Naujienų srautas

Pasaulyje2019.03.14 09:44

Europos Parlamentas balsuos dėl prekybos su JAV

Ketvirtadienį Strasbūre Europos Parlamentas balsuoja, ar pradėti derybas dėl prekybos sutarties su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis.

Dėl Baltųjų Rūmų administracijos įvestų vienašalių tarifų Europos plienui ir aliuminiui santykiai tarp šių ekonominių galybių kiek pablogėjo, bet Europos Komisija vis vien rekomenduoja pradėti derybas kad ir dėl riboto masto prekybos sutarties.

Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo įvesti muitai Europos, Kanados bei Kinijos plienui ir aliuminiui parodė, kad derybos su Baltaisiais Rūmais dėl tarpusavio prekybos liberalizavimo nebus lengvos. Kita vertus, net ir siūlomas riboto masto susitarimas dėl tarifų ir prekių standartų būtų labai naudingas abiem pusėms.

„Riboto masto, bet labai reikšmingas susitarimas dėl pramonės prekių ir tarifų suteiks transatlantinėms kompanijoms reikšmingo pranašumo ir padės joms konkuruoti. Mūsų nuomone, eksportas tarp Europos ir Amerikos išaugs atitinkamai 8–9 procentais. Tai maždaug 29 milijardai eurų, taigi gana daug pinigų“, – sako EK prekybos įgaliotinė Cecilia Malmstrom.

Liberalų atstovai Europos parlamente tvirtai palaiko derybų mandatą, nes prekyba tarp Europos Sąjungos ir Jungtinių Valstijų, bei tarp Amerikos ir Kinijos, užtikrina didžiąją dalį visos tarptautinės prekybos.

„Įtampa mūsų prekybos santykiuose su Jungtinėms Valstijoms turi rimtų padarinių. Todėl labai svarbu kalbėtis ir bandyti susitarti. Kas nors kambaryje turi būti suaugęs“, – sako ALDE grupės Europos Parlamente narė iš Nyderlandų Marietje Schaake.

Savo ruožtu kairieji bei žalieji Europos parlamente nesiruošia nusileisti prezidento Donaldo Trumpo spaudimui savais metodais ginti Amerikos interesus.

„Negalite derėtis su prezidentu, įrėmusiu jums į galvą pistoletą. Tuo, kuris ryte įveda muitus, per pietus grasina mokesčiais už automobilius, o rytoj padarys dar nežinia ką. Turime parodyti drąsos, jei norime kad Europos Sąjunga būtų ekonomine ir politine galybe, jei norime parodyti, kad giname savo vertybes klimato apsaugos, socialinių reikalų ir gamtosaugos srityse“, – tikina Žaliųjų ir EFA atstovas iš Prancūzijos Yannickas Jadot.

Net ir gavusi Europos Parlamento pritarimą pradėti prekybines derybas su Jungtinėmis Valstijomis Europos Komisija turėtų gauti instrukcijas, kad derybas bus galima pradėti tik kai amerikiečiai įvykdys tam tikras sąlygas – pavyzdžiui, pirma atšauks vienašališkai įvestus muitus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi