Pasaulyje

2015.09.08 13:45

88-erių Essebsi pagaliau tapo Tuniso prezidentu

BNS 2015.09.08 13:45

Tuniso politikos veteranas Beji Caidas Essebsi pirmadienį buvo oficialiai paskelbtas naujuoju Arabų pavasarį pradėjusios šalies prezidentu..

Tuniso politikos veteranas Beji Caidas Essebsi pirmadienį buvo oficialiai paskelbtas naujuoju Arabų pavasarį pradėjusios šalies prezidentu..

B. C. Essebsi, kuriam dabar 88-eri, užėmė svarbius postus Tuniso nepriklausomybės „tėvo“ Habibo Bourguibo laikais, tačiau dirbo ir 2011 metais nuversto šalies diktatoriaus Zine'o El Abidine'o Ben Ali režimui.

Šis antiislamistinių pažiūrų teisininkas po sukilimo tapo ministru pirmininku ir vėliau tais pačiais metais organizavo parlamento rinkimus.

Prieš rinkimus, kuriuose tunisiečiai galėjo pirmą kartą laisvai išsirinkti savo valstybės vadovą, 1926 metų lapkričio 29 dieną gimęs kandidatas sakė, kad jo amžius netrukdys jam stoti prie valstybės vairo.

„Mano amžius yra toks, koks yra“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP, pridurdamas, kad jaunystė yra „proto būsena“.

C. B. Essebi kritikai jį kaltino, esą jis bandys atkurti 23 metus gyvavusį Z. El A.Ben Ali režimą, derindamas autoritarinį valdymą su tam tikrais visuomenės gerovės ir stabilumo siekiais.

Tačiau C. B. Essebsi tvirtai laikėsi pozicijos, kad buvusio režimo veikėjai turi „teisę“ dalyvauti Tuniso valdyme kartu su visomis kitomis politinėmis grupuotėmis.

„Mes norime XXI amžiaus valstybės“, – sakė jis, kalbėdamas apie islamistus.

„Nuo tų žmonių mus skiria 14 amžių“, – tęsė politikos veteranas, užsimindamas apie Islamo atsiradimą 7 amžiuje.

Pirmojo prezidento patarėjas

Šiauriniame Tuniso priemiestyje Sidi Bu Saide gimęs partijos „Nidaa Tounes“ įkūrėjas ir pirmininkas studijavo teisę Paryžiuje, o 1952 metais pradėjo teisinę praktiką.

Šaliai 1956 metais atgavus nepriklausomybę nuo Prancūzijos, jis tapo H.Bourguibo patarėju ir vėliau prie jo užėmė svarbius postus, kaip ir prie Z. El A. Ben Ali.

Per daugel karjeros metų C. B. Essebsi buvo Nacionalinės policijos generalinis direktorius, vidaus reikalų ministras, gynybos ministras ir ambasadorius Prancūzijoje.

Po to buvo paskirtas ambasadoriumi Vokietijoje ir netrukus tapo Tuniso užsienio reikalų ministru.

Jis taip pat posėdžiavo parlamente, o nuo 1990 iki 1991 metų buvo jo pirmininkas.

2011 metų sausio 14 dieną Z. El A.Ben Ali pabėgus iš šalies ieškoti prieglobsčio Saudo Arabioje, prezidentu pasiskelbė tuometinis premjeras Mohamedas Ghannouchi. Tačiau dar po dienos valdžią perėmė parlamento pirmininkas Fouadas Mebazaa.

M. Ghannouchi poste išbuvo dar šešias savaites, kol F. Mebazza nepakvietė C. B. Essebsi vadovauti laikinajai vyriausybei iki steigiamojo susirinkimo rinkimų.

Šiuos 2011 metų gegužę vykusius rinkimus laimėjo islamiškoji partija „Ennahda“ ir C. B. Essebsį pakeitė naujas laikinojo prezidento Moncefo Marzouki paskirtas partijos atstovas naujasis premjeras Hamadi Jabali.

Svarbi garbė Tunisui

Šių metų spalį antiislamistinė partija „Nidaa Tounes“ iškilo kaip parlamento rinkimų laimėtoja, o šiek tiek atsilikusi „Ennahda“ buvo antroji.

Per pirmąjį prezidento rinkimų turą praėjusį mėnesį M. Marzouki buvo vienintelis realus C. B. Essebsi varžovas, bet nė vienas jų nepelnė tiek balsų, kad iš karto taptų nugalėtojais.

Anksčiau pirmadienį rinkimų komisija paskelbė, kad per sekmadienį vykusį antrąjį turą C. B. Essebsi pelnė 55,68 proc. balsų, ir šie rinkimai laikomi svarbia gaire Tuniso žygyje į demokratiją.

C. B. Essebsi pripažino, kad „Ennahda“ yra „dalis politinio Tuniso gyvenimo“ ir partija „Nidaa Tounes“ neatsisako bendradarbiauti su ja.

Jis yra įžvalgus politikas, mėgstantis derinti Korano eiles su senomis tunisiečių patarlėmis.

Taip pat sunku jį priremti prie sienos.

Per rinkimų kampaniją jis buvo pabartas dėl to, kaip atsakė į vienos islamistės, steigiamosios asamblėjos narės, jam reikštą kritiką.

„Juk ji tik moteris“, – atsakė jis tada, o vėliau paaiškino, taip sakęs iš galantiškumo, nenorėdamas kritikuoti tos moters.

„Niekam nekyla abejonių, kad aš Tuniso moteris laikau demokratinio proceso garantu. Ir esu vienas tų, kurie dalyvavo H. Bourguiba'os veikloje moterims išlaisvinti“, – pažymėjo C. B. Essebsi. H. Bourguiba – pirmasis Tuniso prezidentas (1957-1987 metais), įvedęs šioje šalyje liberaliausius arabų pasaulyje moterų teisių įstatymus.

C. B. Essebsi yra vedęs, turi du sūnus ir dvi dukteris.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.