Pasaulyje

2014.11.30 18:00

D. Tuskas žengia į vieną svarbiausių ES postų – koks jis bus lyderis?

BNS 2014.11.30 18:00

Lenkas Donaldas Tuskas pirmadienį perima pirmininkavimą Europos Vadovų Tarybai, tapdamas pirmuoju žmogumi iš buvusių komunistinių Rytų, kuris užims šį vieną svarbiausių postų Briuselyje ir turės gaivinti ekonomiką bei bendrauti su Rusija.

Lenkas Donaldas Tuskas pirmadienį perima pirmininkavimą Europos Vadovų Tarybai, tapdamas pirmuoju žmogumi iš buvusių komunistinių Rytų, kuris užims šį vieną svarbiausių postų Briuselyje ir turės gaivinti ekonomiką bei bendrauti su Rusija.

57 metų tiesiakalbis Lenkijos ekspremjeras su veriančiomis mėlynomis akimis žada būti kontrastas Hermanui Van Rompuy – darbą baigiančiam Europos Vadovų Tarybos pirmininkui ir pirmajam šiame poste dirbusiam žmogui.

Buvęs Belgijos premjeras H. Van Rompuy šiuos penkerius metus buvo taikinamoji politinės scenos figūra, kuri garsėjo tuo, jog rašo japoniškus haiku, o kartą buvo išvadinta žmogumi, turinčiu „šlapio skuduro charizmą“.

D. Tuskas bus kitoks žmogus – turintis šaknų Lenkijos antikomunistinėje profesinėje sąjungoje „Solidarumas“ ir dirbsiantis tokiu metu, kai Europos Sąjunga (ES) susiduria su didėjančiu Rusijos iššūkiu dėl Ukrainos.

D. Tuskas, H. Van Rompuy, J. M. Barroso, J.-C. Junckeris, Reuters/Scanpix nuotr.

„Jis kalba už save ir dažnai sako būtent tai, ką galvoja“, – sakė vienas Europos diplomatas.

D. Tuskas užbaigia ES naujų aukščiausio rango pareigūnų trijulės „komplektą“, kuriame taip pat yra Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris ir ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini.

D. Tusko parinkimas šiam itin svarbiam darbui, kuris apima koordinavimą tarp 28 ES vyriausybių vadovų ir atstovavimą blokui užsienyje, akcentuoja buvusio Varšuvos pakto šalių kilimą 25-eri metai po Berlyno sienos griuvimo ir 10 metų po jų įstojimo į ES.

„Atvykstu į Briuselį iš šalies, kuri tvirtai tiki Europos reikšmingumu“, – sakė D. Tuskas po savo paskyrimo rugpjūčio 30-ąją.

„Jo perspektyva labai skiriasi nuo žmonių iš Vakarų Europos“, – sakė Agnieszka Lada iš Varšuvoje įsikūrusio Valstybės reikalų instituto.

„Jis sieks didesnio supratimo dėl to, ką galvoja baltai, lenkai, čekai ar vengrai“, – sakė ji.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.