Pasaulyje

2019.03.14 20:23

Britų parlamentas nubalsavo atidėti „Brexitą“, bet antrą referendumą atmetė

LRT.lt 2019.03.14 20:23

Du kartus atmetęs premjerės suderėtą išstojimo iš Europos Sąjungos sutartį, Jungtinės Karalystės parlamentas ketvirtadienį vakare balsavo atidėti kovo 29 d. turintį įvykti „Brexitą“. Parlamentarai atmetė pataisą, turėjusią atverti kelią antram referendumui dėl narystės ES.

Už vyriausybės pateiktą dokumentą balsavo 412 narių, jam nepritarė 202.

Tai reiškia, kad „Brexitas“ atidedamas mažiausiai iki birželio 30 dienos. Jeigu parlamentas kitą savaitę vėl atmes Theresos May sutartį su ES, Jungtinė Karalystė Bendrijos nare liks ilgiau ir turės rinkti atstovus į Europos Parlamentą.

Parlamentarai taip pat balsavo dėl pataisos, kurią pateikė buvusi torė, o dabar nepriklausomai grupei priklausanti Sarah Wollaston. Ši pataisa numatė atidėti „Brexitą“, kad būtų galima surengti dar vieną referendumą. Vis dėlto parlamento nariai ją atmetė: 85 balsavo už, 334 – prieš.

Trečiadienį Bendruomenių Rūmai atmetė galimybę, kad Jungtinė Karalystė galėtų palikti Europos Sąjungą neturėdama jokio galiojančio susitarimo.

Šalies parlamentui jau du kartus atmetus premjerės Theresos May suderėtą sutartį su ES, ketvirtadienį parlamentarai svarstė pasiūlymą atidėti „Brexito“ datą ir surengti dar vieną balsavimą dėl anksčiau Th. May su Briuseliu suderintos sutarties.

Parlamento nariams taip pat buvo pateiktos keturios vyriausybės pasiūlymo pataisos.

Jeigu kitą savaitę „Brexito“ susitarimą parlamentas galiausiai priimtų, „Brexitą“ būtų prašoma atidėti iki birželio 30 dienos. Tačiau ši sutartis jau buvo dukart triuškinamai atmesta įstatymų leidėjų – sausį ir praeitą antradienį.

Jeigu Bendruomenių Rūmai dar kartą nubalsuotų prieš šią sutartį, vyriausybė sako, kad „Brexitą“ gali tekti atidėti daug ilgesniam laikui. Dėl šios priežasties Britanija gali būti priversta dalyvauti gegužę vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose.

Bet koks prašymas atidėti išstojimą turėtų būti pateiktas iki ES viršūnių susitikimo Briuselyje kovo 21-22 dienomis.

Bendrijos lyderiai jau yra pareiškę, kad sutiks atidėti „Brexit“ datą tik tuo atveju, jeigu Britanija pateiks konkrečių pasiūlymų, kaip išeiti iš šios krizės.

Jeigu Britanijos parlamentarai nepriims parengtos sutarties arba nebus vienbalsio ES lyderių pritarimo siūlymui atidėti „Brexitą“, Britanijai vis tiek gresia išstoti be jokio susitarimo kovo 29 dieną.