Naujienų srautas

Pasaulyje2014.12.15 10:50

Kodėl Australija tapo džihadisto taikiniu?

15min.lt 2014.12.15 10:50

Australijoje reikėjo tikėtis „vienišo vilko“ teroristinio išpuolio – po to, kai „Islamo valstybė“ (IS) paragino savo rėmėjus vieniems imtis iniciatyvos, o Australiją išskyrė kaip vieną iš taikinių, Australijos „Channel 7“ kanalui teigia ekspertai.

Australijoje reikėjo tikėtis „vienišo vilko“ teroristinio išpuolio – po to, kai „Islamo valstybė“ (IS) paragino savo rėmėjus vieniems imtis iniciatyvos, o Australiją išskyrė kaip vieną iš taikinių, Australijos „Channel 7“ kanalui teigia ekspertai.

Pirmadienį Sidnėjuje vyras įkaitais paėmė kelias dešimtis vienos kavinės darbuotojų ir lankytojų. Įkaitai buvo priversti laikyti juodą vėliavą su baltais arabiškais rašmenimis – šahada. Ši vėliava siejama su sunitų kovotojais – „Islamo valstybe“ (IS), „al Qaeda“. Tekstas ant jos skelbia, kad „nėra kito dievo – tik Alachas ir jo pranašas Mahometas“. Nors tai nėra IS vėliava, ekspertai neabejoja, kad vienišą džihadistą išpuoliui galėjo paskatinti pastaraisiais mėnesiais suaktyvėję IS raginimai savarankiškai planuoti ir rengti teroristinius aktus.

Kovos su terorizmu ekspertas profesorius Nickas O'Brienas teigė nenustebęs, kad Martin Place gatvėje įkaitais žmones paėmęs asmuo atrodo susijęs su IS. „Kai turime situaciją, kai australai rekrūtuojami ir keliauja į Artimuosius Rytus kautis už IS, neišvengiamai kažkas turi nutikti ir čia, ir deja, panašu, kad nutiko“, – teigė jis.

Užpuolikas tikriausiai ne atsitiktinai pasirinko ir vietą – tiesiai prieš kavinę yra „Channel 7“ televizijos kanalas. Pranešama, kad dėmesio savo išpuoliui troškantis vyras ragina įkaitus kalbėtis su žiniasklaidos priemonėmis.

Australija – viena iš valstybių, paskelbtų taikiniais

Irake ir Sirijoje siaučiantys IS barbarai spalio mėnesį Australiją paskelbė vienu iš penkių teroristinių atakų taikinių. Oficialiame savo leidinyje „Dabiq“ raginta „nudurti kryžiuočius“ – taip džihadistai vadina JAV vadovaujamą tarptautinę koaliciją, kuri pradėjo karinius veiksmus prieš IS.

Leidinyje atkartotos rugsėjo mėnesį išreikštos IS oficialaus atstovo spaudai – Abu Muhammado al-Adnani – išsakytos mintys.

„Jeigu neturite sprogmenų ar kulkų, tuomet atskirkite kurį nors netikintį amerikietį, prancūzą ar jų sąjungininką. Sutrankykite jo galvą akmeniu, paskerskite jį peiliu, pervažiuokite savo automobiliu, numeskite iš aukštos vietos, pasmaukite arba nunuodykite“, – tuomet sakė jis.

„Dabiq“ rašyta, kad vykdant išpuolius būtina parodyti jų ryšį su IS, kad žiniasklaida jų negalėtų pavadinti atsitiktinėmis žudynėmis.

„Labai svarbu, kad atakos vyktų visose valstybėse, kurios prisijungė prie koalicijos prieš IS, ypač – JAV, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Australijoje ir Vokietijoje, – rašyta leidinyje. – Kiekvienas musulmonas turėtų išeiti į gatvę, surasti kryžiuotį ir jį nužudyti.“

Taip pat dalinti patarimai, kad planuojant išpuolį nereikėtų įtraukti daug žmonių, taip pat pernelyg neanalizuoti plano iki tokio lygio, kad jį tektų atšaukti. „Kuo mažesnis susijusių žmonių skaičius ir kuo mažiau diskusijų apie tai, tuo didesnė tikimybė, kad tai bus įvykdyta be problemų“, – aiškinta straipsnyje.

„Pasitikėk Alachu ir nudurk kryžiuotį“ – tai turėtų būti visų IS rėmėjų karo šūkis“, – rašė džihadistai.

Martin Place gatvėje, kurioje pirmadienį ir vyko įkaitų drama, džihadistai rudenį organizavo teroristinį aktą, tačiau jam užkirto kelią policija, primena „Vice News“. Pareigūnai informavo, kad buvo sulaikyti IS rėmėjai, kurie ketino sučiupti atsitiktinį praeivį ir jam viešai nupjauti galvą. Policija tuomet suėmė 15 asmenų.

Australijoje pirmą kartą teroristinį aktą vienas džihadistas surengė prieš tris mėnesius. Tuomet ginkluotas vyras puolė pareigūnus ir buvo nušautas.

Raginami elgtis savarankiškai

Terorizmo tyrimo centro ekspertas Andrew Zammitas „The Sydney Morning Herald“ yra sakęs, kad, priešingai nei Osamos bin Ladeno laikais, dabar džihadistai vis labiau raginama savarankiškai imtis išpuolių. Ypač tą skatina IS.

„O. bin Ladenas nenorėjo, kad eiliniai kovotojai pultų savo iniciatyva, naudodami sau patinkančius metodus. IS vadovybė žymiai palankiau žiūri į savo rėmėjų organizuojamas nesudėtingas ir nekonvencines atakas. Tai gali reikšti, kad IS galimybės surengti atakas ne Irake ir Sirijoje yra ribotos“, – mano ekspertas.

Australijos teisingumo ministras Michaelas Keenanas rudenį taip pat buvo išreiškęs nerimą dėl savarankiškai veikiančių džihadistų. Pasak jo, žvalgybos tarnybos yra gavusios duomenų, kad radikalūs vieni veikiantys asmenys kelia mažą, bet reikšmingą grėsmę Australijai.

Australijos valdžia spalio mėnesį priėmė ir įstatymą dėl kovotojų užsienyje, kurio turėtų būti lengviau užkertamas kelias australams vykti į užsienio valstybes kautis. Palengvinta tvarka, kaip asmens dokumentą paskelbti negaliojančiu, taip pat valdžiai leista paskelbti kai kurių konfliktų teritorijas paskelbti zonomis, į kurias draudžiama vykti australams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi