Naujienų srautas

Pasaulyje2014.12.09 19:54

NATO perėmė Rusijos bombonešius virš Baltijos jūros

BNS 2014.12.09 19:54

NATO karo lėktuvai palydėjo „reikšmingas“ šešių branduolinį ginklą nešti galinčių bombonešių grupę virš Baltijos jūros, pranešė Aljansas apie dar vieną incidentą, nerimstant įtampai santykiuose su Maskva dėl Ukrainos.

NATO karo lėktuvai palydėjo „reikšmingas“ šešių branduolinį ginklą nešti galinčių bombonešių grupę virš Baltijos jūros, pranešė Aljansas apie dar vieną incidentą, nerimstant įtampai santykiuose su Maskva dėl Ukrainos.

Keturis strateginius bombonešius TU-95 ir du tolimų skrydžių viršgarsinius bombonešius TU-22M tarptautinėje oro erdvėje perėmė Portugalijos naikintuvai F-16, dalyvaujantys NATO misijoje, pranešė Aljanso atstovė Oana Lungescu antradienį, neužsimindama apie incidentų laiką.

Pasak atstovės, nors dauguma virš Baltijos jūros atliekamų perėmimų yra tapę „rutina“, šių šešių bombonešių perėmimas „rodo didelį Rusijos aktyvumo lygį“.

Per kitus du incidentus sekmadienį NATO naikintuvai perėmė iš viso septynis Rusijos karo lėktuvus, tarp jų apmokymams ir keleivių pervežimui naudojamą lėktuvą TU-134, taip pat transportinį lėktuvą AN-72, sakė O. Lungesku.

„Toks aktyvumas gali būti destabilizuojantis ir potencialiai pavojingas, jeigu nebus laikomasi tarptautinių normų“, – perspėjo O. Lungescu.

NATO atstovė kalbėjo apie atvejus, kai Rusijos karo lėktuvai nenurodo savo koordinačių ir nepateikia skrydžių planų, keldami pavojų netoliese skraidantiems keleiviniams lėktuvams. Atrodo, O. Lungesku naudojosi ir Lietuvos kariškių pateikta informacija.

Anksčiau naujienų agentūra BNS, remdamasi Lietuvos krašto apsaugos ministerija (KAM), pranešė, kad sekmadienį NATO oro policijos naikintuvai kilo tris kartus, jie atpažino ir palydėjo virš neutralių vandenų Baltijos jūroje skridusius orlaivius.

Vieną kartą buvo palydėti keturi Rusijos karinių oro pajėgų strateginiai bombonešiai TU-95 ir du strateginiai bombonešiai TU-22. Jie skrido su išjungtais automatiniais atsakikliais ir neatsakė į NATO naikintuvų pilotų bandymus užmegzti radijo ryšį.

Du kartus atpažinti ir palydėti iš Rusijos žemyninės dalies į Kaliningradą pirmyn ir atgal skridę trys Rusijos Federacijos karinių oro pajėgų transportiniai orlaiviai TU-134. Orlaiviai skrido pagal planą su išjungtais atsakikliais.

Taip pat NATO naikintuvai palydėjo vieną karinį transportinį orlaivį AN-72, skridusį pagal planą be atsakiklio, ir vieną karinį transportinį orlaivį AN-26, skridusį pagal planą su atsakikliu.

KAM kiekvieną pirmadienį skelbia duomenis apie Rusijos karinius orlaivius, dėl kurių kyla NATO naikintuvai. Šiemet tokių atvejų jau buvo daugiau kaip šimtas.

NATO pažymi, kad nuo krizės Ukrainoje pradžios panašių incidentų skaičius labai išaugo ir dabar yra didžiausias nuo Šaltojo karo laikų.

Aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas informavo, kad šiemet prie bloko narių sienų buvo perimta maždaug 400 rusų karinių lėktuvų, tai yra 50 procentų daugiau nei pernai.

JAV vadovaujamas Šiaurės Atlanto gynybinis blokas pastaruoju metu yra dislokavęs daugiau lėktuvų, laivų ir karių regione, siekdamas nuraminti naująsias savo nares, tokias kaip Baltijos šalys ir Lenkija, kurias ypač sujaudino Rusijos intervencija į Ukrainą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi