Pasaulyje

2019.03.13 09:56

Britų parlamentas balsuos vėl: „Brexitas“ be sutarties arba atidėjimas

BNS 2019.03.13 09:56

Didžiosios Britanijos įstatymų leidėjai trečiadienį balsuos, ar po dviejų savaičių palikti Europos Sąjungą nesudarius jokios sutarties.

Antradienį parlamentarai triuškinama balsų dauguma atmetė parengto susitarimo projektą.

Prognozuojama, kad Bendruomenių Rūmai balsuos prieš „Brexitą“ be sutarties. Visgi šaliai gali tekti palikti Bendriją kovo 29 dieną, nebent būtų sutarta dėl kito galimo scenarijaus.

Įstatymų leidėjai antradienį jau antrą kartą atmetė ministrės pirmininkės Theresos May ir Briuselio parengtą susitarimą dėl šalies išstojimo iš ES sąlygų. Tai buvo padaryta nepaisant fakto, kad premjerei paskutinę minutę pavyko užsitikrinti tam tikrų garantijų iš ES pareigūnų.

Kai kurie euroskeptikų stovyklos nariai dabar reikalauja palikti Bendriją nesudarius susitarimo. Th. May įspėjo, kad toks scenarijus gali sukelti „didžiulį ekonominį sukrėtimą“. Dėl to premjerei linkę pritarti nemaža dalis parlamentarų.

Jei „Brexit“ be sutarties scenarijus bus atmestas, vyriausybė ketvirtadienį planuoja dar vieną balsavimą Bendruomenių Rūmuose dėl galimybės prašyti atidėti išstojimą.

Tačiau premjerė įspėjo: „Balsavimas prieš išstojimą be sutarties ir už („Brexito“) atidėjimą neišspręs mūsų problemų.“

„ES norės žinoti, kokios naudos mes tikėsimės iš tokio atidėjimo. Šiems Rūmams teks atsakyti į šį klausimą“, – kalbėjo smarkiai užkimusi vyriausybės vadovė.

„Ar jie nori atšaukti 50-ąjį straipsnį? – klausė Th. May, turėdama galvoje „Brexito“ procesą. – Ar jie nori rengti antrą referendumą? O galbūt nori išstoti su sutartimi, tik ne su šia sutartimi?“

Britanijos žiniasklaida pranešė, kad Th. May gali griebtis desperatiško žingsnio ir organizuoti trečią balsavimą dėl parengto sutarties projekto, vildamasi, kad užkietėję „Brexito“ šalininkai pagaliau nusileis.

Tačiau pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas pareiškė, kad ši sutartis yra „akivaizdžiai negyva“. Jis paragino premjerę pritarti jo planui dėl glaudesnių ekonominių ryšių su ES.

Grupė įstatymų leidėjų trečiadienį planuoja pristatyti alternatyvų siūlymą atidėti „Brexitą“ iki gegužės 22 dienos ir parengti su ES virtinę laikinų susitarimų, kurie galiotų iki 2021-ųjų.

Tačiau ES vyriausiasis „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier pareiškė, jog Briuselis nebeturi ką pasiūlyti Londonui, todėl belieka ruoštis chaotiškoms skyryboms.

„ES padarė viską, ką galėjo, kad padėtų prastumti išstojimo sutartį. Iš šios aklavietės galima išeiti tik Jungtinėje Karalystėje. Mūsų pasiruošimai (scenarijui) „be sutarties“ dabar yra svarbesni negu kada nors anksčiau“, – parašė M. Barnier socialiniame tinkle „Twitter“ po antradienio balsavimo.

„Brexito“ atidėjimas?

Kai įstatymų leidėjai sausio mėnesį pirmą kartą atmetė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, Th. May pažadėjo, jog bus padaryta pakeitimų dėl vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės (backstop), turinčios užtikrinti, kad po šalies išstojimo siena tarp Airijos ir Šiaurės Airijos liks atvira.

Derybose šiuo klausimu persilaužimo pasiekti nepavyko, tačiau balsavimo išvakarėse Th. May nuskubėjo į Strasbūrą susitikti su ES lyderiais. Po susitikimo premjerė paskelbė užsitikrinusi „teisiškai įpareigojamų“ pakeitimų Airijos sienos klausimu.

Tačiau po kelių valandų šalies generalinis prokuroras Geoffrey Coxas pareiškė, kad nauji pakeitimai neišsklaidys visų įstatymų leidėjų nuogąstavimų, kad dėl vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės Britanija prieš savo norą gali likti neribotą laiką įstrigusi muitų sąjungoje su ES.

Netrukus grupė „Brexitą“ remiančių parlamentarų iš Th. May Konservatorių partijos ir jos sąjungininkės Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP) paskelbė nepalaikysiantys Britanijos ir ES „skyrybų“ susitarimo.

Vis dėlto kai kurie euroskeptikai persigalvojo ir ragino kolegas nerizikuoti viskuo.

Tačiau antradienį susitarimas buvo atmestas 149 balsų skirtumu. Premjerės pralaimėjimas nebuvo smarkiai mažesnis nei sausio 15-ąją, kai jos išsiderėtas „Brexito“ planas buvo atmestas 230 balsų persvara.

Jei britų parlamentarai trečiadienį pasisakys prieš išstojimą be sutarties ir ketvirtadienį išreikš norą, kad „Brexitas“ būtų atidėtas, tam turės pritarti likusios 27 Bendrijos valstybės.

Jų lyderiai kovo 21–22 dienomis susitiks Briuselyje.

Tačiau bet koks galimas „Brexito“ atidėjimas tikriausiai būtų labai trumpas.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris pirmadienį sakė, kad „Brexito“ procesas turėtų būti užbaigtas iki Europos Parlamento rinkimų, vyksiančių gegužės pabaigoje.