Pasaulyje

2019.03.12 21:25

Britanijos parlamentas antrąkart nepritarė „Brexit“ susitarimui

papildyta
BNS 2019.03.12 21:25

Didžiosios Britanijos parlamentas antradienį antrąkart triuškinamai atmetė „Brexito“ sutartį, premjerei Theresai May nesugebėjus įtikinti įstatymų leidėjų pritarti išstojimo iš Europos Sąjungos sąlygoms net ir susitarus su Briuseliu dėl kai kurių pakeitimų.

Sutartis buvo atmesta Bendruomenių Rūmuose 391 balsu prieš 242, nors Th. May užsitikrino naujų Briuselio garantijų dėl prieštaringiausiai vertinamų „Brexito“ susitarimo elementų. Tarp balsavusių prieš sutartį buvo 75 pačios Th. May Konservatorių partijos nariai.

Šis žingsnis veda Jungtinę Karalystę į didesnį netikrumą, liekant vis mažiau laiko iki planuojamo šalies pasitraukimo iš Bendrijos kovo 29 dieną.

Didėja tikimybė, kad abipus Lamanšo sąsiaurio gali kilti ekonomikos chaosas, jeigu Britanija nutrauks 46 metus gyvavusius ryšius su savo didžiausia prekybos partnere be jokio pereinamojo laikotarpio ir neturint jokio susitarimo dėl išstojimo sąlygų.

Užkimusi Th. May prieš balsavimą ragino įstatymų leidėjus išvengti „ekonominio šoko“, kurį sukeltų išstojimas be jokio susitarimo.

Ji taip pat perspėjo euroskeptikus, kurių daugelis visą savo politinę karjerą agitavo už pasitraukimą iš ES, jog atmetus „Brexito“ sutartį gali žlugti visas šis procesas.

„Jeigu šis siūlymas šį vakarą nebūtų priimtas, jeigu sutartis nebus priimta, tuomet „Brexito“ gali būti prarastas“, – įspėjo premjerė.

Parlamentarams nubalsavus prieš sutarties projektą, Th. May ryžtingai pareiškė toliau kovosianti. Jis pridūrė „iš pagrindų“ atmetanti balsavimo rezultatą.

„Sutartis, kurią esame susiderėję, yra geriausia ir, išties, vienintelė sutartis“, – premjerė sakė nuščiuvusiam parlamentui tuojau po balsavimo.

Th. May pažadėjo leisti parlamentarams trečiadienį balsuoti dėl galimybės išstoti be jokio susitarimo. Jeigu tokia galimybė būtų atmesta, ketvirtadienį būtų sprendžiama, ar reikia kreiptis į ES atidėti išstojimo datą.

Ji sakė, kad nubalsavus pratęsti procesą parlamento laukia „nepavydėtini pasirinkimai“, pavyzdžiui, tikimybė, kad „Brexitas“ bus apskritai atšauktas, kad bus inicijuotas antras referendumas arba bus apsispręsta išstoti su kita sutartimi.

Tačiau euroskeptikai įsitikinę, kad vyriausybės suderėta sutartis yra tokia bloga, kad verta rizikuoti išstoti neturint jokio plano.

„Dabar privalome rinktis, regis, sudėtingesnį kelią, bet galiausiai išsaugosiantį mūsų savigarbą“, – sakė buvęs užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas, laikomas tikėtinu Th. May įpėdiniu, jeigu premjerė nuspręstų atsistatydinti.

„Tai yra, išstoti kovo 29 dieną, kaip to reikalauja įstatymas, ir vėl tapti nepriklausoma šalimi, kuris gali pati priimti sprendimus“, – pridūrė jis.

Pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas po balsavimo pareiškė, kad Th. May dabar turi pripažinti, kad jos vyriausybės strategija žlugo.

Jis pridūrė, kad premjerė dabar turėtų paskelbti pirmalaikius visuotinius rinkimus.

„Vyriausybė buvo dar kartą įveikta milžiniška dauguma ir privalo pripažinti, kad jos sutartis yra aiškiai nebegyva ir neturi palaikymo šiuose Rūmuose“, – J. Corbynas sakė įstatymų leidėjams.

Pasak jo, dabar išstojimo be sutarties galimybė privalo būti atmesta, ir pridūrė, kad leiboristai toliau teiks alternatyvius pasiūlymus dėl „Brexit“. Tačiau jis nepaminėjo savo partijos pažado paremti pakartotinio referendumo galimybę.

Backstop klausimas

Th. May pirmadienį vakare nuskubėjo į Strasbūrą paskutinės minutės derybų su ES lyderiais ir bandė gelbėti abiejų šalių pasiektą „Brexito“ susitarimą.

Šalys paskelbė apie trijų dalių teisiškai įpareigojamų pakeitimų paketą, kuriuo siekiama išspręsti nesutarimus dėl britų įstatymų leidėjų labiausiai kritikuojamos apsidraudžiamosios priemonės (angl. backstop).

„Apsidraudžiamoji priemonė“ buvo tarp svarbiausių priežasčių, dėl kurių britų parlamentarai sausio mėnesį pirmąkart atmetė „Brexito“ susitarimą 432 balsais prieš 202.

„Dabar laikas susivienyti, paremti šią pagerintą „Brexito“ sutartį ir įvykdyti Britanijos žmonių nurodymą“, – sakė Th. May.

„Pasirinkimas aiškus: arba ši sutartis, arba „Brexitas“ apskritai gali neįvykti. Veskime JK išstojimą prie tvarkingos pabaigos“, – žurnalistams sakė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris.

Tačiau vėlai pirmadienį pagrindinė Britanijos opozicinė Leiboristų partija paskelbė, kad balsuos prieš susitarimą.

„Susitarimas su Europos Komisija neapima nieko panašaus į pokyčius, kuriuos Theresa May žadėjo parlamentui“, – pareiškė J. Corbynas.

Leiboristams atsisakant paremti esamą susitarimą, dar svarbesnis tapo Konservatorių partijos „maištininkų“ ir DUP atsakas.

Dar vienas pralaimėjimas antradienį veda į papildomus balsavimus dėl tolesnių veiksmų.

Trečiadienį parlamentarai turėtų balsuoti, ar Britanija turėtų paprasčiausiai išstoti kovo 29 dieną išvis be jokios sutarties.

Toks scenarijus yra susijęs su ekonominiais pavojais, ir jį remia tik išstojimo šalininkų branduolys.

Jei parlamentarai balsuos prieš išstojimą be sutarties, tuomet ketvirtadienį bus surengtas balsavimas dėl prašymo Briuseliui atidėti „Brexitą“.

Atidėjimui turėtų pritarti visos kitos 27 ES narės, kurios taip pat spręs, kokiam laikui turėtų būti atidėtas „Brexit“. Jų viršūnių susitikimas Briuselyje vyks kovo 21–22 dienomis.

Bet koks atidėjimas gali būti tik trumpalaikis.

J.-C. Junckeris pirmadienį sakė, kad atidėjimas po Europos Parlamento rinkimų, kurie įvyks gegužės pabaigoje, reikštų, kad Britanijai reiktų dalyvauti šiuose rinkimuose.