Naujienų srautas

Pasaulyje2014.12.28 17:03

NATO baigia 13 metų trukusį karą

BNS 2014.12.28 17:03

NATO sekmadienį kuklia ceremonija Kabule po 13 konflikto metų oficialiai užbaigė savo karą Afganistane, kuriame sukilėlių smurtas neslopsta ir intensyvėja.

NATO sekmadienį kuklia ceremonija Kabule po 13 konflikto metų oficialiai užbaigė savo karą Afganistane, kuriame sukilėlių smurtas neslopsta ir intensyvėja.

Ceremonija buvo rengiama slaptai, dėl Talibano išpuolių Afganistano sostinėje grėsmės. Pastaraisiais metais Kabule buvo vykdomi savižudžių išpuoliai ir atakos panaudojant šaunamuosius ginklus.

„Drauge ... mes pakėlėme afganų žmones iš nevilties tamsos ir suteikėme jiems viltį dėl ateities“, – susirinkusiems NATO kariams sakė tarptautinių pajėgų Afganistane vadas, JAV generolas Johnas Campbellas.

Sausio 1 dieną JAV vadovaujamų Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (ISAF) kovinę misiją, per kurią nuo 2001 metų žuvo 3 485 NATO kariai, pakeis NATO „parengimo ir paramos“ misija.

Maždaug 12 500 užsienio karių Afganistane nedalyvaus tiesioginėse kovose – jie padės afganų armijai ir policijai kovoti su Talibanu, kuris šalį valdė nuo 1996 iki 2001 metų.

Per piką 2011 metais Afganistane tarnavo maždaug 130 tūkst. NATO karių iš 50 valstybių.

„Tikiuosi, jog labai didžiuojatės tuo pozityviu poveikiu, kurį padarėte ir toliau darysite afganų liaudžiai“, – sakė J.Campbellas savo kalboje, kurią ISAF paskelbė „Twitter“. Tiesioginės transliacijos buvo uždraustos saugumo sumetimais.

„Kelias prieš mus lieka sunkus, bet mes triumfuosime“, – sakė jis.

J.Campbellas sulankstė ISAF vėliavą ir pristatė naujosios misijos „Resolute Support“ („Tvirta parama“) vėliavą.

Sekmadienio ceremonija užbaigia laipsnišką atsakomybės perdavimą 350 tūkst. karių turinčioms afganų pajėgoms, kurios už saugumą visoje šalyje yra atsakingos nuo praėjusių metų vidurio.

Tačiau pastarojo meto kraujo liejimas pakirto teiginius, kad sukilimas silpnėja, ir akcentavo nuogąstavimus, kad tarptautinė intervencija žlugo Afganistanui susiduriant su intensyvėjančiu smurtu.

Jungtinės Tautos (JT) nurodo, kad žuvusių civilių gyventojų skaičius 2014 metais buvo rekordiškai didelis – 19 proc. didesnis – ir kad šiais metais iki lapkričio pabaigos žuvo 3 188 civiliai afganai.

„Jie nepasiekė savo tikslų“

Afganistano policija ir armija taip pat patyrė didelių nuostolių – per pirmuosius 10 šių metų mėnesių žuvo daugiau kaip 4,6 tūkst. policininkų ir karių. Tai daug didesnis nei ISAF aukų nuo 2001 metų skaičius.

„Ši JAV ir NATO misija buvo visiška nesėkmė, kaip rodo šiandienos ceremonija, – AFP sakė Talibano atstovas Zabihullah Mujahidas. – Jie bėga iš Afganistano. Jie nepasiekė savo tikslų nugalėti afganų mudžahidus“.

JAV ir afganų vadai tvirtina, kad nacionalinės saugumo pajėgos gali atsilaikyti prieš Talibaną, nors ir nuogąstaujama dėl to, kad gali pasikartoti toks scenarijus kaip Irake, kai amerikiečių parengta armija praktiškai žlugo susidūrusi su džihadistų puolimu.

„Mūsų ANSF (Afganų nacionalinių saugumo pajėgų) sūnūs ir dukterys pirmauja, kovoja, kad apgintų saugumo interesus. Dievui leidus, jie nugalės“, – per minimą ceremoniją sakė patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mohammadas Hanifas Atmaras.

Nuo 2001 metų Afganistane buvo išleista milijardai pagalbos dolerių – naujoms mokykloms, ligoninėms, keliams, moterų teisių propagavimui. Tačiau šalyje labai išplitusi korupcija ir pažanga buvo ribota net miestuose.

Šiemetinius prezidento rinkimus, kurie turėjo būti svarbus plėtros pastangų palikimas, temdė sukčiavimas ir užsitęsęs konfliktas tarp dviejų pagrindinių varžovų, kuris dar labiau pakurstė neramumus.

Naujuoju prezidentu galiausiai tapo Ashrafas Ghani – pagal pasidalijimo valdžia susitarimą su Abdullah Abdullah.

Tačiau jų „vienybės vyriausybė“ per tris mėnesius nuo to laiko, kai perėmė valdžią, nesugebėjo paskirti jokių naujų ministrų.

A.Ghani viliasi po konflikto dešimtmečių atnešti į Afganistaną taiką ir sako, kad neatmeta galimybės derėtis su visomis sukilėlių grupėmis.

Hamidas Karzai, kuris prezidento poste dirbo nuo 2001 iki 2014 metų, užmezgė preliminarius kontaktus su Talibanu, bet jie pernai piktai žlugo.

JAV ir toliau tieks tam tikrą pagalbą iš oro afganų kariškiams ir prireikus gali pratęsti operacijas, kad užkirstų kelią greitoms Talibano atakoms.

„Vos po kelių dienų mūsų kovinė misija Afganistane baigsis, – savo Kalėdų dienos kalboje sakė JAV prezidentas Barackas Obama. – Mūsų ilgiausias karas atsakingai baigsis“.

Pastaruoju metu sukilėlių taikiniais Kabule tapo tokie objektai kaip svečių namai užsieniečiams, diplomatiniai kortežai ir afganų armijos autobusai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi