Naujienų srautas

Pasaulyje2014.12.01 17:51

NATO laikinosios „ieties smaigalio“ pajėgos bus paruoštos 2015 metų pradžioje

BNS 2014.12.01 17:51

Pirmieji NATO greitojo reagavimo pajėgų, suformuotų reaguojant į Rusijos intervenciją į Ukrainą, kariai turėtų būti paruošti jau kitų metų pradžioje, pirmadienį pranešė pareigūnai.

Pirmieji NATO greitojo reagavimo pajėgų, suformuotų reaguojant į Rusijos intervenciją į Ukrainą, kariai turėtų būti paruošti jau kitų metų pradžioje, pirmadienį pranešė pareigūnai.

Rugsėjį mėnesį vykusiame viršūnių susitikime NATO lyderiai susitarė, kad 28 narių Aljansui reikia naujų „ieties smaigalio“ (greitojo reagavimo) pajėgų, kurios, iškilus grėsmei, galėtų būti dislokuotos reikiamoje vietoje per kelias dienas.

Šios pajėgos, kurias turėtų sudaryti maždaug 4 tūkst. karių kontingentas, turėtų būti paruoštos iki 2016 metų, tačiau rytinės NATO sąjungininkės, nerimaujančios dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje ir didelius Sirijos bei Irako plotus kontroliuojančios grupuotės „Islamo valstybė“ siekių, nori tokių pajėgų kur kas anksčiau.

Siekiant nuraminti sąjungininkių būgštavimus, NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad Aljansas bendradarbiauja dėl „laikinųjų aukštos parengties pajėgų“ suformavimo su Vokietija, Nyderlandais ir Norvegija, kurių kariai gali prie jų prisidėti.

Tai suteiktų NATO „didesnę parengtį greičiau nei tikėtasi“, pareiškė jis, pridurdamas, kad naujosios pajėgos „jau galės veikti kitų metų pradžioje“.

„Taip mes būsime dar geriau pasiruošę atgrasinti ir gintis nuo bet kokios krizės, kylančios prie mūsų sienos“, – kalbėjo J. Stoltenbergas.

Šį klausimą numatoma svarstyti antradienį vyksiančiame NATO užsienio reikalų ministrų susitikime Aljanso būstinėje Briuselyje.

Tuo metu JAV ambasadorius prie NATO Douglasas Lute' as sakė, jog „iš pažiūros (Europoje) užtenka lyderiaujančių šalių, kad šios pajėgos būtų suformuotos“ kitų metų pradžioje.

Rugsėjį Velso viršūnių susitikimo dalyviai priėjo bendros nuomonės, kad NATO susiduria su naujais iššūkiais, kuriuos išryškino tam tikros rūšies hibridinis karas Ukrainoje ir neramumai Artimuosiuose Rytuose bei Šiaurės Afrikoje.

Laikinosios pajėgos, kurias numatoma dislokuoti kitais metais, bus bandomosios prieš 2016 metais jas pakeisiančias „ieties smaigalio“ pajėgas, sakė D. Lute'as.

Kaltina Rusiją Ukrainos paliaubų sutarties pažeidimu

NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas pirmadienį apkaltino Rusiją, kad, aprūpindama prorusiškus Ukrainos kovotojus modernių technologijų ginklais, ji pažeidė paliaubų rytų Ukrainoje sutartį.

Sekmadienį Ukraina pranešė, kad į jos rytinę teritoriją iš Rusijos be Kijevo leidimo įvažiavo 106 krovininių automobilių kolona, ir apkaltino Maskvą, kad prisidengdama humanitarinės pagalbos siuntomis ji aprūpina separatistus ginklais ir amunicija.

„Mes pastebime reikšmingą karinių pajėgų telkimą Ukrainoje ir aplink ją, – sakė J. Stoltenbergas spaudos konferencijoje.– Dideles Rusijos modernių ginklų, technikos ir kariuomenės siuntas smurtaujantiems separatistams“.

Tuo metu Maskva neigia, kad jos humanitarinės pagalbos sunkvežimiai veža ginklus, ir atmeta Vakarų kaltinimus, jog ji ginkluoja sukilėlius ir siunčia kovotojus jiems padėti.

Kalbėdamas apie konvojų J. Stoltenbergas sakė, kad geriausias būdas pagerinti humanitarinę padėtį rytinėje Ukrainoje yra liautis pažeidinėjus Minsko susitarimą, kuriuo siekiama nutraukti konfliktą rytinėje Ukrainoje, ir laikytis paliaubų sutarties.

„Mes matome, kad separatistai ir Rusija to nedaro. Rusija kursto konfliktą tiekdama... įrangą ir kitokią pagalbą separatistams ir taip kelia pavojų pažeisdama paliaubas bei (griaudama) pastangas rasti taikų sprendimą derybomis“, – pareiškė NATO vadovas.

NATO užsienio reikalų ministrų susitikime antradienį numatoma aptarti padėtį Ukrainoje ir peržiūrėti saugumo priemones, kurių ėmėsi 28 šalių Aljansas, siekdamas sustiprinti savo gynybą ir nuraminti po Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos sunerimusias rytines savo partneres.

Susitikime turėtų būti susitarta pratęsti šias priemones, tarp kurių minimos ir karinės pratybos bei nedidelio skaičiaus karių perkėlimas į rytų Europą 2015 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi