Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Švedijoje – politinė krizė

BNS 2015.09.08 13:45

Švedijoje antradienį įsiplieskė politinė krizė, kai ultradešinioji Švedijos demokratų partija, kuri yra trečioji didžiausia parlamente, pažadėjo blokuoti naujos kairiųjų ir žaliųjų vyriausybės biudžeto projektą.

Švedijoje antradienį įsiplieskė politinė krizė, kai ultradešinioji Švedijos demokratų partija, kuri yra trečioji didžiausia parlamente, pažadėjo blokuoti naujos kairiųjų ir žaliųjų vyriausybės biudžeto projektą.

„Švedijos demokratai dirbs, kad nuverstų kiekvieną vyriausybę ir kiekvieną biudžeto pasiūlymą, kuris palaiko padidėjusią imigraciją dabartiniame lygmenyje“, – per spaudos konferenciją pareiškė šios populistinės partijos vadovo pareigas einantis Mattias Karlssonas, komentuodamas žingsnį, kuris gali nulemti pirmalaikius rinkimus.

Partija, nuo kurios priklauso jėgų pusiausvyra parlamente, sakė, kad jos sprendimas yra reakcija į imigrantams palankią mažumos vyriausybės politiką. Ji pažadėjo palaikyti alternatyvų biudžeto projektą, pasiūlytą centro dešiniojo aljanso, net jeigu aljanso pozicija dėl imigracijos yra artima vyriausybės pozicijai.

Premjeras Stefanas Loefvenas sakė žurnalistams, kad Švedijos demokratai parlamente elgiasi kaip „teatre“, aukščiau visko keldami politinę taktiką. Jis pakvietė keturias opozicijos aljanso partijas į nepaprastąsias derybas, kurios užsitęsė iki išnaktų, prieš trečiadienį vyksiantį balsavimą parlamente.

Švedijos parlamente nebalsuojama dėl nepasitikėjimo vyriausybe, bet, jeigu būtų nubalsuota už opozicijos biudžeto projektą, tai taptų žeminančiu vyriausybės pralaimėjimu.

„Esu pasiruošęs bendradarbiauti su visu politiniu spektru“, – pabrėžė premjeras.

Neatmeta pirmalaikių rinkimų scenarijaus

„Yra 4–5 svarstytinos galimybės“, – pridūrė S. Loefvenas, neatmesdamas galimybės atsistatydinti ir paskelbti pirmalaikius rinkimus.

S. Loefveno socialdemokratai per rugsėjo 14 dieną vykusius rinkimus užsitikrino 31 proc. balsų ir yra didžiausia frakcija parlamente.

Nuo 2010 metų visos šalies politinės partijos atsisakydavo bendradarbiauti su Švedijos demokratų partija, nusistačiusia prieš imigrantus.

„Protinga kalbėtis su mumis ir įsiklausyti, ką galvoja 800 tūkst. mūsų rinkėjų“, – M. Karlssonas pareiškė antradienį, kritikuodamas jo partijos politinį boikotą ir teigdamas, kad Švedijos imigracijos politika yra „ekstremali“.

Švedijos demokratų palaikymas per vėliausius rinkimus padidėjo dvigubai – ši partija surinko beveik 13 proc. balsų ir tapo trečiąja didžiausia parlamente. Prieš rinkimus ji stengėsi išnaudoti rinkėjų susirūpinimą dėl rekordiškai aukšto imigracijos lygio.

Vien atvykstančių pabėgėlių skaičius šiais metais tikriausiai priartės prie 100 tūkst. – iš dalies dėl Švedijos sprendimo suteikti teisę nuolat gyventi visiems prieglobsčio prašantiems Sirijos piliečiams.

57 metų premjeras paragino opozicijos aljansą, kontroliuojantį 40,4 proc. vietų parlamente, toliau boikotuoti prieš imigrantus nusistačiusią partiją, kurios šaknys susijusios su Švedijos nacių judėjimu, ir tartis dėl kompromiso.

„Ar jie pasiruošę dabar bendradarbiauti su vyriausybe dėl biudžeto, ar jie pasiruošę valdyti su Švedijos demokratų palaikymu?“ – klausė jis.

„Visada sakiau, kad nesėdėsiu ir neadministruosiu kažkieno kito biudžeto“, – pareiškė S. Loefvenas ir pridūrė, jog gali atidėti šį balsavimą ir pateikti naują projektą sausį.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.