Pasaulyje

2014.12.10 17:02

Ataskaita apie CŽV kalėjimą: milijonai „dėkingumui parodyti“

BNS, ELTA 2014.12.10 17:02

Jungtinių Valstijų Senatas paskelbė ataskaitą apie CŽV vykdytus įtariamų teroristų kankinimus slaptuose įkalinimuose centruose. Ataskaitoje minimas ir „violetiniu“ vadinamas centras, veikęs 2005–2006 metais. Konkrečios valstybės ir pareigūnai dokumente yra įslaptinti. Žmogaus teisių gynėjai mano, kad šis centras veikė Lietuvoje, Antaviliuose.

Jungtinių Valstijų Senatas paskelbė ataskaitą apie CŽV vykdytus įtariamų teroristų kankinimus slaptuose įkalinimuose centruose. Ataskaitoje minimas ir „violetiniu“ vadinamas centras, veikęs 2005–2006 metais. Konkrečios valstybės ir pareigūnai dokumente yra įslaptinti. Žmogaus teisių gynėjai mano, kad šis centras veikė Lietuvoje, Antaviliuose.

Ataskaitoje minimi milijonai dolerių, skirti „dėkingumui“ parodyti, ir užsimenama, kad neįvardijamas aukštas šalies pareigūnas apie centro veiklą žinojo ne viską. Anot dokumento, centras buvo uždarytas, kai valstybė atsisakė suteikti medicinos pagalbą centre kalintam Saudo Arabijos piliečiui Mustafa Ahmadui al Hawsawiui.

Naujienų agentūra BNS pateikia ištraukas iš ataskaitos apie „violetinį“ centrą.

Atskiroje šalyje – Šalyje – CŽV užsitikrino ██████ ir politinės vadovybės palaikymą įkurti sulaikymo įstaigą dar prieš informuodama JAV ambasadorių. Kaip CŽV stoties vadovas nurodė savo prašyme CŽV būstinei informuoti ambasadorių, Šalies █ ██████ ir ███ tikriausiai užklaus ambasadoriaus apie CŽV sulaikymo įstaigą. Vėliau █████████████████████████████ kelis mėnesius užvilkino ███████ informavimą, tuo sukeldamas pasibaisėjimą CŽV stočiai, kuri norėjo politinio pritarimo prieš CŽV sulaikytųjų atvykimą. █████████████████ Šalies █ pareigūnas, nepriklausantis ████████████████████ žinantis apie tą įstaigą, esą buvo „sukrėstas“, tačiau vis tiek pritarė.

Iki 2003-ųjų vidurio CŽV padarė išvadą, kad jos užbaigta, tačiau dar nenaudota „sulaikymo kamera“ Šalyje █ yra nepakankama, atsižvelgiant į didėjantį CŽV sulaikytųjų skaičių šioje programoje ir CŽV suinteresuotumą tardyti daugelį sulaikytųjų toje pačioje sulaikymo vietoje. Dėl to CŽV siekė pastatyti naują, išplėstą sulaikymo objektą toje šalyje. CŽV pasiūlė █ mln. JAV dolerių ███████ kad „parodytų dėkingumą“ už ██████ palaikymą šiai programai. Tačiau, kaip nurodoma CŽV depešoje,    ████████████████████████████████████████████████████████“. Nors planą pastatyti išplėstą objektą patvirtino Šalies █ ████████, CŽV ir ██████ sukūrė sudėtingus mechanizmus ██████████████████████████████████, siekdamos užtikrinti █ mln. JAV dolerių █████████████████.

