Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Rusų povandeninio laivo medžioklė – ne tik prie Švedijos krantų

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Didžioji Britanija prašė NATO aviacijos pagalbos ieškant Rusijos povandeninio laivo.

Didžioji Britanija prašė NATO aviacijos pagalbos ieškant Rusijos povandeninio laivo.

Didžioji Britanija buvo priversta kreiptis į NATO sąjungininkus po to, kai buvo pranešta apie Rusijos povandeninį laivą, kurio periskopas, kaip įtariama, buvo pastebėtas į vakarus nuo Škotijos pakrantės lapkričio pabaigoje, rašo „The Telegraph“.

BBC duomenimis, JAV, Prancūzijos ir Kanados lėktuvai tęsė paslaptingo povandeninio laivo paieškas iki praėjusios savaitės, mat Londonas neturi nuosavų orlaivių jūros akvatorijos patruliavimui, nes pastaraisiais metais dėl biudžeto taupymo buvo sumažintas žvalgybos lėktuvų skaičius.

Didžiosios Britanijos Gynybos ministerija atsisakė komentuoti pranešimus apie užsienio povandeninio laivo paieškas, tačiau patvirtino, kad prašė NATO sąjungininkų perkelti patruliuojančius lėktuvus į Karališkųjų oro pajėgų bazę Losimaute. Detaliau kalbėti Gynybos ministerijos atstovai atsisakė.

Lapkričio pabaigoje ir gruodžio pradžioje vykusios operacijos įkarštyje prie paieškų prisijungė du JAV Karinio jūrų laivyno lėktuvai „P-3 Orion“, Kanados Karališkųjų karinių oro pajėgų lėktuvas „Aurora“ ir Prancūzijos lėktuvas „Dasault Atlantique“, praneša „Aviation Week“.

Be to, prie patruliavimo taip pat prisidėjo britų žvalgybos lėktuvas „Sentinel R1“ ir Didžiosios Britanijos Karališkojo jūrų laivyno laivas.

Kanados Karinių oro pajėgų atstovas leidiniui pranešė, kad Didžiosios Britanijos prašymu Kanada „per ribotą laiką“ išsiuntė į Losimauto bazę lėktuvą „CP-140 Aurora“.

Kartais NATO siunčia jūrų patruliavimo lėktuvus į Škotiją, daugiausiai į bendrus karinius mokymus, tačiau apie tokius savo veiksmus praneša iš anksto. Lapkričio mėnesį įvykęs perkėlimas buvo neplanuotas.

NATO anksčiau apkaltino Kremlių grįžimu į Šaltojo karo epochą, konstatuodama, kad stipriai padaugėjo karinių Rusijos lėktuvų, skraidančių virš Baltijos jūros ir potencialiai keliančių grėsmę saugumui.

Incidentas, kai NATO lėktuvai dalyvavo užsienio povandeninio laivo paieškose prie Škotijos krantų, įvyko praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po to, kaip Švedija nutraukė jos teritoriniuose vandenyse plaukiojusio, kaip manoma, Rusijos povandeninio laivo paieškas.

Švedijos Ginkluotosios pajėgos spalio viduryje pranešė apie „užsienio povandeninę veiklą“ Stokholmo salyno rajone. Gynybos ministerija manė, kad neatpažintas objektas gali būti ir povandeninis laivas, ir „nardytojas, naudojantis kažkokį povandeninį aparatą“.

Rusijos Gynybos ministerija gandus apie Rusijos povandeninį laivą kategoriškai atmetė, pareikšdama, kad visi Rusijos povandeniniai laivai yra toli nuo Švedijos šaltinių nurodytos vietos. 

Paieškų operacija Švedijoje tęsėsi apie dvi savaites, vėliau buvo pranešta apie jos nutraukimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.