Pasaulyje

2019.03.15 06:18

Šaudynės dviejose mečetėse Naujojoje Zelandijoje: žuvusiųjų skaičius išaugo iki 49 (atnaujinta 10:25 val.)

BNS, LRT.lt 2019.03.15 06:18

Naujosios Zelandijos mieste Kraistčerče 49 žmonės žuvo ginkluotam užpuolikui penktadienį pradėjus šaudyti dviejose mečetėse po penktadienio popietės pamaldų. Policija sulaikė keturis įtariamuosius, vienas iš jų yra 28 metų Australijos pilietis.

Šalies policijos komisaras Mike`as Bushas patvirtino, kad per šaudymus dviejose mečetėse žuvo 49 žmonės. 

Suimti keturi asmenys, trys vyrai ir viena moteris. 

Pasak M. Busho, vienam iš jų pateikti kaltinimai nužudymu. Kitų trijų sulaikytųjų vaidmuo atakoje nepatikslintas.

M. Bushas taip pat sakė, kad policija nukenksmino keletą prie automobilių pritvirtintų sprogmenų.

Šalies premjerė Jacinda Arden anksčiau sakė, kad per išpuolius žuvo 40 žmonių, dar 20 sužeista.

Vėliau pranešta, kad Kraistčerčo ligoninėje pagalba suteikiama 48 žmonėms, tarp jų ir mažiems vaikams.

30 iš žuvusiųjų buvo Al Noor mečetėje, 10 aukų kitoje, Linwoodo gatvėje esančioje mečetėje arba šalia jos.

Žiniasklaida praneša, kad policija taip pat aptvėrė stotį Oklando mieste ir susprogdino įtartinus objektus. Oklandas yra pačioje Naujosios Zelandijos šiaurėje, maždaug 1000 kilometrų nuo Kraistčerčo. Policijos komisaras patvirtino, kad ši operacija nesusijusi su įvykiais Kraistčerče.

„Tai galima pavadinti tik teroro išpuoliu“, – apie šaudynes sakė Naujosios Zelandijos premjerė.

Ji taip pat sakė, kad užpuolikai nebuvo stebimi dėl galimos teroristinės veiklos.

J. Arden pabrėžė, kad Naujoji Zelandija yra atvira visuomenė, pasisakanti už įvairovę ir užuojautą.

„Mes, Naujosios Zelandijos žmonės, buvome pasirinkti šio smurto akto taikiniu ne todėl, kad mes palaikytume rasizmą ar būtume ekstremizmo anklavas. Mes pasirinkti, nes mes tokie nesame“, – sakė premjerė.

Australijos premjeras Scottas Morrisonas patvirtino, kad vienas iš šaulių yra Australijos pilietis. Ši šalis taip pat dalyvauja tyrime.

Įtariamasis – 28 metų vyras, kuris internete paskelbė manifestą. Pasak jo, išpuolis planuotas dvejus metus. Manifesto autorius dėsto kraštutinę dešiniąją ideologiją ir teigia nepriklausantis jokiai grupuotei.

Vienas iš šaulių įvykius filmavo ir transliavo tiesiogiai „Facebook“socialiniame tinkle. „Facebook“ pranešė, kad vaizdo medžiagą pašalino, taip pat uždarė ir šaulio paskyrą kompanijai priklausančiame „Instagram“ tinkle.

Socialiniuose tinkluose pasirodė nuotrauka, kuri, manoma, yra vieno iš išpuolio organizatorių.

Šalies premjerė Jacinda Ardern irgi perspėjo, kad padėtis tebesivysto ir kad užpuolikų gali būti daugiau. Visos šalies mečetės buvo perspėtos užsidaryti, kol pavojus bus pašalintas. Taip pat laikinai buvo uždarytos švietimo įstaigos Kraistčerče, bet vėliau atidarytos.

Šalies premjerė J. Arden sakė, kad šis išpuolis – „viena juodžiausių dienų Naujajai Zelandijai“. Ji sakė, kad daugelis aukų tikriausiai yra migrantai ir pabėgėliai, tačiau jie yra šalies visuomenės dalis. „Jie yra mes“, – sakė ji.