███████████████████████████████████████ Šalyje █ komplikavo šiuos planus. ██████████████████████, kai Šalis █ ████████████ paprašė atnaujintos informacijos apie CŽV sulaikymo objekto planus, jam buvo pasakyta █████████████████████████ – netiksliai – kad planavimas nebuvo tęsiamas. ████████, kai tas objektas priėmė pirmuosius CŽV sulaikytuosius, ███████████ informavo CŽV ████████████, kad Šalies █ ████████████ „tikriausiai ne viską žino [apie to objekto tikrąją paskirtį, t.y., jis tikriausiai mano, jog tai koks nors ████████████ centras.“

Šalies █ ████████████████████ pareigūnai atsisakė priimti CŽV sulaikytąjį Mustafą Ahmadą al Hawsawi į vietos ligoninę, nors anksčiau su šalies atstovais buvo aptarta, kaip būtų užtikrinama sulaikytojo nepaprastoji medicinos priežiūra. Nors CŽV supranta ██████ pareigūnų nenorą paguldyti CŽV sulaikytąjį vietos ligoninėje dėl žiniasklaidos pranešimų, CŽV būstinė taip pat abejojo “█████████ nusiteikimu dalyvauti tame, kas iš pradžių buvo susitarta/suplanuota dėl nepaprastosios medicinos priežiūros“. Nesulaukusi Gynybos departamento palaikymo, CŽV buvo priversta prašyti trečiųjų šalių pagalbos, siekdama užtikrinti medicinos priežiūrą Al Hawsawi ir keturiems kitiems CŽV sulaikytiesiems, segantiems ūmiomis ligomis. Galiausiai CŽV sumokėjo ███████ daugiau negu █ mln. dolerių už █████████ ir ██████ gydymą; sumokėjo apie █ dolerių už ██████ gydymą, taip pat pasirūpino, kad █████████ ir ██████ būtų gydomi █████████. Dėl medicinos problemų „VIOLETINIS“ SULAIKYMO CENTRAS Šalyje buvo uždarytas 2006 metais. CŽV vėliau perkėlė likusius sulaikytuosius į „RUDAJĮ“ SULAIKYMO CENTRĄ. Tuo metu visi CŽV sulaikytieji buvo Šalyje.

ES: ataskaita – teigiamas žingsnis

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pareiškė, kad JAV Senato ataskaita apie žiaurų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vykdytą „Al Qaeda“ įtariamųjų tardymą yra „teigiamas žingsnis“ pripažįstant programos trūkumus, skelbia „EUbusiness“.

„Ataskaita kelia svarbių klausimų apie JAV valdžios žmogaus teisių pažeidimus, – sakė Europos Komisijos (EK) atstovė Catherine Ray ir nurodė, kad JAV prezidentas Barackas Obama nutraukė programą 2009 metais, kai stojo prie šalies vairo. – Ataskaita yra teigiamas žingsnis viešai ir kritiškai stojant į akistatą su Centrinės žvalgybos agentūros sulaikymo ir tardymo programa“.

K. Ray pridūrė, kad ES „smerkia visas kankinimo ir blogo elgesio formas kovoje su terorizmu“.

Tačiau EK atstovė teigė negalinti komentuoti įtarimų, kad kelios ES šalys, kaip įtariama, susijusios su CŽV globaliniu kovos su teroru tinklu, taip pat slaptais įtariamųjų perdavimais JAV saugumo pajėgų vykdomam tardymui.

Paklausta apie įtariamą šalių, įskaitant Lenkiją ir Rumuniją, vaidmenį, K. Ray sakė, kad JAV ataskaitoje neminimos trečiosios šalys, todėl negalinti komentuoti šio klausimo.

ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini kiek anksčiau trečiadienį paskelbė pranešimą Jungtinių Tautų Žmogaus teisių dienos proga, kuriame raginama užkirsti kelią kankinimams visame pasaulyje.

Antradienį Senato žvalgybos komiteto paskelbtoje ataskaitoje rašoma, kad nuo 2002 metų iki 2006-ųjų CŽV prieš sulaikytuosius naudojo tokius žiaurius tardymo metodus kaip imituojamą skandinimą, pažeminimą, šaltį ir ilgą neleidimą miegoti.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.