Pasaulyje

2014.12.30 21:00

Protestas Maskvoje: šimtai sulaikytųjų, žmones išvaikė riaušių policija

Po nuosprendžio paskelbimo Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui Maskvoje prasidėjo opozicijos protesto akcija. Policijos pajėgos iš anksto nusprendė uždaryti Maniežo aikštę ir riboti eismą greta esančiose gatvėse, skelbia newsru.com.

Po nuosprendžio paskelbimo Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui Maskvoje prasidėjo opozicijos protesto akcija. Policijos pajėgos iš anksto nusprendė uždaryti Maniežo aikštę ir riboti eismą greta esančiose gatvėse, skelbia newsru.com.

Kaip pasakoja liudininkai, aikštėje sutelktos gausios policijos pajėgos, kurios jau pradėjo statyti barjerus ir uždarinėti kelius į aikštę. „Echo Moksvy“ žurnalisto teigimu, pareigūnai kontroliuoja išėjimą iš metro stoties „Ochotnyj Riad“.

Susirinkę žmonės skandavo „Rusija be Putino“, „Putiną lauk“, „Laisvė“, „Ukraina, mes su tavimi“. Protestuotojai taip pat ėmė skanduoti ir žymiąją Ukrainos frazę: „Šlovė Ukrainai, šlovė herojams“. Televizijų siužetuose matėsi, kaip policija sulaiko protestuotojus vieną po kito. Pareigūnai per garsiakalbius ragino protestuotojus skirstytis ir priminė, kad jų mitingas – nesankcionuotas.

Kaip skelbia naujienų agentūra „Interfax“, remdamasi metropoliteno atstovais spaudai, ribojimai įsigaliojo 18 val. vietos laiku.

21.00 val. Policija skelbia, kad mitinge dalyvavo apie 1,5 tūkst. žmonių. Su šio mitingo metu skelbtomis idėjomis nesutikusių žmonių grupelės telkėsi ir prie mitingo vietos.

20.36 val. Remiantis oficialiais duomenimis, sulaikyta šimtas žmonių, neoficialiais – per du šimtus.

20.10 val. Aktyviau įsijungė riaušių policija

Riaušių policija ėmė judėti žmonių link. Į tai protestuotojai atsakė dainuodami „Laimingų Naujųjų metų!“. Riaušių pareigūnai bando išstumti žmones iš Maniežo aikštės į Revoliucijos aikštę. Pranešama apie 171 sulaikytą žmogų.

Riaušių policija išstūmė žmones iš Maniežo aikštės. „Štai tau ir revoliucija“, – komentuoja rusų žurnalistai.

19.57 val. Sulaikytojų skaičius sparčiai kyla

Naujausiais duomenimis, į policijos furgonus suvaryti mažiausiai 132 asmenys, kai kurie jų jau pristatyti į nuovadas pažeidimų įforminimui, nurodė grupė „OVD-Info“, kuri fiksuoja suėmimus, skelbia sulaikytų asmenų pavardes.

Aikštėje išsirikiavo ir riaušių policija, pareigūnai per garsiakalbius toliau ragina skirstytis.

Remiantis kitais pranešimais, tarp sulaikytųjų Maskvoje yra Turkijos bei Vokietijos piliečių. Šiuo metu suaikytas mažiausiai 171 žmogus.

19.38 val. Sulaikyta daugybė žmonių, A. Navalnas – namuose

A. Navalną policija nuvežė namo ir neišleidžia iš buto, skelbia gazeta.ru. A.Navalnas praneša, kad pirmiausia buvo vežamas į policijos nuovadą. „Pirmiausia vežė į policijos nuovadą, tačiau pusiaukelėje gavo naujus nurodymus – neišleisti iš namų. Prie mano buto stovi penki kariai“, – naujausius įvykius komentuoja savo „Twitter“ tinkle A. Navalnas.

Tuo tarpu Maniežo aikštėje suėmimai tęsiasi. Dabar skelbiama, kad suimta jau 117 žmonių.

Naujienų svetainės gazeta.ru korespondentai teigia protesto akcijoje matę iš 20 kazokų sudarytą grupę. Jie laikė plakatus su užrašu „Ne Maidanui“. Gazeta.ru praneša, kad prie istorijos muziejaus tarp kazokų ir demonstrantų kilo muštynės, informuoja news.ru. Aplink žmonės šaukia, kad tai – provokacija ir ragina į ją neįsitraukti.

Aikštėje – per 2 tūkst. žmonių

Prie Maniežo aikštės pradėjo rinktis žmonės. Juos bando nustumti Maskvos policija. Be to, pranešama, kad Maniežo aikštėje aptiktas „paketas be šeimininko“. Žurnalistai taip pat buvo nustumti šonan.   

Aikštėje matyti 10 žmonių su susuktomis vėliavomis, kurios tiesioginės transliacijos metu buvo paslėptos. Vienas iš jų teigė, kad tai – Afganistano didvyrių judėjimas. Jie visi buvo su Georgijaus juostelėmis. Kiek anksčiau savo tinklaraštyje Mitia Aleškovskis pasakojo, kad daugumą sudaro žmonės su Georgijaus juostelėmis, kurie, iš visko sprendžiant, yra A. Navalno priešininkai.     

Žurnalistų skaičiavimu, Maniežo aikštėje susirinko apie 2 tūkst. žmonių. Į besirenkančius žmones trumpa žinute socialiniame tinkle „Twitter“ sureagavo net Tyrimų komitetas.

