Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

ES spaus Turkiją padėti kovoti su „Islamo valstybe“

BNS 2015.09.08 13:45

Naujoji Europos Sąjungos (ES) išorės politikos vadovė Federica Mogherini pirmadienį planuoja susitikti su Turkijos lyderiais ir derybose aptarti karą su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS) kaimyninėje Sirijoje.

Naujoji Europos Sąjungos (ES) išorės politikos vadovė Federica Mogherini pirmadienį planuoja susitikti su Turkijos lyderiais ir derybose aptarti karą su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS) kaimyninėje Sirijoje.

„Sirijos krizė bus vienas iš esminių klausimų jos darbotvarkėje“, – vienas ES pareigūnas pirmadienį sakė naujienų agentūrai AFP. Be to, planuojama aptarti Turkijos siekius tapti Europos Sąjungos nare.

ES sostinėse nerimaujama, kad konfliktas Sirijoje gali prasiveržti už tos šalies ribų, o džihadistams Irake ir Sirijoje padedantys užsieniečiai kovotojai, grįžtantys į savo šalis, gali padidinti teroro išpuolių pavojų.

Turkija spaudžiama sumažinti IS užverbuotų kovotojų srautą, kertantį jos sienas, tapusias pagrindiniais vartais tarp Europos ir džihadistų kontroliuojamų teritorijų.

F. Mogherini, kuri vyksta kartu su ES plėtros komisaru Johannesu Hahnu ir humanitarinės pagalbos komisaru Christos Stylianides, Ankaroje susitiks su prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu, premjeru Ahmetu Davutoglu ir užsienio reikalų ministru Mevlutu Cavusoglu.

M. Mogherini, buvusi Italijos užsienio reikalų ministrė, kuri ES diplomatijos vadovės postą perėmė lapkričio 1-ąją, antradienį taip pat planuoja aplankyti pabėgėlių stovyklas prie Turkijos pietinės sienos.

„Šis bendras vizitas, surengtas naujos Europos Komisijos kadencijos pradžioje, demonstruoja Turkijos svarbą... kaip šalies, kandidatuojančios įstoti į Europos Sąjungą ir svarbios partnerės bei kaimynės, žinant jos strateginę padėti ir dinamišką ekonomiką“, – sakoma ES pranešime.

„Jis taip pat yra aiškus ženklas, kad esame pasiruošę ir pasiryžę suintensyvinti savo angažavimąsi įvairiuose ES ir Turkijos ryšiuose, kad visokeriopai atspindėtume mūsų santykių strateginę svarbą“, – pridūrė Bendrija.

Turkija, didelę įtaką savo regione turinti valstybė, kurios gyventojų daugumą sudaro sunitai, padarė menką pažangą derybose su ES dėl narystės, kurios buvo oficialiai pradėtos 2005 metais.

Derybos stringa dėl kelių pagrindinių nesutarimų, įskaitant teritorinį ginčą su ES nariu Kipru, taip pat dėl Europos sunkiasvorių Prancūzijos ir Vokietijos nepritarimo Turkijos narystei.

Ankara taip užsitraukė Briuselio rūstybę dėl žmogaus teisių padėties, o kai kurios ES šalys abejoja, ar reikėtų suteikti narystę tokiai didelei musulmoniškai šaliai.

F. Mogherini viešės Ankaroje praėjus vos savaitei po Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizito Turkijoje, per kurį Maskva paskelbė atšaukianti milijardų dolerių vertės dujotiekio „South Stream“ statybos projektą, sakydama, kad verčiau kurs naują dujų centrą su Ankara.

Turkija taip pat yra spaudžiama Briuselio prisidėti prie Bendrijos sankcijų, paskelbtų Rusijai dėl jos vaidmens Ukrainos krizėje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi