Naujienų srautas

Pasaulyje2014.12.17 19:59

JAV skelbia istorinį santykių su Kuba atšilimą

BNS 2014.12.17 19:59

Jungtinės Amerikos Valstijos trečiadienį paskelbė „istorinį“ santykių su Kuba pagerėjimą, pareikšdamos apie diplomatinių ryšių su Havana atkūrimą bei daug metų taikytų prekybai ir kelionėms sankcijų švelninimą.

Jungtinės Amerikos Valstijos trečiadienį paskelbė „istorinį“ santykių su Kuba pagerėjimą, pareikšdamos apie diplomatinių ryšių su Havana atkūrimą bei daug metų taikytų prekybai ir kelionėms sankcijų švelninimą.

Vašingtonas savo ambasadą Havanoje atkurs „artimiausiais mėnesiais“, sakė vienas JAV administracijos pareigūnas, kai buvo paskelbta apie mainus kaliniais tarp šių valstybių.

JAV prezidentas Barackas Obama ir Kubos prezidentas Raulis Castro antradienį aptarė planus, kaip surengti kalinių mainus: Kuba paleidžia Alaną, o JAV – tris už šnipinėjimą įkalintus kubiečius.

„Prezidentas aiškiai išreiškė savo ketinimą siekti politikos pakeitimo, bet tuo pačiu pabrėžė sieksiąs žmogaus teisių būklės gerėjimo Kuboje“, – nurodė JAV pareigūnai.

Jungtinės Valstijos 1960 metais paskelbė prekybos embargą Kubai, kuri tuo metu buvo artimiausia Šaltojo karo priešė; o diplomatinių santykių šios šalys neturi nuo 1961 metų.

„Akivaizdu, kad Kubos izoliavimu JAV nepavyko pasiekti mūsų ilgalaikio tikslo – skatinti demokratinės, klestinčios ir stabilios Kubos kūrimą“, – sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

„Šiandien Jungtinės Valstijos žengia istorinius žingsnius – brėžia naują kursą mūsų santykiuose su Kuba, siekiant įtraukti ir suteikti galių Kubos žmonėms“, – pažymima pranešime.

Pasak vieno JAV pareigūnų, svarbų vaidmenį Havanos ir Vašingtono derybose suvaidino popiežius Pranciškus.

B. Obama skelbia naują skyrių JAV ir Kubos santykiuose

B. Obama trečiadienį paskelbė apie atvertą „naują skyrių“ Vašingtono santykiuose su Kuba ir pareiškė, kad atėjo laikas atsisakyti „pasenusio požiūrio“, kurio laikantis nepavyko plėtoti šių santykių.

„Per šiuos pokyčius mes ketiname kurti daugiau galimybių amerikiečiams ir kubiečiams ir pradėti naują skyrių“, – sakė B. Obama.

R. Castro paskelbė, kad Kuba sutiko atkurti diplomatinius ryšius su Šaltojo karo prieše, Jungtinėmis Valstijomis, kai mainai kaliniais atvėrė kelią šiam istoriniam proveržiui.

„Mes sutarėme atkurti diplomatinius ryšius po daugiau kaip pusės šimtmečio“, – pasakė jis savo kalboje, transliuotoje per valstybinę televiziją.

Tačiau R. Castro dar pridūrė, kad lieka neišspręsta JAV prekybos embargo, „blokados“, problema.

Popiežius pasveikino JAV ir Kubą istoriniu atšilimo proga

Popiežius Pranciškus trečiadienį pasveikino Jungtines Amerikos Valstijas ir Kubą su istoriniu atšilimu santykiuose tarp Vašingtono ir komunistinės salos Karibų regione.

„Šventasis tėvas panoro išreikšti savo šiltus sveikinimus dėl šio istorinio sprendimo, kurį padarė Jungtinių Amerikos Valstijų ir Kubos vyriausybės – užmegzti diplomatinius ryšius, siekiant, abiejų šalių piliečių labui, įveikti sunkumus, kurie žymėjo jų dabartinį istorinį laikotarpį“, – sakoma Vatikano pranešime.

Taip pat nurodoma, kad popiežius pastaraisiais mėnesiais siuntė laiškus JAV ir Kubos lyderiams, spalį siūlė jų delegacijoms savo tarnybas dialogui „palengvinti“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi