Naujienų srautas

Pasaulyje2014.12.16 18:31

Teroras Pakistane: užpuolikai nukauti, žuvo 141 žmogus

BNS 2014.12.16 18:31

141 žmogus, daugiausiai vaikai, žuvo antradienį Talibano kovotojams įsiveržus į vieną vidurinę mokyklą Pakistano mieste Pešavare, o ši ataka tapo kruviniausiu šalyje kovotojų išpuoliu per daugelį metų.

Talibano kovotojų kruvina ataka Pakistano Pešavaro miesto mokykloje baigėsi, visi šeši užpuolikai negyvi, antradienį pranešė policijos pareigūnai. Per išpuolį žuvo 141 žmogus, daugiausia moksleivių, informavo pareigūnai.

„Kovinė operacija baigta, saugumo darbuotojai vykdo valymo operaciją. Tikimės, kad jie netrukus išvalys pastatą“, – sakė policijos pareigūnas Abudllah Khanas.

„Pastate rasti šeši negyvi teroristai“, – pridūrė jis.

Darbus sunkina mokyklos pastatuose kovotojų išdėlioti sprogstamieji užtaisai, nurodė vyriausiasis armijos atstovas generolas Asimas Bajwa.

Vietos ligoninė pranešė, kad į ją atvežti žuvusieji ir sužeistieji atrodė esantys 10–20 metų amžiaus.

Talibano judėjimas nedelsdamas prisiėmė atsakomybę.

Apsiaustis truko kelias valandas

Kariai buvo apsupę mokyklos pastatą ir stengėsi išgelbėti viduje dar esančius vaikus. Praėjus kelioms valandoms nuo šios apsiausties pradžios kariškių vadovaujamoje mokykloje pasigirdo trys sprogimai, o vienas ten esantis naujienų agentūros „Reuters“ žurnalistas sakė girdintis smarkų šaudymą.

Virš pastato skraidė sraigtasparniai, o policija stengėsi sulaikyti iš sielvarto paklaikusius tėvus, kurie mėgino prasiveržti per saugumo pajėgų užtvarą ir patekti į mokyklą.

„Pasirinkome armijos mokyklą šiai atakai, nes vyriausybė taikosi į mūsų šeimas ir moteris, – sakė Talibano atstovas Muhammadas Umaras Khorasani. – Norime, kad jie pajustų skausmą.“

Tačiau talibai kartu suskubo pridurti, jog kovotojams buvo nurodyta nežudyti vaikų ir taikytis tik į suaugusiuosius. Kol kas neaišku, kokia dalis vaikų žuvo nuo kovotojų šūvių ir mirtininkų bombų, o kokia – patekę į kryžminę ugnį, įsiplieskus tebevykstančiam susišaudymui su Pakistano saugumo pajėgomis.

„Tai yra šalies netektis“

Pakistano Talibanas, siekiantis nuversti šalies vyriausybę ir įkurti griežtos santvarkos islamo valstybę, žadėjo suintensyvinti atakas, atsakydamas į didelę armijos operaciją prieš sukilėlius genčių teritorijose, kurias menkai kontroliuoja Islamabadas.

Jie puldinėjo saugumo pajėgas, patikros postus, karines bazes ir oro uostus, bet išpuoliai prieš civilius taikinius, neturinius logistinės svarbos, buvo gana reti.

2013 metų rugsėjį dešimtys žmonių, tarp jų daug vaikų, žuvo per ataką vienoje bažnyčioje, kuri irgi buvo įvykdyta Pešavare – dideliame neramiame mieste netoli sienos su Afganistanu.

Tebevykstant gelbėjimo operacijai, padėtis išlieka permaininga ir skelbiami prieštaringi pranešimai apie įvykius mokyklos viduje.

„Vienas viešintis armijos gydytojas mokė mus teikti pirmąją pagalbą, kai užpuolikai atėjo iš už mūsų mokyklos ir pradėjo šaudyti“, – vienas moksleivis sakė televizijai „Dunya“.

„Mūsų mokytojai užrakino duris, o mes susigūžėme ant grindų, bet jie (kovotojai) išlaužė duris. Iš pradžių jie šaudė į orą, po to pradėjo žudyti moksleivius, bet galiausiai staiga paliko klasę, – pridūrė jis. – Užpuolikai buvo su ilgomis barzdomis, vilkėjo šarovarus ir ilgus marškinius bei kalbėjo arabiškai.“

Premjeras Nawazas Sharifas griežtai pasmerkė šią ataką ir sakė vykstantis į Pešavarą.

„Negaliu likti Islamabade. Tai nacionalinė tragedija, sukelta laukinių. Jie buvo mano vaikai, – sakoma vyriausybės vadovo pranešime. – Tai yra mano netektis. Tai yra šalies netektis. Dabar pat išvykstu į Pešavarą ir pats prižiūrėsiu tą operaciją.“

Įvykio vietoje esantys kariškiai sakė, kad bent šeši ginkluoti kovotojai įžengė į kariškių vadovaujamą Armijos viešąją mokyklą. Manoma, kad tuo metu joje buvo apie 500 moksleivių ir mokytojų.

„Stovėjome prie mokyklos, kai staiga prasidėjo šaudymas – kilo didžiulis chaosas, aidėjo vaikų ir mokytojų klyksmai“, – sakė mokyklos autobuso vairuotojas Jamshedas Khanas.

Lietuvos URM griežtai pasmerkė išpuolį

Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) „griežtai smerkia įvykdytą brutalų teroristinį išpuolį“, teigiama ministerijos pranešime.

URM ir premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė užuojautą žuvusiųjų šeimoms ir artimiesiems bei visiems nukentėjusiems.

„Visi, kurie organizavo, vykdė ar kitaip prisidėjo prie šio visą tarptautinę bendruomenę šokiravusio teroristinio akto, turi būti surasti ir patraukti atsakomybėn“, – sakoma URM pranešime.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi