Pasaulyje

2019.03.12 07:36

„Brexitas“: May skelbia, kad sutartis pajudėjo iš mirties taško

BNS 2019.03.12 07:36

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May pirmadienį paskelbė užsitikrinusi „teisiškai įpareigojančių“ Europos Sąjungos garantijų, turinčių padėti prastumti „Brexito“ sutartį Jungtinės Karalystės parlamente ir išvengti chaotiško išstojimo.

Šią žinią ji pranešė po vėlai vakare surengtos kelionės į Strasbūrą, kur su aukščiausiais ES pareigūnais tarėsi dėl galimų sutarties pakeitimų, liekant vis mažiau laiko iki numatyto Britanijos išstojimo iš Bendrijos kovo 29 dieną.

Britanijos parlamentas dėl šios sutarties turėtų balsuoti antradienį, o Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris perspėjo, kad rizika didėja.

„Pasirinkimas aiškus: arba ši sutartis, arba „Brexito“ apskritai gali neįvykti. Veskime JK išstojimą prie tvarkingos pabaigos“, – žurnalistams sakė buvęs Liuksemburgo premjeras, sėdėdamas šalia Th. May per spaudos konferenciją, vėlai vakare surengtą rytiniame Prancūzijos mieste.

„Jokios trečios galimybės nebus“, – pridūrė jis.

Trišaliu pakeitimų paketu siekiama išspręsti nesutarimus dėl britų įstatymų leidėjų labiausiai kritikuojamos vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės (angl. backstop), turinčios užtikrinti, kad po „Brexit“ siena tarp Airijos Respublikos ir JK provincijos Šiaurės Airijos išliks atvira.

„Šiandien užsitikrinome teisinių pakeitimų, – Th. May sakė žurnalistams po derybų su J.-C. Junckeriu ir ES vyriausiuoju derybininku Micheliu Barnier.

„Dabar laikas susivienyti, paremti šią pagerintą „Brexito“ sutartį ir įvykdyti Britanijos žmonių nurodymą“, – pridūrė premjerė.

Britų parlamentarai išnagrinės naujus pasiūlymus prieš antradienį turintį įvykti balsavimą dėl „skyrybų“ sutarties, likus vos 17 dienų iki planuojamo Jungtinės Karalystės išstojimo iš bloko, kuriam ji priklausė 46 metus.

Britanijos Bendruomenių Rūmai sausį triuškinamai atmetė „Brexito“ sutartį. Prognozuota, kad jie antradienį pasielgs lygiai taip pat, jeigu nebus pasiekta reikšmingų pakeitimų.

„Nekompetencija ar nepagarba?“

Jeigu Th. May siūlomas susitarimas parlamento būtų vėl atmestas, Britanijai gresia kovo 29-ąją nutraukti ryšius su savo pagrindine prekybos partnere be jokios sutarties ir pereinamojo laikotarpio. Tai sukeltų didžiulę sumaištį abipus Lamanšo sąsiaurio.

Taip pat tikėtinas scenarijus, kad „Brexit“ bus atidėtas, juolab kai Th. May pažadėjo leisti parlamentarams vėliau šią savaitę balsuoti, ar bus pasitenkinta išstojimu be jokio susitarimo, ar bus prašoma pasitraukimą trumpam atidėti.

J.-C. Junckeris sakė rekomendavęs atnaujintą susitarimą ES Tarybai, atstovaujančiai Bendrijos narėms. Pasak jo, Airijos premjeras Leo Varadkaras yra pasiruošęs paremti pakeitimus, susijusius su apsidraudžiamąja priemone.

„Mūsų darbas visada buvo vaisingas, o mūsų ranka – visada ištiesta (Britanijai). Esant tokiai atmosferai premjerė ir aš susitarėme dėl teisiškai įpareigojančio instrumento dėl išstojimo sutarties, patikslinančio, suteikiančio teisinių garantijų dėl apsidraudžiamosios priemonės pobūdžio“, – Europos Komisijos pirmininkas sakė per bendrą spaudos konferenciją.

„Backstop – tai draudimo polisas, ne daugiau ir ne mažiau. Nėra svarbiausia, kad jis būtų panaudotas, kaip ir visų kitų draudimo polisų atveju. Ir jeigu jis turės būti panaudotas, jis niekada netaps spąstais. Svarbiausia, kad kitai pusei visada būtų suteiktos durys išeiti“, – aiškino jis.

