Naujienų srautas

Pasaulyje2014.12.15 12:22

Buvęs JAV viceprezidentas: CŽV tardytojai – didvyriai, o ne kankintojai

BNS 2014.12.15 12:22

Buvęs JAV viceprezidentas Dickas Cheney sekmadienį gynė dabar jau uždraustą Amerikos programą, per kurią buvo kankinami sučiupti įtariami tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ nariai, girdamas tai vykdžiusius Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) pareigūnus kaip didvyrius.

Buvęs JAV viceprezidentas Dickas Cheney sekmadienį gynė dabar jau uždraustą Amerikos programą, per kurią buvo kankinami sučiupti įtariami tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ nariai, girdamas tai vykdžiusius Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) pareigūnus kaip didvyrius.

„Tačiau aš visai ne prieš, kad jie būtų giriami – jie turėtų būti apdovanoti“, – buvusio prezidento George`o W. Busho dešinioji ranka sakė televizijai NBC. – Aš bemat vėl tai padaryčiau (patvirtinčiau tą programą).“

Šiuo komentarus jis išsakė po to, kai Senato demokratai praeitą savaitę paskelbė seniai lauktą ataskaitą apie kalinimo ir tardymų praktiką sulaikymo centre Gvantanamo įlankos karinėje bazėje ir keliose šalyse veikusiuose slaptuose CŽV kalėjimuose – „juoduosiuose objektuose“, kuriuose buvo laikomi įtariamieji.

D. Cheney sakė, kad negali būti jokių palyginimų tarp šitos taktikos ir Amerikos piliečių žūties per 2001 metų rugsėjo 11-osios atakas, pridūręs, kad CŽV „labai „labai rūpestingai vengė“ vykdyti kankinimus.

„Kankinimai buvo tai, ką „al Qaeda“ teroristai padarė 3 000 amerikiečių rugsėjo 11-ąją“, – pareiškė jis, turėdamas omenyje išpuolių aukas.

„Negali būti jokių palyginimų tarp šito ir to, ką mes darėme per sugriežtintus tardymus“, – teigė buvęs viceprezidentas.

Jis sakė nejaučiantis jokių sąžinės priekaištų dėl to, kad daug užsienio piliečių buvo sučiupti ir laikomi daug metų, o kai kurie – kankinami, tačiau galiausiai paaiškėjo, kad jie nebuvo teroristai.

„Man tai nekelia jokių problemų – jeigu pasiekėme savo tikslą, o mūsų tikslas – sučiupti žmones, kurie surengė rugsėjo 11-ąją, taip pat išvengti kitos atakos prieš Jungtines Valstijas“, – sakė D. Cheney.

Didelės apimties ataskaita apie tyrimą, vadovautą demokratų Senato žvalgybos komitete, patvirtino, kad tardymo metodai, naudoti prieš įtariamus teroristus, buvo daug brutalesni negu iki šiol žinota.

Dokumente nurodoma, kad buvo taikomas vienas ypač atgrasiu laikomas metodas – „rektalinė rehidratacija“, kurią kritikai laiko viduramžių laikais naudotų kankinimų atmaina. Naudojant tokį metodą, tardomam žmogui per išeinamąją angą į žarnas švirkščiamas skystis, sukeliant didelį skausmą.

D. Cheney sakė nežinojęs, kad tokia praktika buvo tardymo programos dalis, nes žvalgybos pareigūnai sakė, kad tokiu būtu buvo siekiama maitinti maisto atsisakančius kalinius.

„Manau, kad tai buvo daroma dėl medicinos priežasčių“, – pažymėjo jis.

Ataskaitoje keliamas klausimas dėl tokių metodų veiksmingumo ir daroma išvada, kad tokie veiksmai iš tiesų davė priešingų rezultatų, mėginant išgauti naudingos informacijos.

D. Cheney su tokia mintimi griežtai nesutiko. „Tai veikė. Tai absoliučiai veikė“, – jis sakė sekmadienį, kalbėdamas apie programą, kurią JAV pareigūnai dangstė eufemizmu „sugriežtinti tardymo metodai“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi