Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Gelbėtojai: dingęs „AirAsia“ lėktuvas tikriausiai – jūros dugne

BNS 2015.09.08 13:45

„AirAsia“ lėktuvas, kuris su 162 žmonėmis dingo virš Javos jūros pakeliui į Singapūrą, veikiausiai yra „jūros dugne“, pirmadienį pareiškė Indonezijos nacionalinės paieškų ir gelbėjimo agentūros vadovas.

„AirAsia“ lėktuvas, kuris su 162 žmonėmis dingo virš Javos jūros pakeliui į Singapūrą, veikiausiai yra „jūros dugne“, pirmadienį pareiškė Indonezijos nacionalinės paieškų ir gelbėjimo agentūros vadovas.

„Remiantis mums pateiktomis koordinatėmis ir vertinimu, jog galima katastrofos vieta esanti jūra, peršasi hipotezė, kad lėktuvas yra jūros dugne“, – spaudos konferencijoje sakė Bambangas Soelistyo.

„Tai preliminarus spėjimas, ir jis gali keistis toliau vertinant mūsų paieškų rezultatus“, – pridūrė jis netrukus po to, kai paryčiais buvo atnaujintos lėktuvo paieškos.

Pirmadienį pranešta apie vandenyje pastebėtus objektus, tačiau vėliau paneigta, kad jie galėtų būti susiję su dingusiu lėktuvu.

Australija, Singapūras ir Malaizija pasiuntė lėktuvus ir laisvus padėti Indonezijai ieškoti reiso QZ8501 lainerio.

Sekmadienį pradinė paieška, trukusi maždaug 11 valandų, buvo nutraukta sutemus.

B.Soelistyo nurodė, kad Indonezija neturi „priemonių“, tokių kaip povandeniniai aparatai, reikalingų iškelti orlaivį iš jūros dugno, todėl buvo kreiptasi į kitas šalis, kad jos padėtų esant reikalui.

„Dėl technologijos stokos koordinuoju veiksmus su mūsų užsienio reikalų ministru, todėl skolinsimės iš kitų šalių, kurios pasisiūlė padėti. Tai Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir JAV“, – sakė jis.

Indonezijos susisiekimo ministras pirmadienį nurodė, kad vyriausybė peržiūrės oro bendrovės „AirAsia“ veiklą.

„Atliksime nuodugnų patikrinimą, taip pat peržiūrėsime „AirAsia“ veiklą Indonezijoje, kad užtikrintume, jog visa jos veikla ateityje būtų geresnė“, – ministras Ignasius Jonanas sakė žurnalistams.

Maldos ir spėlionės apie prakeiksmą

„AirAsia“ lainerio dingimas dar labiau padidino širdgėlą Malaizijos žmonėms, tebegedintiems dėl šiais metais prarastų kitų dviejų nacionalinių avialinijų lėktuvų, o kai kurie reiškė mintį, kad galbūt šalį slegia koks nors prakeiksmas.

Praėjo jau devyni mėnesiai po to, kai be pėdsakų dingo oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH370 lėktuvas, o liepą tos bendrovės reiso MH17 laineris buvo numuštas virš konflikto krečiamos rytų Ukrainos. „AirAsia“ lėktuvo dingimas tapo jau trečiąja krize Malaizijos aviacijoje šiais metais.

„Kodėl ši šalis išgyvena tokius sunkumus? Skaudu, kai nelaimė smogia be jokio perspėjimo. Ar tai prakeiksmas? Manau, mes visi esame paženklinti likimo“, – naujienų agentūrai AFP sakė Subramaniamas Gurusamy, kurio sūnus Puspanathanas buvo vienas iš 239 žmonių, skridusių MH370 reiso lėktuvu.

Skausmingi prisiminimai apie dvi anksčiau šiais metais įvykusias lėktuvų katastrofas tebėra švieži, o žinia apie trečią tragediją daugelį apstulbino Malaizijoje per tradicinį metų pabaigos švenčių sezoną.

Socialinių tinklų „Facebook“ ir „Twitter“ vartotojai ragino melstis už dingusius žmones ir reiškė palaikymą jų šeimos nariams, taip pat linkėjo stiprybės „AirAsia“ generaliniam direktoriui Tony Fernandesui.

„Asmeniškai meldžiuosi už visus „AirAsia“ (reiso) QZ8501 (lėktuvo) „Airbus A320“ keleivius ir įgulos narius. Ypač už savo pusbrolį Oscarą Desano, kuris buvo stiuardas“, – rašė „Twitter“ vartotoja Paris Duarte.

Žinia apie dingusį QZ8501 lėktuvą buvo paskelbta tuo metu, kai Malaiziją niokoja didžiausi per kelis pastaruosius dešimtmečius potvyniai, privertę evakuoti daugiau negu 160 tūkst. žmonių.

„Dieve, prašau, padėk mano šaliai. Potvynių banga, MH370 dingęs, MH17 numuštas, QZ8501 vis dar praradęs ryšį. Tikimės ir meldžiamės“, – rašo „Facebook“ vartotoja Angah Kalisa.

Visoje šalyje bažnyčiose buvo deginamos žvakelės ir meldžiamasi už žmones, buvusius dingusiame lėktuve, kuris priklauso bendrovei „AirAsia Indonesia“, Malaizijos pigių skrydžių milžinės antrinei įmonei. Besimeldžiantieji reiškė viltį, kad lėktuvas bus surastas ir kad bus saugiai sugrąžinti visi jo keleiviai bei įgulos nariai.

„Airbus A320-200“, įgulai paprašius leidimo dėl blogo oro pakeisti skrydžio maršrutą, dingo pakeliui iš Surabajos Rytų Javoje Indonezijoje į Singapūrą, ir tai jau trečia šiais metais krizė Malaizijos oro bendrovėms.

Skrydžių kontrolieriai ryšį su dvimotoriu lėktuvu prarado maždaug valanda po to, kai jis 5 val. 20 min. (0 val. 20 min. Lietuvos laiku) išskrido iš Juandos (Džuandos) tarptautinio oro uosto Surabajoje. Iš lėktuvo negauta jokio signalo.

„AirAsia“ pranešė, kad 155 žmonės, buvę reisu QZ8501 skridusiame lėktuve, yra indoneziečiai, trys – Pietų Korėjos piliečiai ir po vieną žmogų iš Singapūro, Malaizijos, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos. Prancūzas yra antrasis pilotas.

Prieš pat dingimą lėktuvo pilotas paprašė skrydžių kontrolierių Džakartoje leidimo nukrypti nuo skrydžio maršruto ir pakilti 1,8 km į 11,6 km aukštį virš tirštų debesų, sakė Indonezijos transporto ministerijos pareigūnas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.