Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Xi Jinpingas: Prieš 77 metus buvusios Nankino žudynės nepaneigiamos

BNS2015.09.08 13:45

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas šeštadienį pareiškė, kad niekas negali paneigti Nankino žudynių, Kinijai pirmąkart nacionaliniu mastu minint Japonijos kariuomenės siautėjimą, per kurį, kaip teigia Pekinas, žuvo apie 300 tūkst. žmonių.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas šeštadienį pareiškė, kad niekas negali paneigti Nankino žudynių, Kinijai pirmąkart nacionaliniu mastu minint Japonijos kariuomenės siautėjimą, per kurį, kaip teigia Pekinas, žuvo apie 300 tūkst. žmonių.

Kaip praneša valstybinė žiniasklaida, 10 tūkst. žmonių dalyvavo ceremonijoje, surengtoje dabar Nandzingu vadinamame rytiniame mieste, minint prieš 77 metus buvusias žudynes. Tarp dalyvių buvo garbaus amžiaus žmonių, net vyresnių negu 90 metų, – tai tiesioginiai japonų pajėgų invazijos į Nankiną 1937 metų gruodžio 13 dieną liudininkai.

Per ceremoniją, kurią tiesiogiai transliavo nacionalinė televizija, minia entuziastingai sugiedojo Kinijos himną, po to buvo tylos minutė, gaudžiant sielvartą simbolizuojančiai sirenai, iki pusės stiebo nuleistai Kinijos vėliavai plazdant giedro dangaus fone.

„Bet kam, mėginančiam paneigti šias žudynes, to neleis padaryti istorija, 300 tūkst. nužudytų aukų sielos, 1,3 mlrd. Kinijos žmonių ir visi taiką bei teisingumą mylintys žmonės pasaulyje“, – Xi Jinpingo kalbą per ceremoniją citavo valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.

Vėliau į dangų buvo paleisti 3 tūkst. balandžių, simbolizuojančių taiką ir aukų atminimą, nurodė „Xinhua“.

Vasarį Kinijos Nacionalinis Liaudies Kongresas – valdančiosios Komunistų partijos kontroliuojamas parlamentas – paskelbė Nankino žudynių metines oficialia atminimo dieną, kartu su šalies pergalės prieš imperialistinę Japoniją diena rugsėjo 3-ąją. Tuo metu buvo labai padidėjusi įtampa tarp Kinijos ir Japonijos dėl ginčijamų salų teritorijų bei nesutarimų dėl istorijos.

Įvykiai, dar vadinami Nankino išžaginimu, yra itin opi tema dažnai įtemptuose Japonijos ir Kinijos santykiuose: Pekinas kaltina Tokiją, kad šis nepareiškė atgailaujantis dėl tų žiaurumų.

Japonijos kariuomenė įsiveržė į Kiniją praėjusio amžiaus 4-ajame dešimtmetyje, didelio masto karas tarp abiejų šalių įsiplieskė 1937-aisiais ir tęsėsi iki Japonijos pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare.

Kinija sako, kad Japonijos kariuomenei įžengus į Nankiną per šešias savaites žudynių, masinių žaginimų ir griovimų buvo nužudyta apie 300 tūkst. žmonių. Tačiau kai kurie autoritetingi užsienio tyrėjai pateikia mažesnį aukų skaičių.

Pavyzdžiui, Kinijos istorijos tyrėjas Jonathanas Spence'as yra paskelbęs, kad per tuos įvykius žuvo 42 tūkst. karių ir civilių, taip pat buvo išžaginta apie 20 tūkst. moterų, kurių daugelis vėliau mirė. Nė vienas autoritetingas istorikas neginčija paties žudynių fakto.

Tačiau Japonijoje kai kurie laikosi kitokios pozicijos. Vasarį vienas aukšto rango nacionalinio transliuotojo NHK pareigūnas paneigė, kad Nankine vyko žudynės ir esą tvirtino, kad informacija apie tuos įvykius yra „propaganda“.

Japonija laikosi oficialaus požiūrio, kad Nankine buvo „nužudyta daug nekombatantų, vyko plėšikavimas ir kiti veiksmai“, tačiau tikslų aukų skaičių „sunku nustatyti“.

Japonija ir Kinijos Liaudies Respublika diplomatinius santykius užmezgė 1972 metais, tačiau šalių ryšius temdė teritoriniai ginčai dėl negyvenamų salų Rytų Kinijos jūroje, japonų politikų nacionalistinių pažiūrų ir veiksmų, kaip lankymasis Tokijuje esančioje Jasukunio šventykloje, kurioje pagerbiami karuose žuvę japonai, tarp jų – nuteisti Antrojo pasaulinio karo nusikaltėliai.

Tačiau praėjusį mėnesį Xi Jinpingas ir Japonijos premjeras Shinzo Abe, sekmadienį vesiantis savo valdančiąją Liberalų demokratų partiją į nacionalinius rinkimus, surengė įtemptą pirmąjį oficialų susitikimą Pekine kasmetinio Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) forumo kuluaruose. Šis susitikimas įvyko Kinijos iniciatyva, siekiant pagerinti dvišalius santykius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.