Pasaulyje

2019.03.13 16:13

Izraelio premjero ir Turkijos prezidento žodžių karas tęsiasi

BNS 2019.03.13 16:13

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas trečiadienį užsipuolė Izraelio ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu, pavadindamas jį „tironu“, žudančiu palestiniečių vaikus. Taip Turkijos vadovas reagavo į anksčiau šiandien B. Netanyahu paskelbtą komentarą, kuriame jis buvo pavadintas „diktatoriumi“.

Žodžių karas tarp abiejų šalių pareigūnų prasidėjo dar antradienį.

Turkijos ir Izraelio santykiuose dažnai tvyro įtampa, o palestiniečių gynėju save laikantis R. T. Erdoganas nevengia pažerti kritikos žydų valstybės politikai. Praeityje abiejų šalių lyderiai yra apsikeitę įžeidimais dėl Gazos.

„Ei, Netanyahu, gražiai elkitės. Esate tironas, tironas, kuris žudė septynmečius palestiniečių vaikus“, – sakė R. T. Erdoganas savo rėmėjų mitinge Turkijos sostinėje Ankaroje. 

R. T. Erdoganas taip pat priminė apie Izraelio policijos ir palestiniečių susirėmimus Jeruzalėje – jis pasmerkė į „šventą vietą“ įsiveržusias Izraelio saugumo pajėgas.

„Neprovokuokite. Žiūrėkite, žydai nėra engiami šioje šalyje. Mes nepadarėme nieko panašaus čia esančioms sinagogoms. Neprovokuokite mūsų. Mes nepakliūsime į šiuos spąstus“, - kalbėjo Turkijos lyderis.

Šis ginčas prasidėjo antradienį, B. Netanyahu pareiškus, kad Izraelis yra tik „žydų tautos“, o ne visų jo piliečių valstybe. Reaguodama Turkija iš karto apkaltino Izraelio lyderį „akivaizdžiu rasizmu“.

B. Netanyahu neliko skolingas – trečiadienį anksti ryte jo biuras išplatino pareiškimą, kuriame rašoma: „Turkijos diktatorius R. T. Erdoganas puola Izraelio demokratiją, kai turkų žurnalistai ir teisėjai siunčiami į jo kalėjimus.“

„Nieko sau sąmojis!“ – priduriama pareiškime. 

Turkijos prezidentūros atstovas Ibrahimas Kalinas smogė atgal, tviteryje pareiškęs, kad B. Netanyahu puola Turkijos vadovą už tai, kad šis demaskavo jo „rasistinius pareiškimus“ apie arabus ir musulmonus.  

„Jo vadovaujama apartheido valstybė yra okupavusi palestiniečių žemes, žudo moteris ir vaikus ir kalina palestiniečius jų pačių žemėje“, – parašė jis.

Turkija ir Izraelis 2016 metais pagaliau susitaikė po dvišalius santykius smarkiai sugadinusio incidento, kai 2010-aisiais Izraelio komandosai šturmavo Turkijos laivą, mėginusį pasiekti žydų valstybės blokuojamą Gazos Ruožą.

Kritikai kaltina B. Netanyahu demonizuojant Izraelio arabus, sudarančius maždaug 17,5 proc. visų gyventojų, ir taip mėginant užsitikrinti didesnę nacionalistų paramą per balandį vyksiančius rinkimus.