Pasaulyje

2014.12.29 19:34

Drama kelte baigėsi, tačiau abejojama dėl keleivių skaičiaus

Graikijos, Italijos ir Albanijos gelbėtojai Adrijos jūroje baigė kelti žmones iš degančio kelto, kuriuo plaukė beveik 500 keleivių ir įgulos narių. Italijos pareigūnai pirmadienį paskelbė, kad iš degančio Viduržemio jūroje kelto išgelbėti 427 žmonės, žuvusiųjų minimi aštuoni.  

Graikijos, Italijos ir Albanijos gelbėtojai Adrijos jūroje baigė kelti žmones iš degančio kelto, kuriuo plaukė beveik 500 keleivių ir įgulos narių. Italijos pareigūnai pirmadienį paskelbė, kad iš degančio Viduržemio jūroje kelto išgelbėti 427 žmonės, žuvusiųjų minimi aštuoni.

Taigi, suskaičiuoti 435 asmenys, bet, remiantis keleivių sąrašu, dar 43 žmonių trūksta. Vis dėlto pareigūnai mano, kad keleivių sąrašas, kuriame kartu su įgula nurodytos 478 pavardės, gali būti netikslus.

Vienas graikas keleivis žuvo sekmadienį, kai įstrigo gelbėjimo valties nuleidimo įrenginyje. Iš 478 keleivių ir įgulos narių buvo evakuotas 391.

Daugiau kaip prieš 36 valandas kapitonas Argilio Giacomazzi perdavė nelaimės signalą apie gaisrą kelte, o pirmadienį 14 val. 50 min. (15 val. 50 min. Lietuvos laiku) savo laivo valdymą perdavė Italijos karinio jūrų laivyno karininkams, pranešė Italijos laivynas.

Laivai ir sraigtasparniai visą naktį grūmėsi su bangavimu, stipriu vėju ir dūmų debesimis, skubėdami gelbėti 227 keleivius, likusius kelte „Norman Atlantic“.

Gaisras, kuris dabar, pasak gelbėtojų, yra daugiausia suvaldytas, kaip pranešama, kilo paryčiais kelto automobilių stovėjimo skyriuje, kai laivas buvo už maždaug 44 jūrmylių į šiaurės vakarus nuo Graikijos Kerkyros salos.

„Naktis bus ilga“, – „Twitter“ rašė Italijos premjeras Matteo Renzi.

Iki pirmadienio 6 val. ryto (7 val. Lietuvos laiku) buvo išgelbėtas iš viso 251 keleivis iš 478, pranešė Italijos karinis jūrų laivynas po to, kai gelbėtojų komandos iš Graikijos, Italijos ir Albanijos dirbo visą naktį.

Italijos karinio jūrų laivyno atstovas Riccardo Rizzotto sakė, jog oras buvo „toks blogas“, kad gelbėtojams reikėjo „neeilinio paramos lygio“.

Konteinerinis laivas „Spirit of Piraeus“ pirmadienį auštant turėjo atplaukti į Italijos Brindizio uostą su 49 išgelbėtaisiais, tarp kurių yra maždaug 20 graikų, sakė operacijai artimas šaltinis.

Graikija pranešė, kad jos armija pasiuntė karinį transportinį lėktuvą C-130 į Lečę Italijos pietryčiuose paimti nuo gaisro išsigelbėjusių graikų.

Kiti žmonės buvo evakuoti į ligonines netoli šio miesto; tarp jų yra dvejų metų šveicarų berniukas, jo ketverių metų sesuo ir jų septintą mėnesį nėščia motina, pranešė Italijos žiniasklaida.

Vieną keleivį graiką, kuris drauge su žmona iškrito iš gelbėjimo vamzdžio į Adrijos jūrą, italų pakrančių apsaugos pareigūnai rado negyvą, nors jį ne kartą buvo mėginama pakelti į sraigtasparnį. Bangos tuo metu buvo 6 m aukščio.

Jo žmona buvo sėkmingai ištraukta ir nugabenta į Brindizį.

