kuri žadėjo atšaukti ne vienerius metus vykdytą taupymo programą, priimtą mainais į finansinę pagalbą.

„Ši kova nuspręs, ar Graikija lieka Europoje“, – sakė A. Samaras prezidentui.

„Syriza“, kuri šiuo metu, kaip rodo apklausos, yra populiariausia partija, pažadėjo atšaukti daugelį reformų, kurias primetė Graikijos kreditoriai – vadinamasis Tarptautinio valiutos fondo (TVF), Europos Sąjungos (ES) ir Europos centrinio banko trejetas, – mažinant mokesčius ir didinant valstybės pagalbą bei viešąsias paslaugas.

Po praėjusių rinkimų 2012 metais Graikija kelias savaites gyveno politinėje nežinioje ir nuogąstaujama, kad tas pats gali pasikartoti kitą mėnesį, nes A. Samaro konservatyvi partija „Naujoji demokratija“ ir Syriza“ varžosi labai atkakliai.

Apklausos rodo, kad „Syriza“ pirmauja 3–6 procentais.

Nauja televizijos SKAI apklausa trečiadienį parodė, kad kairiuosius remia 29,5 proc., o „Naująją demokratiją“ – 25 proc. graikų.

Tačiau analitikai pažymi, kad net jeigu „Syriza“ laimės, jai vis tiek tikriausiai teks formuoti koaliciją, o kad rastų partnerių, jai reikės švelninti kai kurią savo retoriką.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.