Pasaulyje

2019.03.14 10:14

JAV Golano aukštumų nebevadina Izraelio okupuota teritorija

ELTA, BNS 2019.03.14 10:14

JAV valstybės departamentas naujoje ataskaitoje apie žmogaus teisių padėtį pakeitė įprastą savo terminologiją dėl Golano aukštumų. Kasmet skelbiamame dokumente nebekalbama apie „Izraelio okupuotas“ Golano aukštumas. Vietoj to JAV vyriausybė rašo apie „Izraelio kontroliuojamas“ teritorijas, praneša agentūra „Reuters“.

Pasikeitė ir skirsnių antraštės ataskaitoje. Atitinkami skirsniai 2016 ir 2017 metais paskelbtose ataskaitose buvo pavadinti „Izraelis ir okupuotos teritorijos“, tačiau dokumente apie padėtį 2018-aisiais antraštė jau skamba „Izraelis, Golano aukštumos, Vakarų Krantas ir Gaza“.

Izraelis per Šešių dienų karą 1967-aisiais užėmė Sirijos Golano aukštumas ir vėliau jas aneksavo. 1974 metų paliaubų susitarime tarp abiejų šalių nustatyta siaura buferinė zona. Teritorija reikšminga kariniu strateginiu požiūriu ir dėl prieigos prie vandens šaltinių.

Pirmadienį JAV respublikonų senatorius Lindsey Grahamas su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu keliavo per Golaną. Jis pažadėjo, jog sieks, kas D. Trumpo vyriausybė teritoriją pripažintų kaip priklausančią Izraeliui.

JAV valstybės departamento atstovas pareiškė, kad žodžių parinkimui naujoje ataskaitoje nereikėtų teikti pernelyg daug reikšmės. Dokumente dėmesys esą sutelktas į žmogaus teisių padėtį, o ne sąvokas pagal tarptautinę teisę. „Politika dėl teritorijų statuso nepasikeitė“, - agentūra „Reuters“ citavo atstovą.

JT Golano aukštumas vadina okupuota teritorija ir dėl to reguliariai kritikuoja Izraelį. 2018 metų pabaigoje už atitinkamą rezoliuciją balsavo 151 šalis. Tąkart JAV pirmą kartą balsavo prieš, o ne susilaikė, kaip paprastai.

Palestiniečių prezidento Mahmudo Abbaso atstovas sukritikavo JAV sprendimą atsisakyti „Izraelio okupuotų teritorijų“ termino. Pasak Nabilo Abu Rudeineho, toks sprendimas yra „Amerikos administracijos priešiško požiūrio į mūsų palestiniečių tautą tąsa, prieštaraujančia visoms Jungtinių Tautų rezoliucijoms“.

Kaip ir Golano aukštumas, Izraelis Vakarų Krantą, Rytų Jeruzalę ir Gazos Ruožą, okupavo per 1967 metų Šešių dienų karą. Golano Aukštumas ir Rytų Jeruzalę Izraelis yra aneksavęs, bet tarptautinė bendrija to niekada nepripažino.

Izraelis yra pasitraukęs iš Gazos Ruožo, bet kariavo tris karus su ten esančiais palestiniečių kovotojais ir vykdo šios teritorijos blokadą. Izraelio okupacija Vakarų Krante tęsiasi.

Pareiškime, kurį vėlai trečiadienį išplatino oficialioji palestiniečių naujienų agentūra WAFA, atstovas sakė, kad šis pokytis yra JAV prezidento Donaldo Trumpo plano „likviduoti“ palestiniečių klausimą dalis.

D. Trumpas artimiausiais mėnesiais turi pristatyti seniai laukiamą taikos planą, spręsti Izraelio ir palestiniečių konfliktą, nors palestiniečių vadovybė yra įšaldžiusi kontaktus su Vašingtonu dėl JAV prezidento sprendimo 2017 metai pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine. Palestiniečių įsitikinimu planas bus palankus Izraeliui.