Policija sulaikė A. Navalną

A. Navalnas „Twitter“ paskyroje paskelbė, kad, nepaisydamas namų arešto, pats atvyks į demonstraciją. Tiesa, A. Navalną, kuris ėjo į Maniežo aikštę Tverės gatve nuo metro stotelės „Puškinskaja“, bene iškart sulaikė policijos pareigūnai. Maždaug šeši teisėsaugininkai prie viešbučio „Ritz Carlton“ nustūmė žurnalistus ir įsitempė A. Navalną į policijos sunkvežimį.  

Per trumpą kelionę nuo metro stotelės A. Navalnas dar spėjo duoti interviu „Echo Moskvy“. „Namų areštas neturi jokios reikšmės, palyginus su tuo, kas vyksta mūsų šalyje. Esmė nesusijusi su manimi ar mano broliu. Aš neišeisiu iš čia pats. Aš būsiu vienas iš tų vienetų, kurie anksčiau ar vėliau sudarys milijonus“, – teigė jis.


Advokato Dmitrijaus Agranovskio teigimu, už namų arešto sąlygų pažeidimą A. Navalnui gali negrėsti jokia bausmė.

„Taip, A. Navalnas formaliai pažeidė namų arešto sąlygas, tačiau dabar visiškai neaišku, kas turėtų jį už tai nubausti, – svarstė advokatas. – Juk šiuo atveju iš esmės įvyko teisinė kolizija: teismas po nuosprendžio – lygtinės bausmės – turėjo atšaukti kardomąją priemonę“.

Prieš trejus metus A. Navalnas vadovavo masiniams protestams prieš prezidentą V. Putiną, kai tūkstančiai žmonių išėjo į Maskvos ir Sankt Peterburgo gatves, protestuodami prieš korupciją prezidento valdžioje.

Riboja žmonių srautą

„Rusijos kelių policijos pareigūnų prašymu nuo 18 val. požeminėje perėjoje, esančioje į pietus nuo stoties „Ochotnyj Riad“, bus ribojamas žmonių srautas“, – teigia atstovai.

DELFI primena, kad Rusijos teismas antradienį skyrė lygtinę 3,5 metų laisvės atėmimo bausmę A. Navalnui prieštaringai vertinamoje byloje dėl sukčiavimo, kurios nuosprendžio paskelbimas buvo netikėtai paankstintas. Teisėja Jelena Korobčenko pripažino A. Navalną ir jo brolį Olegą kaltais dėl turto pasisavinimo. Aleksejui buvo skirta lygtinė bausmė, bet Olegą buvo nuspręsta pasiųsti už grotų – jis buvo suimtas teismo salėje, o pareigūnai jam uždėjo antrankius. A. Navalnas tą žingsnį piktai pasmerkė kaip politinį spaudimą.

Abiem kaltinamiesiems teismas taip pat skyrė po 500 tūkst. rublių (25 tūkst. litų) baudą. Teismo sprendimu Olegas Navalnas laisvės atėmimo bausmę atliks bendrojo režimo kalinimo kolonijoje.

Iš pradžių teismas planavo paskelbti nutartį sausio 15 dieną, bet pirmadienį netikėtai informavo, kad tas žingsnis bus paankstintas, padidindamas nuogąstavimus, kad charizmatiškas 38 metų opozicijos lyderis gali būti pasiųstas į kalėjimą.

Broliai Navalnai kaltinami 2008–2012 metais pavogę 30 mln. rublių (apie 500 tūkst. JAV dolerių arba 1,5 mln. litų pagal dabartinį kursą) iš dviejų bendrovių, įskaitant Prancūzijos kosmetikos bendrovės „Yves Rocher“ dukterinę įmonę.

Antradienį paskelbtas nuosprendis atnešė palengvėjimą A. Navalno šalininkams, nes prokurorai prašė skirti 10 metų įkalinimą.

Kremlius neigia kaltinimus, kad jis naudoja teismus savo oponentams persekioti.

„Ar jums negėda dėl to, ką darote?“ – A. Navalnas klausė teismo ir teisėjos J.Korobčenko.

„Kodėl siunčiate (Olegą) į kalėjimą? Kad dar griežčiau mane nubaustumėte?“ – pridūrė jis.

A.Navalnas, iki šiol laikytas namų arešte, praeitais metais buvo lygtinai nuteistas kalėti penkerius metus atskiroje byloje, kurią kritikai taip pat vadina suklastota.

Jo advokatai sakė, kad sprendimas paankstinti nuosprendžio paskelbimą atrodo neturinti precedento ir tikriausiai turėjo sužlugdyti A. Navalno šalininkų planus surengti tūkstančių aktyvistų protestą prie Kremliaus sienų sausio 15 dieną.

Daugiau negu 30 tūkst. žmonių pareiškė ketinantys dalyvauti sausio 15-osios demonstracijoje.

Kai kurie sakė, kad tas mitingas gali tapti didžiausia demonstracija prieš prezidento Vladimiro Putino valdymą nuo tada, kai prasidėjo Maskvos konfrontacija su Vakarų šalimis dėl konflikto Ukrainoje.

A. Navalno šalininkai greitai pakeitė planus, ragindami surengti naują demonstraciją antradienį.

Siekdamas geriau koordinuoti veiksmus, A. Navalnas ragino savo šalininkus įsidiegti išmaniuosiuose telefonuose programėlę „FireChat“, šiais metais plačiai naudotą protestuotojų Honkonge ir leidžiančią išvengti mobiliojo ryšio trikdžių.