„Degsime kaip žiurkės“

Anksčiau per desperatiškas scenas siaubo apimti kelto keleiviai mobiliaisiais telefonais skambino į televizijos stotis ir maldavo gelbėti juos iš laivo, kuris plaukė iš Graikijos Patrų uosto į Italijos Ankonos uostą.

„Negaliu kvėpuoti, mes visi degsime kaip žiurkės, Dieve, gelbėk mus“, – paskambinęs žmonai šaukė vienas laivo virėjų. Žmona pacitavo jo žodžius žurnalistams.

Drauge su laivų, tarp jų – netoliese buvusių prekinių laivų, gelbėjimo pastangomis keleiviai pamažu buvo sraigtasparniais skraidinami į saugias vietas – po septynis vienu metu.

Keltas, kaip pranešama, yra už maždaug 40 jūrmylių nuo Otranto Pietų Italijoje ir už 13 jūrmylių nuo Albanijos kranto linijos.

Italijos pareigūnai mobilizavo keturis buksyrus, kad šie nutemptų „Norman Atlantic“ į Brindizį, kai tik keleiviai ir įgulos nariai iš jo bus evakuoti. Tačiau keltas gali būti nutemptas ir į arčiau esančią Albaniją, jei to reikės.

Italijos karinis jūrų laivynas pranešė, jog sutemus buksyras „Marietta Barretta“ pagaliau sugebėjo prisikabinti prie kelto, tad atsirado vilties, kad keltą pavyks pakankamai stabilizuoti greitesnei evakuacijai.

Keleivis graikas Nikos Papatheodossiou televizijai „Mega“ sakė, kad tempiamas laivas juda maždaug „dviejų ar trijų jūrmylių per valandą“ greičiu.

Keleiviai šaldami būriavosi viršutiniame denyje ir paskambinę Graikijos televizijos stotims pasakojo apie išgyvenamą siaubą.

„Esame viršutiniame denyje, esam permirkę, mums šalta ir kosėjam nuo dūmų. Yra moterų, vaikų ir pagyvenusių žmonių“, – televizijai „Mega“ sakė keleivis Giorgos Styliaras.

Kitas keleivis pasakojo, kad jų „batai lydėsi“ nuo karščio, kai jie buvo surinkti laivo registratūros rajone.

Pervežimų kompanijos vadovas Giannis Mylonas, kuris palaikė ryšį su trimis kelte buvusiais savo vairuotojais, sakė, kad laive buvo 20–25 automobilinės cisternos su alyvuogių aliejumi.

Reuters/Scanpix nuotr.

Keltas buvo patikrintas

Netoli „ANEK Lines“ išsinuomoto kelto „Norman Atlantic“ buvę laivai 2 val. Grinvičo (4 val. Lietuvos) laiku gavę nelaimės signalą skubėjo suteikti pagalbą, pranešė graikų pakrančių apsaugos pareigūnai.

Graikijos laivybos ministerija pranešė, kad 268 kelto keleiviai yra graikai, o įgulą sudaro 22 italai ir 34 graikai.

Tarp kitų keleivių yra 54 turkai, 44 italai, 22 albanai, 18 vokiečių, taip pat – šveicarų, prancūzų, rusų, austrų, britų ir olandų.

Kelto kapitonas yra 62 metų italas Argilio Giacomazzi.

„Norman Atlantic“ iš Patrų išplaukė šeštadienį 15 val. 30 min. Grinvičo (17 val. 30 min. Lietuvos) laiku, buvo sustojęs Graikijos pajūrio mieste Igumenicoje ir išplaukė į Ankoną.

Šio su Italijos vėliava plaukiojančio, 2009 metais pastatyto kelto automobilių skyriuje, kaip manoma, buvo 195 automobiliai, kai kilo gaisras. Kaip jis prasidėjo, vis dar neaišku.

Kompanijos „Visenti Group“, kuriai priklauso keltas, bosas Carlo Visentini sakė, kad gruodžio 19 dieną Patruose laivas buvo patikrintas, buvo aptikta nedidelių trūkumų, kurie buvo pašalinti.

Tarp tų trūkumų buvo ir problema dėl vienų priešgaisrinių durų.

„Tai buvo nedelsiant sutaisyta iki inspektorius patenkinusio (lygio)“, – sakė C. Visentini.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.