Naujienų srautas

Pasaulyje2014.12.10 10:16

Stokholme ir Osle bus įteiktos šių metų Nobelio premijos

Stokholme ir Osle trečiadienį bus įteikti prestižiškiausi apdovanojimai – šių metų Nobelio premijos.

Stokholme ir Osle trečiadienį bus įteikti prestižiškiausi apdovanojimai – šių metų Nobelio premijos.

Tai bus iškilmių kulminacija, laureatų garbei jau surengti koncertai, jie dalyvavo spaudos konferencijose. Didžiausias dėmesys – Nobelio Taikos premijos laureatams. Šiemet jie du – 17-metė Malala Yousafzai ir 60-metis Kailashas Satyarthi.

Jie sako, jog kalba milijonų vaikų, iš kurių atimta vaikystė, kurie vergauja, žeminami, vardu.

„Kartais atrodo, kad Nobelio premija lyg našta, bet ji nėra našta, ji teikia stiprybės, drąsina. Jaučiuosi daug stipresnė, jaučiuosi ne vieniša“, – tikina Nobelio Taikos premijos laureatė M. Yousafzai.

„Man 60-mt, tau 17-ka. Bet kai dirbu savo darbą, aš jaučiuosi lyg būčiau 17-kos, tiek turiu energijos, galbūt dar daugiau, negu būdamas 17-kos“, – teigia Nobelio Taikos premijos laureatas K. Satyarthi.

Prie porą metų į Malalą šovė talibai, vien dėl to, kad nuo 11-kos metų kovoja už mergaičių teisę mokytis. Sunkiai sužeistą į galvą mergaitę gelbėjo britų medikai, pervežė į Didžiąją Britaniją, didelę paramą suteikė šalies vyriausybė.

Malala tapo civilizacijų kovos simboliu. Islamo radikalams net mergaitė su knyga rankose – atrodo didelė grėsmė. Malalos apdovanojimas įgauna ypatingą reikšmę, kai grupuotė Islamo valstybė stengiasi įgyvendinti savo beprotišką viziją, kurioje nėra vietos jaunos pakistanietės vertybėms.

Buvęs elektros inžinierius iki šiol buvo palyginti nedaug žinomas net ir Indijoje, bet nutaręs, kad kas kitas, jeigu ne jis, įkūrė pasaulinį judėjimą „Apginkime vaikystę“, išvaisvino apie 80 tūkstančių vergavusių vaikų, kurių vieta – mokykloje. K. Satyarthi, Mahatmos Gandhi taikių protestų tradicijos tęsėjas, sulaukė grasinimų.

Po kelių prieštaringai įvertintų sprendimų šiemet Nobelio Taikos premijos komitetas pasuko „saugiu“ keliu – skyrė apdovanojimą vaikų teisių gynėjams ir, atrodo, išvengė naujos diskusijų bangos – ar komitetas tikrai nepriklausomas. O tai, kad premija skirta pakistanietei ir indui – gera užuomina – Indija ir Pakistanas turi užbaigti konfliktus.

Kaip bebūtų, šiemetinis sprendimas nesukėlė kritikos bent jau todėl, kad laureatai ateityje nenutols nuo darbų, už kuriuos pagerbti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi