Pasaulyje

2014.12.27 13:08

Kijevas ir sukilėliai apsikeis šimtais belaisvių, skatindami taikos procesą

BNS2014.12.27 13:08

Ukraina ir prorusiški sukilėliai šeštadienį planuoja užbaigti apsikeitimą šimtais kalinių, tęsiant naujas pastangas taikai užtikrinti, net Kijevui nusprendus nutraukti svarbius transporto ryšius su Rusijos aneksuotu Krymu.

Ukraina ir prorusiški sukilėliai šeštadienį planuoja užbaigti apsikeitimą šimtais kalinių, tęsiant naujas pastangas taikai užtikrinti, net Kijevui nusprendus nutraukti svarbius transporto ryšius su Rusijos aneksuotu Krymu.

Apsikeitimas belaisviais prasidėjo penktadienį tamsiame ir nuošaliame kelyje į šiaurę nuo nuniokotos sukilėlių rytinės sostinės Donecko. Tuo metu abiejų pusių derybininkai per interneto pokalbių programą tarėsi „Skype“ dėl įstrigusių derybų atgaivinimo.

Per šį apsikeitimą planuojama paleisti 222 sukilėlius ir 145 Ukrainos vyriausybės pajėgų karius. Paskutiniai penki kariai bus perduoti Ukrainai šeštadienį iš kaimyninės separatistinės Luhansko srities, sakė viena sukilėlių atstovė.

Baltarusijos sostinėje Minske trečiadienį įvykęs susitikimas, prižiūrimas Europos ir Rusijos pasiuntinių, turėjo atverti kelią galutiniam derybų etapui penktadienį ir išsamios taikos sutarties pasirašymui.

Tačiau trečiadienį vykusi dygi sesija nutrūko po penkių valandų, o derybininkams, svarsčiusiems keturis darbotvarkės punktus, pavyko susitarti tik dėl keliančio mažiausiai ginčų – apsikeitimo belaisviais.

Be to, Ukraina penktadienį sustabdė susisiekimą su Krymu autobusais ir traukiniais, sakydama, kad daro dėl saugumo priežasčių. Šis sprendimas faktiškai izoliavo 2,3 mln. gyventojų turintį pusiasalį nuo žemyno ir padidino priešiškumą derybose.

Abi stovyklos šeštadienį planavo tęsti vaizdo konferenciją, tačiau kol kas dar nesusitarė dėl naujo tiesioginio susitikimo datos.

Apsikeitimas belaisviais tapo retu bendradarbiavimo tarp įnirtingų priešininkų pavyzdžiu.

Kai kurie iš kalinių reiškė nuostabą ir džiaugsmą dėl galimybės sutikti namuose Naujuosius metus – pagrindinę šventę buvusiame komunistiniame Rytų Europos regione.

„Jie mums tik dabar pasakė, kad tai įvyks, – sakė Ukrainos karys Artiomas Siurikas. – Laukiu, kada pamatysiu savo tėvus ir žmoną. Jie nežino, kad atvykstu.“

Tačiau separatistų kovotojas Denisas Balbukovas buvo nusiteikęs ryžtingai, sėdėdamas sunkvežimyje „KaMAZ“ ir laukdamas, kada galės grįžti į Donecką.

„Grįšiu į kautynes, – sakė 21 metų kovotojas. – Man buvo viskas gerai, kai mus perkėlė į sulaikymo centrą, bet iš pradžių jie prie mūsų labai kabinėjosi ir šiurkščiai elgėsi.“

Tačiau sukilėlis taip pat laukė, kada galės sugrįžti namo, pridūręs: „Noriu pavalgyti keptų bulvių ir pasikalbėti su giminaičiais.“

Priešininkai išrikiavo savo belaisvius „niekieno žemėje“ per 100 metrų vieni nuo kitų, o iki dantų ginkluoti kariai ir maištininkai tamsoje nervingai brazdino savo automatus.

Vienas iš 146 į nelaisvę paimtų Ukrainos karių, atvežtas separatistų, atsisakė grįžti į savo karinį dalinį ir buvo parvežtas atgal į Donecką.

„Visi mano giminaičiai yra Rusijoje, – rusakalbis Aleksejus Samsonovas sakė naujienų agentūrai AFP. – Manau, jog tai, ką daro Ukrainos armija, yra neteisinga.“

Valstybės saugumo šaltiniai Kijeve sakė, kad po penktadienį įvykdyto apsikeitimo separatistų rankose liko dar apie 500 vyriausybės pajėgų karių.

Tas pats šaltinis sakė, kad Ukraina pageidauja juos iškeisti į kelias dešimtis maištininkų, tebelaikomų šalies kalėjimuose.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.