„Brexit“ palaikantys britų parlamentarai atsargiai reagavo į žinią apie pasiektą susitarimą ir sakė norintys nuodugniai išnagrinėti pakeitimus.

„Aišku, mes jį analizuosime labai, labai įdėmiai“, – sakė Th. May vyriausybę remiančios Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP) pirmininko pavaduotojas Nigelas Doddsas.

DUP parama yra gyvybiškai svarbi, kad susitarimas galėtų būti priimtas Bendruomenių Rūmuose.

Th. May kelionė į Strasbūrą kai kuriems parlamentarams sukėlė susirūpinimą. Jie skundėsi, kad iki numatyto balsavimo gali nepakakti laiko nuodugniai išnagrinėti, dėl ko susitarė premjerė.

„Ar tai nekompetencija, ar tiesiog nepagarba parlamentui?“ – klausė opozicinės Leiboristų partijos narė Yvette Cooper.

„Sunkiau pasitraukti iš backstop

Th. May vyriausybės ir ES preliminarus susitarimas buvo parengtas po ilgiau kaip metus trukusių įtemptų derybų. Jis apibrėžia Britanijos finansinius įsipareigojimus Bendrijai, Jungtinėje Karalystėje gyvenančių europiečių ir ES gyvenančių britų teises, sienos tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos provincijos statusą, taip pat pereinamojo laikotarpio planus.

Tačiau Bendruomenių Rūmai sausį šį dokumentą atmetė 432 balsais prieš 202. Tarp jam nepritarusių buvo daug pačios Th. May Konservatorių partijos narių.

Vėliau įstatymų leidėjai nurodė premjerei iš naujo derėtis dėl apsidraudžiamosios priemonės.

Ji numato, kad Britanija Britanija liktų ES muitų sąjungos ir, iš dalies, bendrosios rinkos narė. Ši priemonė nebebūtų taikoma tik radus kitą būdą – pavyzdžiui, sudarius laisvosios prekybos sutartį – leidžiantį išvengti tikrinimų pasienyje.

J.-C. Junckeris ir Th. May paskelbė susitarę dėl „teisinio instrumento“, turinčio sumažinti britų susirūpinimą dėl backstop.

Daugelis parlamentarų baiminasi, kad ši priemonė yra „spąstai“, turintys susaistyti Britaniją su ES taisyklėmis. Tačiau Briuselis nesutiko patenkinti prašymų, kad būtų numatyta apsidraudžiamosios priemonės ilgiausio veikimo riba arba galimybė vienašališkai iš jos pasitraukti.

„Pasitraukti iš backstop sunkiau negu išstoti iš ES“, – teigė konservatorių įstatymų leidėjas Jacobas Reesas-Moggas, įtakingas „Brexito“ šalininkas.

Th. May žadėjo, kad Britanija kovo 29-ąją bet kokiu atveju pasitrauks iš ES, bet daugelis parlamentarų nuogąstauja, kad išstojimas be jokio susitarimo gali sukelti chaosą ekonomikoje.

Iškilus kabineto narių maišto grėsmei premjerė pažadėjo, jog jeigu parlamento nariai vėl atmestų jos planą, jie galės vėliau šią savaitę balsuoti, ar Jungtinė Karalystė turėtų palikti ES be jokio susitarimo, ar siekti, kad pasitraukimas būtų atidėtas.

Bet kokiam pasiūlymui atidėti išstojimą dar turėtų pritarti kitų 27 ES šalių lyderiai. Jie planuoja susitikti Briuselyje kovo 21–22 dienomis, likus savaitei iki „Brexito“ dienos.

Nigelas Farage`as, vadovavęs kampanijai, atvedusiai Britaniją į 2016 metų birželį surengtą referendumą dėl išstojimo iš ES, tvirtai laikėsi savo pozicijos.

„Visa tai tėra žodžiai ir iškraipytos prasmės. Niekas nepasikeitė. Atmeskite. Atmeskite. Atmeskite“, – sakoma N. Farage`o „Twitter“ žinutėje.

Leiboristų partija taip pat pasisakė prieš sutartį.

„Šio vakaro susitarimas su Europos Komisija neapima nieko panašaus į pokyčius, kuriuos Theresa May žadėjo parlamentui“, – pareiškė leiboristų lyderis Jeremy Corbynas.