Ji taip pat pabrėžė, kad šalyje nėra vietos smurtautojams.

Naujosios Zelandijos musulmonų bendruomenė sudaro 1,2 proc. šalies gyventojų.

Prasidėjus atakai mečetė „Masjid al Noor“ buvo pilna maldininkų, įskaitant Bangladešo kriketo komandos narius.

Pranešimai apie šaudymus pasiekė policiją 13:40 val. vietos laiku. Tuo metu daugelis pasaulio musulmonų renkasi penktadienio maldai.

CNN kalbintas liudininkas Mohanas Ibn Ibrahimas, kuris buvo vienoje iš mečečių, sakė, kad „šūviai nenutilo 10-15 minučių“.

Vienas incidento liudininkas pasakojo portalui stuff.co.nz, kad meldėsi mečetėje ir išgirdo šūvius, o bėgdamas iš maldos namų pamatė negyvą savo žmoną, gulinčia lauke ant tako.

Kitas vyras sakė matęs, kad buvo šaudoma į vaikus.

„Ten visur buvo kūnų“, – nurodė jis.

Vienas liudininkas pasakojo Naujosios Zelandijos radijui girdėjęs šūvius ir matęs ant žemės gulinčius keturis žmonės bei telkšančius kraujo klanus.

Vienas incidento liudininkas pasakojo portalui stuff.co.nz, kad meldėsi mečetėje ir išgirdo šūvius, o bėgdamas iš maldos namų pamatė negyvą savo žmoną, gulinčia lauke ant tako.

Kitas vyras sakė matęs, kad buvo šaudoma į vaikus.

Nepatvirtintuose pranešimuose sakoma, kad užpuolikas vilkėjo kariškus drabužius.

Komisaras M. Bushas sakė, kad visos miesto mokyklos buvo uždarytos reaguojant į „rimtą besivystantį incidentą su šaunamaisiais ginklais“.

„Policija ragina visus Kraistčerčo centre neiti į gatves“, – sakoma jo pranešime.

Kai kurie viešieji pastatai miesto centre, įskaitant Civilinių paslaugų biurą ir Centrinę biblioteką, irgi buvo uždaryti.

Miesto taryba paskelbė pagalbos telefono numerį tėvams, ieškantiems savo vaikų, dalyvavusių netoli išpuolio vietos vykusiose eitynėse už kovą su klimato pokyčiais.

„Prašau, nemėginkite atvykti ir pasiimti savo vaikų, kol policija praneš, kad žmonėms saugu atvykti į miesto centrą“, – nurodė pareigūnai.

Oficialių patvirtinimų apie aukas nebuvo, bet vienas Bangladešo kriketo komandos atstovas sakė, kad nė vienas iš žaidėjų nenukentėjo.

„Jie saugūs, bet yra psichiškai sukrėsti. Paprašėme komandos pasilikti užsidarius viešbutyje“, – jis sakė AFP.

Atstovas nurodė, kad išpuolis prasidėjo, kai keli Bangladešo žaidėjai išlipo iš komandos autobuso ir ruošėsi eiti į mečetę.

Pasak jo, dauguma žaidėjų ketino apsilankyti mečetėje.

Išpuolį transliavo internete?

Naujosios Zelandijos naujienų portalas nzherald.nz praneša, kad šaulys išpuolį filmavo ir tiesiogiai transliavo internetu.

Įrašą jis transliavo apie 17 minučių.

Tiesa, vaizdo įrašo autentiškumas nėra patvirtintas, nors pareigūnai teigia, jog turi duomenų apie tokio įrašo egzistavimą internete.

„Pareigūnai šiuo metu deda visas pastangas, jog šis vaizdo įrašas kuo greičiau būtų pašalintas iš interneto. Mes įtariame, kad plintanti vaizdo medžiaga yra susijusi su šiuo siaubingu nusikaltimu“, – žiniasklaidai sakė vietos pareigūnų atstovas.

„Facebook“ vėliau pranešė, kad vaizdo medžiagą pašalino, taip pat uždarė ir šaulio paskyrą kompanijai priklausančiame „Instagram“ tinkle.